سلامت
سلامت
كالري شمار لوبيا در مقايسه با ساير حبوبات ارزش تغذيه‌اي بيشتري دارد و ميزان پروتئين آن تا حدودي با گوشت برابري مي‌كند. مصرف منظم و متعادل آن به كاهش چربي و فشار خون كمك كرده و محافظ كبد است. تحقيقات نشان داده است افرادي كه دو بار يا بيشتر در هفته حبوبات بخصوص لوبيا مصرف مي‌كنند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، پروستات، ديابت نوع 2 و بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي در آنها كمتر است. 
 
لوبيا قرمز به دليل شكل قلوه‌اي و رنگ جگري‌اش به لوبياي كليوي معروف است. اين لوبيا هر چه قرمزتر باشد آنتي‌اكسيدان بيشتري داشته و يك ماده غذايي ضدسرطان محسوب مي‌شود و از نظر مقدار اسيد فوليك بر ساير لوبياهاي خشك برتري دارد. اما بايد بدانيد در لوبيا سمي وجود دارد كه مقدار آن در لوبياي سفيد و قرمز بيشتر بوده و باعث بروز مشكلات گوارشي بخصوص درد معده مي‌شود. اين ماده در جوانه كالري شمار لوبيا قرمز بيشتر بوده و نبايد مصرف شود. (نكته بسيار مهم : لوبيا قرمز هم مانند برخي از انواع لوبياهاي ديگر حاوي ماده مسموميت‌ زايي به نام فيتوهائماگلوتينين است كه اين ماده سمي، تنها با 10 دقيقه جوشيدن از بين مي‌رود. بهتر است شما براي از بين بردن اين ماده سمي، لوبيا قرمز را به‌ طور كامل و با دماي حداقل 80 درجه سانتي‌گراد بجوشانيد).
 
كالري شمار لوبيا سفيد مي‌تواند از افزايش كلسترول خون جلوگيري كند و يك ماده ضد باكتريايي مناسب محسوب مي‌شود. در ميان ساير لوبياها بيشترين مقدار سديم را دارد و رشد سلول‌هاي سرطاني را به تعويق مي‌اندازد.
 
طعم لوبيا‌ سياه، طعمي بين گوشت قرمز و قارچ خوراكي است كه اين طعم منحصر به فرد، باعث محبوبيت اين نوع لوبيا در ميان بسياري از افراد در كشورهاي جنوبي قاره آمريكا مانند برزيل و مكزيك شده است! مردم كوبا و آمريكاي شمالي بيشتر از اين لوبيا براي تهيه سوپ‌هاي رسمي‌شان استفاده مي‌كنند و گاهي آن را به‌ صورت پخته و به‌ عنوان وعده صبحانه يا حتي شام، مصرف مي‌كنند. كالري شمار لوبيا ي سياه يكي از غني‌ترين منابع دريافت انواع آنتي‌اكسيدان‌ها است و از اين نظر يك ماده‌غذايي ضدسرطان محسوب مي‌شود. يادتان باشد كه اين لوبيا از نظر مقدار اسيدفوليك بر ديگر لوبياها برتري دارد.
 
كالري شمار لوبيا چشم بلبلي بيشترين مقدار پروتئين و ويتامين B را در ميان لوبياها دارد. قند آن نسبت به برنج، گندم و سيب‌زميني ديرتر جذب مي‌شود و مصرف آن براي افراد مبتلا به ديابت منعي ندارد. گفته مي‌شود كه اين كالري شمار لوبيا به دليل آن‌كه كمتر در معرض آفات و بيماري‌ها قرار دارد از شر سموم دفع آفات در امان است.
 
اين كالري شمار لوبيا مزه خوشايندي دارد و طعم آن در مقايسه با لوبيا قرمز و سفيد بهتر است. از نظر مقدار فيبر بر ساير لوبيا‌ها برتري دارد و بسيار ملين است. 
لوبيا‌ چيتي كه به آن لوبياي رومي هم مي‌گويند، يكي از محبوب‌ترين لوبياها در بين ايتاليايي‌ها، پرتغالي‌ها و تركيه‌اي‌هاست. خيلي‌ها معتقدند كه طعم اين لوبيا نسبت به لوبياي ‌سفيد و حتي قرمز بهتر است و با خوردن آن كمتر دچار نفخ مي‌شوند اما هنوز شواهدي كه نشان بدهند كدا‌م‌يك از انواع لوبياها نفاخ‌تر هستند به دست نيامده است.
 
آمينواسيد فراوان موجود در لوبياچيتي آن را به يك خواص حبوبات، خواص تنقلات حبوبات و تنقلات در سلامت – خوب و عالي براي دريافت پروتئين و جايگزين مناسبي براي انواع گوشت‌ها تبديل كرده است. بنابراين، شما مي‌توانيد گاهي هم از اين نوع كالري شمار لوبيا به جاي گوشت در برنامه‌غذايي‌تان كمك بگيريد!
 
كالري شمار لوبيا اسيد فوليك بالايي داشته و در مقايسه با لوبيا خشك آب بيشتري دارد، اما به دليل نارس بودن ويتامين‌هاي A و B و كلسيم و پروتئين آن كمتر است. به همين دليل افراد مبتلا به نقرس و بيماران كليوي كه رژيم كم پروتئين دارند بايد از خانواده لوبيا سبز استفاده كنند.
 
نقطه ضعف لوبيا نفاخ بودن آن است
به جهت آن‌كه آنزيم تجزيه كننده قندها و مواد سمي طبيعي موجود در حبوبات بخصوص انواع كالري شمار لوبيا در بدن وجود ندارد اختلالات گوارشي بويژه دل درد، نفخ، اسهال و اختلال در هضم در مصرف‌كننده ايجاد مي‌شود كه با خيساندن و جوشاندن حبوبات به مدت 10 دقيقه و دور ريختن آب آن، مي‌توان تا حدودي اين مشكل را رفع كرد.
 
د‌رست است كه گاهي خورد‌ن لوبيا مي‌تواند‌ د‌رد‌سرساز باشد‌، اما د‌ر طبيعت براي اين ماد‌ه مفيد‌ هم مصلحاتي وجود‌ د‌ارد‌ كه تأثيرات منفي‌اش را كم مي‌كند‌. براي اصلاح طبع كالري شمار لوبيا ، خوراكي‌هاي متعد‌د‌ي وجود‌ د‌ارد‌ كه با استفاد‌ه از آنها مي‌توانيد‌ از شر خواص ناخوشايند‌ آن د‌ر امان بمانيد‌. بعضي از مصلحات را مي‌شود‌ همراه با لوبيا پخت و بعضي د‌يگر را بايد‌ به ‌صورت شربت يا چاشني به كار بست.
 
 زنجبيل، خرد‌ل، زيره، نمك، آويشن، فلفل و د‌ارچين اد‌ويه‌جاتي هستند‌ كه د‌ر زمان پخت لوبيا مورد‌ استفاد‌ه قرار مي‌گيرند‌ و باعث بهبود‌ شرايط خورد‌ن و هضم آن مي‌شوند‌. مي‌توانيد‌ يك يا تركيبي از چند‌ اد‌ويه را استفاد‌ه كنيد‌. خورد‌ن كالري شمار لوبيا  همراه روغن‌ زيتون هم باعث اصلاح طبع آن مي‌شود‌.
مي‌توانيد‌ د‌ر كنار لوبيا شربت سكنجبين تهيه كرد‌ه و همراه با آن ميل كنيد‌.
بهترين مصلح لوبيا آن است كه همراه با گوشت طبخ شود‌ بنابراين خورش‌هايي مثل قورمه‌سبزي يا خورش لوبياي مراغه‌اي از جمله غذاهايي هستند‌ كه لوبيا د‌ارند‌ ولي آزار د‌هند‌ه نيستند‌.
 افزود‌ن مقد‌اري سركه به كالري شمار لوبيا هم تا حد‌ي رطوبتش را كاهش مي‌د‌هد‌.
امتیاز:
بازدید: 6
برچسب:
:
[ 1396/8/24  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]

نوع و فراواني ميوه ها و سبزيجات در فصل بهار و تابستان در ايران بسيار زياد است. هركدام از اين محصولات  علاوه بر خوشمزگي، خواص بسياري دارند. يكي از اين سبزيجات پرخاصيت و خوشمزه كه در غذاهاي اصيل ايراني نيز از آن استفاده مي شود كالري شمار لوبيا سبز است .

 

يك فنجان لوبيا سبز (حدود 100 گرم) شامل 31 كالري، 7 گرم كربوهيدرات، 3 گرم فيبر، 3 گرم قند، 2 گرم پروتئين و بدون چربي مي باشد. لوبيا سبز منبع غني ويتامين A ، C و K مي باشد. كالري شمار لوبيا سبز همچنين شامل فولات تيامين، ريبوفلاوين،  10 درصد اسيدفوليك و 6 درصد آهن  مي باشد.

 

كارشناسان تغذيه براي بيماران قلبي كه گرفتگي شريان دارند و نيز براي ديابتي ها كه هر غذايي را نمي توانند استفاده كنند و در واقع ممنوعيت غذايي دارند، مصرف لوبيا سبز را توصيه مي كنند زيرا كالري شمار لوبيا سبز به دليل اينكه حاوي فيبر، پتاسيم، فولات و منيزيم است، نقش موثري در تقويت سيستم قلبي – عروقي دارد و نيز منيزيم و پتاسيم موجود در لوبيا سبز به كاهش فشار خون كمك مي كند.

 

كالري شمار لوبيا سبز به دليل دارابودن ويتامين C و بتكا كاروتن و فولات از تخريب DNA و تغيير سلول هاي روده و در نهايت سرطان روده جلوگيري مي كند.

ويتامين هاي C و بتا كاروتن علاوه بر خاصيت ضدسرطاني هردو خاصيت ضدالتهابي دارند و براي بيماراني كه دچار آسم، آرتروز استخواني و آرتروز هستند، بسيار مفيد است.

 

لوبيا سبز منبعي غني از آهن است و مصرف آن به خانم هاي باردار بسيار توصيه مي شود. نكته قابل توجه در مورد لوبيا سبز اين است كه مقدار آهن موجود در لوبيا سبز با گوشت قرمز برابري مي كند. به همين علت كساني كه نمي توانند از گوشت استفاده كنند مي توانند آهن مورد احتياج بدن خود را با خوردن كالري شمار لوبيا سبز جبران كنند.

 

در خانم هاي سنين باروري مصرف سبزيجات حاوي آهن مانند اسفناج،  كالري شمار لوبيا سبز و ... منجر به افزايش باروري آن ها مي شود. همچنين خانم هاي حامله بايد مقادير كافي اسيدفوليك استفاده كنند تا نوزاد آن ها به نقايص مختلف سيستم عصبي دچار نشود زيرا كمبود اسيد فوليك مي تواند منجر به اختلال در تكامل سيستم عصبي جنين شود.

كالري شمار لوبيا سبز منبعي سرشار از آهن است. ماده معدني كه براي زنان در دوره قاعدگي كه در معرض كاهش شديد آهن هستند بسيار ضروري است. لوبيا سبز در مقايسه با گوشت قرمز كه يكي از منابع مهم براي تامين آهن است.

 

 همچنين لوبيا سبز به دليل اينكه كم كالري و فاقد چربي است، در رژيم غذايي لاغري بسيار استفاده مي شود.

لوبيا سبز شامل مقادير زيادي كلروفيل است كه اين ماده اثر سرطان زايي موادي كه پس از كباب كردن گوشت در دماي بالا ايجاد مي شوند را خنثي مي كند. در نتيجه توصيه مي شود كه گوشت كباب شده با كالري شمار لوبيا سبز مصرف شود. 

 

مصرف مقادير كافي اسيدفوليك همچنين منجر به كاهش ابتلا به افسردگي مي شد. مصرف اسيدفوليك مانع از تجمع تركيبي تحت عنوان هموسيستئين مي شود. تجمع هموسيستئين كالري شمار لوبيا سبز در بدن مانع از رسيدن خون و مواد غذايي به مغز مي شود. همچنين تجمع هموسيستئين در بدن منجر به اختلال در توليد هورمون هاي سروتونين، دوپامين و نوراپي نفرين مي شود. اين هورمون ها در تنظيم خلق و خو، خواب و اشتها نقش كليدي ايفا مي كنند.

 

مصرف كافي ويتامين K منجر به افزايش استحكام استخوان ها شده و جذب كلسيم را افزايش مي دهد و دفع ادراري كلسيم را كاهش مي دهد. 100 گرم لوبيا سبز حاوي 14/4 ميكرو گرم ويتامين K (تقريباً 20 درصد نياز روزانه) و 4 درصد كلسيم مي باشد. نكته مهم و قابل توجه اين است كه مصرف ويتامين ها و مواد معدني در قالب ميوه و سبزيجات است كه اثر بخشي كافي دارد و مصرف ويتامين ها و مواد معدني به تنهايي اثرات مورد انتظار را بر روي سلامتي نخواهد داشت. 

 

در صورتي كه از داروهاي رقيق كننده خون مانند وارفارين استفاده مي كنيد از مصرف بيش از اندازه غذاهايي كه حاوي ويتامين K هستند مانند كالري شمار لوبيا سبز  خودداري كنيد.

 

كالري شمار لوبيا سبز به صورت تازه، يخ زده و كنسرو شده در دسترس مي باشد. در موارد كنسرو شده بايد قبل از مصرف محتويات آن كاملاً شسته شود تا نمك آن كاهش يابد. لوبيا سبز تازه بايد رنگ سبز روشن داشته باشد و مي توان براي حفظ تازگي لوبيا سبز را داخل كيسه هاي پلاستيكي در فريزر نگه داري نمود. لوبيا سبز را مي توان تازه و همراه سالاد مصرف نمود.

امتیاز:
بازدید: 4
برچسب:
:
[ 1396/8/24  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]
كالري شمار ليموترش گنجينه اي از خواصي درماني و غذايي است كه سلامتي را ارتقا مي دهد و بسياري از ناخوشي ها را از ما دور مي كند. ليموترش
 
ليمو‬ ترش علاوه بر از بين بردن سلول هاي بد در بدن از بروز انواع ‫سرطان‬ نيز جلوگيري مي كند. يك عدد ليموي 100 گرمي حاوي 29 كيلو ‫‏كالري‬ انرژي است.
ليمو ترش بعلت داشتن خواص اسيدي ضد عفوني كننده قوي است . حتي اگر در مسافرتها به آب آشاميدني مشكوك هستيد و مي ترسيد از آن بنوشيد كافي است چند قطره آب كالري شمار ليموترش را در آن بريزيد . آب ر ا كاملا استرليزه كرده و ميكربهاي موجود در آب را از بين مي برد .
ليمو داراي فيبر بسيار بالايي بوده و در تأمين سلامت فرد بسيار مفيد است. اين ميوه همچنين در ‫كاهش_چربي‬، متعادل كردن فشار خون و باز شدن عروق بدن نقش تعيين كننده اي دارد.
طعم ترش ليمو به دليل وجود ماده اي با نام اسيد سيتريك است كه به هضم غذا كمك مي كند. اين ميوه منبع غني ويتامين C محسوب مي شود.
ليمو ترش يك ماده تقويت كننده زيبايست و باعث افزايش سلامتي، طراوت، شادابي، جواني و نيروي حيات مي شود.
 
مانع شل شدن و چروك پوست و پيري زودرس مي شود، براي پاكسازي لكه هاي پوستي مي توانيد آب ليمو ترش را روي پوست بماليد و از شب تا صبح روز آن بماند، همچنين از عصاره ليمو ترش با گليسيرين مي توانيد خستگي پوست و ترك هاي پوست را از بين ببريد.
اگر تمايل داريد موهايتان شفاف و درخشان شود كالري شمار ليموترش كافيست مقداري ليمو ترش تازه با آب سرد تركيب كنيد و روي موها بريزيد و سپس موها را بشوييد.
پوست ليمو ترش را روي پوست خشك يا جاي پوسته پوسته شده بماليد تا مشكلات پوستي برطرف شود، براي نرم شدن پوست ضخيم شده آرنج نيز پوست ليمو ترش مفيد است.
 
يك عدد ليموترش تأمين كننده 88 درصد نياز روزانه بدن به ويتامين C مي باشد.
ويتامين C آنتي اكسيدان قوي است كالري شمار ليموترش  كه علاوه بر از بين بردن سلول هاي بد و راديكال هاي آزاد در بدن از تشكيل سلول هاي سرطاني و ابتلا به سرطان جلوگيري مي كند.
ويتامين C و آنتي اكسيدان موجود در ليموترش به دفع سموم بدن كه به دليل وجود انواع آلودگي ها مانند سرب و يا ريزگردهاي موجود در هوا ايجاد مي شود كمك شاياني مي كند.
ليموترش منبع خوبي از ويتامين B كمپلكس و پيش ساز ويتامين A مي باشد.  كالري شمار ليموترش اين ويتامين ها ايمني بدن را افزايش مي دهند. مصرف اين ميوه به جهت برخورداري از آهن، مس و اسيد فوليك براي كاهش كم خوني مؤثر است.
 
كالري شمار ليموترش كه ماده اي خنك كننده (سرد كننده) است باعث از بين بردن سموم ميكروب بيماري هايي مانند ديفتري، حصبه و برخي امراض مهلك و خطرناك مي شود؛ ترشح صفرا را افزايش مي دهد و در رفع يرقان(زردي) و دفع سنگ هاي كوچكي كه در مجاري ادرار گير مي كنند موثر است.
 
ليموترش داراي انواع املاح مانند منيزيم، فسفر، سديم و كلسيم است. پتاسيم موجود در ليموترش به كنترل و تنظيم ضربان قلب و همچنين متعادل كردن فشار خون كمك مي كند.
پوست ليمو ترش ويار زنان باردار را كاهش مي دهد و قوه هاضمه آنها را تقويت و تهوع آنها را از بين مي برد.
بهترين دارو براي اسكوربوت(خنريزي لثه ها و تغيير حالت بافت لثه) و مخلوط آب كالري شمار ليموترش و عسل و آب براي رفع خونريزي پيشنهاد مي شود.
ليمو ترش خاصيت ضد پوكي استخوان داردو به افزايش جذب كلسيم كمك مي كند و نوشيدن يك ليوان ليمو ترش به افراد در معرض خطر به خصوص زنان يائسه بسيار توصيه مي شود.
 
كالري شمار ليموترش براي خونريزي هاي ريوي، معده، روده، رحم، كليه ها و ديگر اندام هاي داخلي درمانگر است و لازم است در اين موارد چند بار در روز مقداري آب ليموترش را آب ميل كنيد . ليموترش تقويت كننده حافظه نيز است.
 
ليمو بوي بد دهان كه بر اثر مصرف برخي ادويه ها، كشيدن سيگار و يا كمبود بزاق ايجاد شده را رفع مي كند. كالري شمار ليموترش براي خوشبو كردن دهان، روزي چند بار به طور كامل با يك ليوان آب ولرم حاوي آب يك ليمو غرغره كنيد. جويدن يك برش ليمو پس از هر وعده غذايي نيز مي تواند مفيد باشد. 
 
روي محل گزيدگي، 2 قطره ليمو مخلوط شده با يك قاشق چاي خوري عسل بماليد، براي دور نگه داشتن حشرات، 20 قطره روغن ليمو را به يك ليوان آب اضافه كنيد و در هوا بپاشيد. علاوه بر خوشبو كردن هوا، حشرات را نيز دور كالري شمار ليموترش نگه مي دارد.
امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/23  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]
كالري شمار ليموشيرين ميوه اي از خانواده ي مركبات است كه بومي آسياي جنوب شرقي است. درخت آن تا ۶۰ متر رشد مي كند و در سال هاي پنجم تا هفتم از رشد درخت، ميوه مي دهد؛ ميوه هايي به رنگ زرد و گرد كه با رشد بيشتر كاملاً زردرنگ مي شوند.
 
اين كه فصل زمستان آرام آرام رخ مي نمايد تنها دليل مصرف ليمو شيرين؛ اين ميوه ي تر و تازه و شاداب نيست، در اين مقاله به چهارده خاصيت برتر اين ميوه ي زردپوش مي پردازيم كه دلايل محكم و متنوعي براي كالري شمار ليموشيرين مصرف آن است.
 
ليمو شيرين تركيب پرآب و شيريني از طعم ليمو و قند دارد كه از آن براي زمستان، ميوه ي پرخاصيتي ساخته است. وقتي مي خواهيد از پالپ هاي زرد و خوشمزه ي يك ميوه لذت ببريد و يا آن را به آرامي بجويد يا مي خواهيد يك ليوان آب ميوه ي تازه مصرف كنيد كالري شمار ليموشيرين را به شما پيشنهاد مي كنيم. اين ميوه علاوه بر تأمين آب مورد نياز بدن مي تواند حس تازگي را به شما تقديم كند. حالا خواص اعجاب انگيز اين ميوه با هم مرور مي كنيم:
 
 
با وجودي كه ممكن است در زمستان كمتر بدنمان دچار كم آبي شود؛ اما به جاي استفاده از آب ميوه هاي صنعتي كه چيزي جز قند نصيب بدن نمي كنند، توصيه مي كنيم در هنگام تشنگي و كم آبي از آب كالري شمار ليموشيرين استفاده كنيد؛ به اين ترتيب علاوه بر ويتامين ها و مواد معدني ضروري براي بدن، احتمال ابتلا به عوارض كم آبي و بي آبي بدن را به حداقل خواهيد رساند.
 
 
ليموشيرين متعلق به خانواده ي مركبات است. ويتامين c بالاي موجود در اين ميوه آن را تبديل به ميوه اي ايمني بخش نسبت به ابتلا به سرماخوردگي و زكام كرده است.
 
ثابت شده است كه ويتامين ث يك حالت دفاعي در برابر كالري شمار ليموشيرين آسيب ناشي از التهاب بافت ها دارد؛ بنابراين مي تواند به شرايطي مانند استئوآرتريت (آرتريت استخوان) و روماتيسم كمك كند خصوصاً در زماني كه سلول هاي ايمني بخش بدن سبب ايجاد التهاب در بافت ها شده اند. همچنين كالري شمار ليموشيرين منبع نسبتاً غني از فوليك اسيد است كه در حمايت از استخوان ها و مفاصل نقش دارد.
 
ليموشيرين حاوي پتاسيم است كه كليه و مثانه را از سموم پاك كرده و توانايي از بين بردن عفونت هاي مثانه را دارا مي باشد..
 
امروزه كم نيستند افرادي كه به دلايلي مايل به كاهش وزن هستند؛ بنابراين توصيه مي كنيم كه از ليموشيرين در برنامه ي غذايي شان استفاده كنند. در واقع كالري شمار ليموشيرين  ميان وعده ي مناسبي است كه مي تواند گرسنگي شما را كاهش دهد و انرژي مورد نياز بدنتان را تأمين كرده و سيرتان كند. يك ليموشيرين متوسط در حدود ۸۶ كالري انرژي دارد. به علاوه اين كه حس شادابي و طراوت را با آب و طبيعت پالپي اش برايتان به ارمغان مي آورد.
 
ليموشيرين ميوه اي است كه پزشكان همواره مصرف آن را به مبتلايان به زردي (يرقان) توصيه مي كنند. علت در حالت خنك كنندگي است كه ليموشيرين در بدن ايجاد كرده و به اين شكل از علائمي همچون تب و تهوع فرد مبتلا مي كاهد. كالري شمار ليموشيرين غذاي سبكي محسوب مي شود و راحت هم هضم مي شود و بر عملكرد كبد اثر مثبت دارد.
 
همه ي ما مي دانيم كه كمبود ويتامين C مي تواند منجر به بيماري اسكوربوت شود؛ اين بيماري علائم باليني همچون خونريزي از لثه ها، ترك لب ها، و تب به همراه دارد. كالري شمار ليموشيرين منبع غني از ويتامين سي است كه به كاهش اين علائم كمك مي كند. در حدود ۱۰۰ گرم ليموشيرين حاوي ۵۰ ميلي گرم ويتامين سي است كه در حدود شصت درصد نياز روزانه ي بدنتان را تأمين مي كند.
 
سوء هاضمه و يبوست دو مشكل رايج در ميان مشكلات دستگاه گوارش هستند كه با مصرف ليموشيرين تازه از بين مي روند. طعم منحصر به فرد ليموشيرين باعث تحريك غدد ترشح كننده ي بزاق مي شود و آنزيم هاي تسهيل كننده ي عمل گوارش و هاضمه رها مي شوند. به علاوه، كالري شمار ليموشيرين تركيبي به نام فلاوونوئيد دارد كه ميزان سطح صفرا و اسيدهاي گوارشي را بالا مي برد كه در نهايت به همراه هم به عمل هضم كمك مي كنند. ليموشيرين منبع بسيار خوبي از پتاسيم است كه اسهال را بهبود مي بخشد درعين حال فيبر موجود در اين ميوه مانع يبوست هم مي شود.
 
زخم هاي گوارشي كالري شمار ليموشيرين در مواردي بسيار دردناكند. آن ها مي توانند در سراسر معده پراكنده باشند؛ دوازدهه و مري را هم درگير كنند. ليموشيرين كمتر حالت اسيدي دارد و محيط روده و معده را قليايي كرده؛ بنابراين مانع اسيديته ي بالاي معده مي شود.
 
كالري شمار ليموشيرين در صنايع آرايشي هم پركاربرد است. عصاره ي ليموشيرين در بسياري از محصولات آرايشي و بهداشتي براي تقويت مو، درمان موخوره و شوره ي سر به كار مي رود. ويتامين C موجود در ليموشيرين يكي از دلايلي است كه پركاربرد بودن آن را براي درخشان كردن پوست، روشن كردن پوست، كاهش آكنه و لك و آب رساني به پوست توجيه مي كند.
امتیاز:
بازدید: 9
برچسب:
:
[ 1396/8/23  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار مارچوبه يكي از سبزي‌هايي است كه در تمام دنيا در فصل بهار برداشت مي‌شود. البته زمان برداشت آن در مناطق آب و هوايي مختلف، متفاوت است. در برخي از مناطق دنيا در ماه فوريه معادل با بهمن و در برخي نقاط ديگر در جولاي معادل با تيرماه برداشت مي‌شود؛ اما اوج برداشت آن در اكثر نقاط جهان، در فصول فروردين و ارديبهشت‌ماه مي‌باشد.

 

كالري شمار مارچوبه گياهي است علفي و چند ساله كه ارتفاع آن تا چند متر مي رسد و داراي شاخه هاي نسبتا چوبي و صاف مي باشد .

مارچوبه بصورت وحشي در اكثر نقاط دنيا مي رويد برگهاي آن فلسي شكل بوده كه از كنار آنها شاخه هايي باريك و دراز و سبز رنگ بصورت دسته هاي 3 تا 8 تائي خارج مي شود .

بعلت زيبا بودن اين گياه را بصورت تزئيني در باغچه ها مي كارند مار چوبه را در اوائل پائيز مي چينند .

اين گياه از قديم الايام مورد استفاده بشر بوده است و حتي در اهرام ثلاثه مصر نقاشي هايي وجود دارد كه كالري شمار مارچوبه را نشان مي دهد .

 

مارچوبه را مي توان بصورت مختلف مصرف كرد . بايد مارچوبه را با كمي آب و حرارات كم در ظرف هاي ضد زنگ پخت و تقريبا نيمه خام آنرا برداشت . آب مارچوبه را دور نريزيد و از آن براي سوپ استفاده كنيد زيرا داراي ويتامين و املاح مي باشد . وقتيكه كالري شمار مارچوبه مي خريد دقت كنيد تازه باشد .

شاخه هاي مارچوبه تازه راست و نرم بوده و نوك آن نبايد باز شده باشد و اگر فلسهاي نوك آن باز باشد نشانه اين است كه گياه مدت زيادي مانده و كهنه شده است .

 

كالري شمار مارچوبه داراي آسپاراژين ف كوني فرين ، اينوزيت ، تانن ، اسدي گاليك ، آسپاراگوز ، و اسيد سوكسي نيك مي باشد دانه آن داراي 15 درصد مواد روغني مي باشد اين روغن زرد مايل به قرمز است .

 

چند شاخه مارچوبه را در داخل يك ليتر آبجوش بريزيد و مقدري هم رازيانه و جعفري به آن اضافه كنيد و بگذاريد مدت پنج دقيقه دم بكشد . از اين دم كرده كالري شمار مارچوبه بمقدر دو تا سه فنجان در روز براي تسكين و آرامش قلب استفاده كنيد .

 

 

كالري شمار مارچوبه را نبايد آنهايي كه مبتلا به ورم مجاري ادرار هستند و يا اشخاص عصبي مصرف كنند . كالري شمار مارچوبه همچنين براي مبتلايان به رماتيسم و سنگ كليه خوب نيست .

 

خوردن كالري شمار مارچوبه اگرچه باعث ايجاد بو در ادرار مي‌شود اما زماني كه وارد بدن گردد مزاياي زيادي براي آن خواهد داشت. اين گياه سبز حاوي ويتامين‌ها و مواد معدني مختلفي همچون ويتامين A ، C ، E ، K و B6 و نيز فولات، آهن، مس ، كلسيم، پروتئين و فيبر است. به خاطر وجود اين مواد، مارچوبه مزاياي زيادي براي سلامتي شما دارد كه بايد آن را مصرف كنيد. شما مي‌توانيد اين گياه را به صورت گريل، پخته شده و آب پز در كنار غذاهاي ديگر مصرف كنيد.

 

اين گياه نه تنها چربي و كالري اندكي دارد (يك پيمانه از آن تنها ۳۲ كالري دارد) بلكه حاوي فيبرهاي محلول و نامحلول زيادي است و همين امر آن را به يك ماده عالي براي كاهش وزن تبديل كرده است. از آنجايي كه بدن فيبر را آهسته‌تر از ساير مواد هضم مي‌كند، زماني كه مواد حاوي فيبر مصرف مي‌كنيد حس سيري بيشتري خواهيد داشت و خيلي دير گرسنه مي‌شويد. فيبر به شما كمك مي‌كند حس سيري داشته باشيد و همين امر براي كاهش وزن بسيار مفيد است. همچنين فيبر موجود در كالري شمار مارچوبه براي يبوست نيز عالي است و باعث پايين آوردن كلسترول خون مي‌شود. براي اينكه قدرت اين گياه را چند برابر كنيد، مي‌توانيد آن را با تخم مرغ آب پز مصرف نماييد. تركيب مارچوبه غني از فيبر با پروتئين تخم مرغ باعث ايجاد حس سيري بيشتري مي‌شود.

 

كالري شمار مارچوبه حاوي سطح بالايي از آمينو اسيد آسپاراژين است و همين موضوع باعث مي‌شود يك ادرار آور طبيعي باشد. به عبارت ديگر مصرف مارچوبه به شما كمك مي‌كند مايعات اضافي را از بدن دفع كنيد و از ايجاد عفونت‌هاي مجاري ادرار جلوگيري خواهد كرد. زماني كه زنان به اندازه كافي دفع ادرار ندارند مي‌توانند از اين ماده استفاده كنند.

 

مارچوبه(به خصوص قسمت‌هاي بنفش رنگ آن) سرشار از آنتوسيانين است كه به ميوه‌ها و سبزيجات رنگ قرمز مايل به بنفش مي‌دهد و داراي خاصيت آنتي اكسيداني قوي است كه مي‌تواند به بدن شما در مبارزه با راديكال‌هاي آزاد كمك كند. زماني كه كالري شمار مارچوبه را براي خوردن آماده مي‌كنيد، سعي كنيد زياد آن را نپزيد. اگرچه پختن سبزيجات باعث فعال شدن مواد ضروري آن مي‌شود اما پخت طولاني مدت ممكن است مواد مغذي را از بين ببرد.

 

كالري شمار مارچوبه منبع غني از ويتامين E است كه يك آنتي اكسيدان قوي و مهم محسوب مي‌شود. اين ويتامين به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند و بدن را از تاثيرات مضر راديكال‌هاي آزاد محافظت مي‌نمايد. براي اينكه بتوانيد از مزاياي مارچوبه به صورت كامل بهره مند شويد، آن را با مقدار كمي از روغن زيتون تفت دهيد. بدن ويتامين E را به همراه چربي جذب مي‌كند. زماني كه مارچوبه به همراه روغن زيتون پخته شود اسيدهاي چرب سالم به همراه ويتامين E وارد بدن خواهد شد.

 

زماني كه صحبت از نفخ و روش‌هاي درمان آن به ميان مي‌آيد، كالري شمار مارچوبه انتخاب خوبي است. اين گياه به تقويت كلي سيستم گوارشي بدن كمك مي‌كند. به خاطر وجود كربوهيدرات‌هايي كه هضم نمي‌شوند و به تعادل باكتري‌هاي خوب كمك مي‌كنند، مارچوبه مي‌تواند نفخ معده را كاهش دهد. از آنجايي كه اين گياه ادرارآور طبيعي است مي‌تواند به دفع مايعات اضافي از بدن كمك كند.

امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/22  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار مارگارين از نوعي چربي غير اشباع ساخته و توليد مي شود. اين نوع چربي را از روغن هاي گياهي مانند روغن ذرت مي گيرند.

اين روغن ها حاوي چربي هاي اشباع نيستند، بنابراين براي سلامتي خطرآفرين نيستند. اما تحقيقات نشان داده است كه مارگارين داراي چربي هايي از نوع ترانس است. چربي هاي ترانس براي سلامتي بسيار خطرناك هستند، از جمله خطرات ناشي از مصرف اين نوع چربي ها، تضعيف سيستم ايمني بدن، آلرژي و تنگي نفس است.

 

روغن زيتون يا روغن هسته انگور را مي توانيد به جاي كره در پخت غذا استفاده كنيد. هر دوي اين روغن ها براي سلامتي بسيار مفيد هستند. هيچ كدام از اين روغن ها، داراي چربي هاي اشباع يا چربي هاي ترانس نيستند.

به جاي ماليدن كره يا كالري شمار مارگارين بر روي نان سفيد، بهتر است از آنها بر روي نان هاي غني شده از قبيل نان هاي سبوس دار استفاده كنيد.

 

كارشناس تغذيه دفتر بهبود تغذيه جامعه گفت:«امروزه  كره گياهي يا مارگارين به دليل اينكه داراي چربي هاي چند غير اشباعي بوده و فاقد كلسترول است جايگزين مناسبي براي كره حيواني كالري شمار مارگارين شناخته شده است.

 

مارگارين محصولي حاصل از امولسيون آب در چربي است ، كه فاز آب را شير بدون چربي و فاز چربي را روغن هاي غير چربي شير تشكيل مي دهند . دو فاز آب و چربي به كمك امولسيفايرهاي مناسب با هم مخلوط شده و يك امولسيون پايدار را ايجاد مي كنند كه در فرآيند توليد كالري شمار مارگارين قرار گرفته و فرآوري حاصل شده كه داراي قوام مناسب و دلخواه همانند كره است. مارگارين در ايران به غلط به كره گياهي معروف رشده است در فرهنگ بين المللي به مادهاي كه از روغن هاي گياهي تهيه مي شود گفته مي شود و تعريفي مجزا از كره دارد .

 

كالري شمار مارگارين داراي قدمتي در حدود 200سال مي باشد و از يك بتاكاروتن به عنوان افزودني رنگ دهنده  در تهيه كالري شمار مارگارين  استفاده مي شود .

ويتامين  E، A  مارگارين  از كره بيشتر است. همچنين مارگارين فاقد آهن ، روي و مس است. به دليل تهيه شدن از روغن هاي گياهي قيمت مارگارين پايين مي باشد.

 

از چربي هاي مختلفي مي توان در تهيه مارگارين استفاده نمود و يا مخلوطي از چربي ها به كار برد. استفاده از چربي هاي گياهي، دريايي و حيواني معمول است ولي اگر از چربي مخلوط استفاده شود بايد نسبت 1:2:2 را به ترتيب در چربي هاي حيواني ، نباتي و دريايي رعايت كرد. چربي پيه يا چربي بدن حيوان از چربي هاي حيواني ، روغن سويا و خرما از مهمترين چربي هاي نباتي و روغن ماهي مثل ماهي هرينگ و آنشوي از چربي هاي منشاء آبزيان در توليد كالري شمار مارگارين است.

 

(نكته قابل توجه آن است كه چربي بعد از تصفيه در صورت لزوم هيدروژنه مي شود كه باعث ايجاد اسيدهاي چرب ترانس در آن مي شود)بايد توجه داشت كه مارگارين هر چه نرم‌تر باشد، داراي مقدار كمتري چربي اشباع و اسيد چرب ترانس مي‌باشد. اما انواع كالري شمار مارگارين عبارتند از:

 

در حدود 40 درصد آن چربي است ( درست نصف مارگارين معمولي) و بين 38 تا 57 درصد ديگر آب مي‌باشد و هيچگاه نبايد آن را به جاي كره يا كالري شمار مارگارين معولي در محصولات نانوايي مصرف كرد. ضمناً‌ هر قاشق غذاخوري آن برابر 50 كالري انرژي دارد.

 

اين نوع مارگارين نسبت به مارگارين معمولي، كمتر هيدروژنه مي‌باشد و به راحتي حتي اگر تازه از يخچال بيرون آورده باشد روي نان ماليده مي‌شود، ولي نبايد آن را به جاي كره يا كالري شمار مارگارين معمولي در كيك، نان و نان شيريني تَر مصرف نمود. هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

اين مارگارين به رواني كچاپ مي‌باشد و به اندازه مارگارين معمولي داراي چربي است، ولي چربي غيراشباع كمتري دارد و هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

 

مخلوطي از روغنهاي نباتي تصفيه شده و اشباع مي‌باشد كه مقدار كمي مواد نگهدارنده، شير، شير خشك بدون چربي و آب به آن اضافه شده است. مخلوط روغن‌ها را تا اندازه‌اي هيدروژنه مي‌كنند تا سفتي مارگارين توليد شده به اندازه كره شود، ضمناً ويتامين   A و   D نيز به آن اضافه مي‌كنند. اين نوع كالري شمار مارگارين داراي 80 درصد چربي است و هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/22  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار ماست نيز مانند بقيه هم گروه‌هاي خود منبع بسيار خوب كلسيم، فسفر، ويتامين‌هاي گروه B مانند ريبو فلاوين، اسيد پانتوتنيك و روي است. كلسيم موجود در ماست، در حفظ سلامت سلول ‌هاي روده‌اي نيز مفيد است. جالب است بدانيد، مواد غذايي پروبيوتيك به افزايش سطح ايمني بدن نيز كمك مي‌ كنند.

در كتب پزشكي سنّتي ايراني خواص متعدّد و قابل توجّهي براي ماست ذكر شده است. تحقيقات جديد نيز، اين مطالب را تأييد مي كند و ماست را به يك غذاي فراويژه بدل مي كند.

ماست يك غذاي مطلق نيست كه با مصرف درازمدّت و مقادير زياد آن، باعث غلبه كيفيتي در بدن نشود. بلكه چون در درجه دوم سردي و تري است؛ مي تواند اثر دارويي هم در بدن داشته باشد. بخاطر همين سردي و تري است كه برخي، كلّ افراد جامعه را از خوردن كالري شمار ماست نهي مي كنند و بعضي نيز پنداشته اند كه طب سنّتي مخالف مصرف ماست مي باشد.

ماست انسان را از امراضي همانند اگزما و كهير حفظ مي كند و به علت داشتن فسفر تقويت كننده حافظه است.

ماست به علت داشتن ويتامين D ، استخوانها را محكم مي كند

 

براي كاهش وزن بايد مصرف كالري شمار ماست در رژيم غذايي گنجانده شود. زيرا ماست توانايي بدن را براي سوزاندن چربي ها تقويت كرده و حفظ عضلات در وضعيت مناسب را تسهيل مي كنند.

تحقيقات زيادي در مورد اثرات درماني و پيشگيرانه ي ماست و باكتريهايي كه در توليد آن به كار رفته اند بر بيماري هايي مانند سرطان ، عفونت ها ، اختلالات دستگاه گوارش و آسم انجام شده است .

اين نظريه وجود دارد كه افزايش مصرف كالري شمار ماست ، به خصوص در افراد داراي اختلال ايمني مانند افراد مسن ، پاسخ ايمني و مقاومت به بيماري هاي مرتبط با آن را افزايش مي دهد .

 

شير در اثر تخمير توسط باكتري ها ، به ماست تبديل مي گردد . به جز چند تفاوت كوچك ، شير و ماست تركيب ويتاميني و مواد معدني مشابهي دارند . در طي تخمير ويتامين B12.B6.C مصرف مي شوند و اسيد فوليك و كولين توليد مي گردند .

ماست مي تواند عفونتهاي مخمري را كاهش دهد . تحقيقات نشان مي دهد كه خوردن يك ليوان كالري شمار ماست در روز ، تعداد توده هاي مخمري در زنان را كاهش مي دهد

 

كي از بهترين، نيرومندترين و ارزانترين و سهل الهضم ترين غذاها ماست است. اين ماده معده را تقويت و به هضم غذا كمك مي كند.  ماست باعث سلامت روده ي بزرگ مي شود ، وقتي كالري شمار ماست مصرف مي كنيد شما به دو روش از روده خود محافظت مي نماييد ، اول اينكه ماست حاوي لاكتوباكتري است كه از روده ي بزرگ حفاظت مي كند و حتي خطر سرطان روده ي بزرگ را كاهش مي دهد . اين باكتري ها رشد باكتري هاي مفيد روده را افزايش داده و موجب كاهش تبديل صفرا به مواد سرطان زا مي شوند 

 

 همچنين ماست به روده ها كمك مي كند تا به حال عادي خود برگردند؛ باكتريهاي مضر را از روده ها خارج مي كند و در نتيجه هضم و جذب غذا آسان مي شود.

 

كلسيم موجود در كالري شمار ماست براي سالخوردگان بي اندازه مفيد است و اين اشخاص كه هميشه از عفونتهاي روده اي خود مي نالند اگر بطور مرتب ماست بخورند گاز و عفونت روده آنها به كلي برطرف خواهدشد.

ماست بهترين دارو براي معده است، زيرا علاوه بر اثرات درماني كه در يبوستهاي مزمن و اسهال دارد باكتري هاي مفيدي در معده توليد مي كند كه براي سلامت بسيار مفيد است.

ماست  نيرو ، نشاط ، مقاومت و چابكي به فرد مي دهد و دستگاه بدن را از سموم پاك مي كند. به همين دليل است كه در تمام بيماريها ،  كالري شمار ماست خوردن آن را تجويز مي كنند

طبيعت ماست گرم و در درجه دوم سرد است؛ هرچه ماست ترش تر باشد سردي آن زيادتر است.

 

براي رفع ترك خوردگي لب ها از كالري شمار ماست  استفاده كنيد.براي تهيه مرهم لب ها، چند قطره آب ليمو را در كمي ماست مخلوط كنيد. آن را روي لب ها بماليد و بگذاريد 45 دقيقه بماند. سپس مقدار اضافي را با تكه اي پنبه تميز كنيد. در نهايت مقدار مرهم مغذي نيز روي لب ها بگذاريد. اين كار را چندين بار در هفته انجام دهيد.

 

كالري شمار ماست قندخونتان را تنظيم مي كند. علاوه بر اين ماست به آرامي جذب روده ها مي شود و قندخون پس از مصرف اين خوردني خيلي به كندي افزايش مي يابد و به همين خاطر ماست در متعادل نگه داشتن قند خون موثر است.

ماست منبع بسيار خوبي براي جذب پروتئين است. در هر250 ميلي ليتر ماست تقريبا 14- 10 گرم پروتئين موجود مي شد، كه تقريبا برابر با 20 درصد نياز روزانه است.

ماست مي تواند باعث كاهش كلسترول خون شود. اين ممكن است به علت تأثير فعاليت باكتريهاي زنده و سهولت متابوليسم كلسترول باشد.

در كودكاني كه دچار بيماري سوء جذب هستند، ماست به جذب دو تركيب مهم غذايي پروتئينها و مواد معدني كمك مي كند. اسيد لاكتيك موجود در كالري شمار ماست باعث سهولت جذب و هضم اين تركيبات مغذي مي شود.

 مصرف كالري شمار ماست براي افراد لاغر با مزاج گرم و خشك مناسب و اثر دارويي دارد ولي در افراد با مزاج سرد و تر ممكن است باعث بروز علامات نامطلوبي شود.

امتیاز:
بازدید: 7
برچسب:
:
[ 1396/8/21  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار ماهي ماده غذايي مفيدي است كه در مناطق شمالي و جنوبي كشورمان يعني مناطقي كه در كنار دريا واقع شده‌اند، جزو مواد اصلي و اساسي برنامه غذايي مردم اين مناطق محسوب مي‌شود.

 

ماهي داراي ارزش تغذيه اي بسيار بالايي است و اكثر مواد مغذي مفيد و ضروري براي انسان را به تنهايي داراست. ولي ويژگي مخصوص كالري شمار ماهي كه آن را بين ساير مواد غذايي حائز اهميت خاص ساخته است، نوع چربي موجود در آن است.

 

كالري شمار ماهي و محصولات دريايي با وجود آن كه جزو مواد غذايي حيواني هستند، ولي از نظر تركيب چربي با ساير مواد حيواني متفاوت‌اند. چربي موجود در مواد غذايي حيواني به طور عمده حاوي تركيباتي به نام اسيدهاي چرب اشباع شده هستند كه اين تركيبات موجب بالا بردن كلسترول و ساير چربي‌هاي نامطلوب خون مي‌شوند.

 

بنابراين افراط در مصرف چربي‌هاي حيواني، سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و در نهايت منجر به سكته‌هاي قلبي و مغزي مي‌شود. ولي ماهي و آبزيان با وجود آن كه از دسته مواد غذايي حيواني هستند با اين حال نوع چربي موجود در آنها مشابه مواد گياهي است و از اسيدهاي چرب اشباع نشده به نام امگا 3 در كالري شمار ماهي وجود دارد كه اثرات بسيار مهمي‌در سلامت انسان به عهده دارد و در پيش‌گيري از بسياري از بيماريها و كنترل و كمك به بهبود اختلالات و عوارض مختلف نقش مهم و سازنده‌اي به عهده دارد.

 

جالب است بدانيم كه چربي موجود در بافت‌هاي ماهي و آبزيان تنها موجب افزايش كلسترول و ساير چربي‌هاي نامطلوب خون و عوارض قلبي و عروق كمك مؤثري نيز مي‌كند. ماهي از منابع بسيار خوب پروتئين محسوب مي‌شود. پروتئين موجود در كالري شمار ماهي از نظر كميت و كيفيت قابل توجه است، بدين معني كه پروتئين موجود در ماهي به شكلي است كه به آساني در دستگاه گوارش هضم و جذب مي‌شود و به طور تقريبا كامل در بدن به مصرف مي‌رسد.

 

ماهي يكي از منابع خوب آهن است و آهن در خونسازي و همچنين در حفظ مقاومت بدن در برابر ميكروب‌ها نقش مهمي‌به عهده دارد. آهن موجود در ماهي به گونه‌اي است كه جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبي در بدن به مصرف مي‌رسد. علاوه بر آن آهن موجود در كالري شمار ماهي ، جذب آهن منابع گياهي را هم افزايش مي‌دهد بنابراين نقش مهمي‌در پيشگيري از كم خوني ناشي از فقر آهن به عهده دارد.

 

كالري شمار ماهي حاوي مقدار قابل توجهي ويتامين‌هاي گروه "B" در تنظيم فعاليت سلول هاي عصبي و در نتيجه در سلامت سيستم عصبي و نيز در سلامت پوست تاثير دارند. همچنين بعضي از انواع ويتامين‌هاي گروه "B"در خون سازي نيز مؤثرند. بنابراين با مصرف ماهي مي‌توانيم به سلامت اعصاب، شادابي، طراوت پوست و پيشگيري از كم خوني كمك كنيم .

 

ماده مغذي ديگري كه در ماهي به مقدار كافي وجود دارد روي مي‌باشد. روي يك ماده مغذي است كه در رشد كودكان و نوجوانان و نيز در بلوغ جنسي نوجوانان تاثير مهمي‌دارد. كمبود اين ماده مغذي در دوران رشد موجب كوتاهي قد و در صورت كمبود شديد باعث كوتولگي مي‌شود. همچنين در دوران بلوغ منجر به تاخير در بلوغ جنسي مي‌شود. كالري شمار ماهي اين ماده غذايي مفيد با دارا بودن روي به ميزان كافي مي‌تواند به رشد و تنظيم بلوغ جنسي كمك كند.

 

ماهي از منابع غني فلوئور در سلامت و استحكام دندان‌ها و در پيشگيري و پوسيدگي دندان تاثير مهمي‌دارد. پس با مصرف كالري شمار ماهي مي‌توانيم به سلامت و استحكام دندان‌هاي خود كمك كنيم فلوئور همچنين در پيشگيري از استئوپروز يا پوكي استخوان مؤثر است.

امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/21  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]
كالري شمار مرغ منبع خيلي خوب پروتئين است و 120 گرم آن حدود 70 درصد نياز پروتئين بدن را برآورده مي ‏سازد.
همان‏ طور كه مي ‏دانيد بدن ما انسان ‏ها از پروتئين تشكيل شده است و پروتئين ها از واحدهاي ساختماني به نام اسيد آمينه. ما اسيد آمينه ‏هاي لازم براي ساخت پروتئين‏ هاي بد‏ن‏ مان را از منابع حيواني و گياهي آن دريافت مي‏ كنيم و با آنها، پروتئين‏ مورد نياز بدن ‏مان را بازسازي مي ‏كنيم.
 
افرادي كه مي ‏خواهند كه مقدار چربي غذاي ‏شان را كم كنند، مي ‏توانند از گوشت كالري شمار مرغ استفاده كنند. لخم ‏ترين قسمت گوشت مرغ، گوشت سينه‏ مي‏ باشد كه در مقايسه با ران، چربي اش نصف است.
گوشت كالري شمار مرغ در مقايسه با گوشت گاو، چربي اشباع كمتري دارد. با اين حال پوست مرغ داراي مقدار زيادي چربي اشباع است و به همين دليل قبل از پخت، بايد پوست آن را كاملا جدا كرد.
پيشگيري از پوكي استخوان در سالمندان:
مطالعات نشان مي ‏دهد كه سالمندان، به مقدار كافي پروتئين مصرف نمي كنند. پروتئين براي پيشگيري از كاهش تراكم استخوان در سالمندان حائز اهميت است. البته دقت داشته باشيد كه دريافت رژيم هاي پُرپروتئين نيز پوكي استخوان را تشديد مي كند كالري شمار مرغ . بنابراين بايد در حد متعادل غذاهاي پروتئيني خورد.
 
 مرغ منبع بسيار خوبي از ويتامين B3 (نياسين)است كه يك ويتامين ضد سرطان مي ‏باشد. DNA به ويتامين B3 نياز دارد و كمبود نياسين به اندازه ‏ي كمبود ساير ويتامين‏هاي گروه B در ارتباط مستقيم با بيماري هاي ژنتيكي مي ‏باشد.
مصرف 120 گرم گوشت مرغ حدود 72 درصد نياز بدن به اين ويتامين را برآورده مي ‏سازد.
گوشت مرغ همچنين يك منبع خوب سلنيوم مي‏ باشد. سلنيوم براي سلامتي انسان يك اهميت ويژه و اساسي دارد. سلنيوم يكي از اجزاي بسيار مهم واكنش‏هاي متابوليكي در بدن مي‏ باشد كه عبارتند از متابوليسم هورمون ‏هاي تيروئيدي ، سيستم دفاعي آنتي اكسيداني و سيستم ايمني. مطالعات گوناگون نشان داده است كه بين بروز سرطان ‏ها و دريافت سلنيوم يك ارتباط مهم وجود دارد. كالري شمار مرغ سلنيوم مانع سرطان مي ‏شود.
 
در مطالعات معتبري كه در مجلات مختلف پزشكي به چاپ رسيده است، آمده است كه دريافت منظم غذاهاي غني از ويتامين B3 (نياسين) مانند گوشت كالري شمار مرغ ، از بروز بيماري آلزايمر و ديگر بيماري‏هاي شناختي مرتبط با افزايش سن جلوگيري به عمل مي‏ آورد، طوري كه افرادي كه نياسين بيشتري از غذاي ‏شان دريافت مي ‏كردند (22 ميلي گرم در روز) در مقايسه با افرادي كه نياسين كمتري (13 ميلي در روز) دريافت مي ‏كردند حدود 70 درصد احتمال ابتلا و يا پيشرفت بيماري آلزايمر در آنان كمتر بود.
 
كالري شمار مرغ فقط منبع غني از ويتامين B3 نيست، بلكه منبع خوبي از ويتامين B6  نيز مي‏ باشد. اين تركيب خوب ويتاميني B ، مرغ را به عنوان يك غذاي مفيد براي تامين انرژي سوخت و ساز (متابوليسم) بدن معرفي مي‏ كند، زيرا اين دو ويتامين ‏در واكنش هاي سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوي اين ويتامين‏هاي گروه B براي توليد انرژي مهم هستند.
علاوه بر عملكرد نياسين در DNA، اين ويتامين براي تبديل پروتئين‏ ها، چربي‏ ها و كربوهيدرات‏ هاي بدن به انرژي، ضروري و لازم مي‏ باشد.
نياسين به كنترل قند خون كمك مي ‏كند و فعاليت هورمون انسولين را تنظيم مي ‏كند.
ويتامين B6 براي تجزيه و تركيب كربوهيدرات‏هاي بدن (قند و نشاسته) ضروري مي ‏باشد، كالري شمار مرغ مخصوصاً براي تجزيه گليكوژن (فرم ذخيره اي قندها در سلول‏ هاي ماهيچه ‏اي و كبد).
120 گرم گوشت مرغ حدود 32 درصد از نياز ما به ويتامين B6 را برطرف مي ‏سازد.
 
كالري شمار مرغ فقط منبع غني از ويتامين B3 نيست، بلكه منبع خوبي از ويتامين B6  نيز مي‏ باشد. اين تركيب خوب ويتاميني B ، مرغ را به عنوان يك غذاي مفيد براي تامين انرژي سوخت و ساز (متابوليسم) بدن معرفي مي‏ كند، زيرا اين دو ويتامين ‏در واكنش هاي سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوي اين ويتامين‏هاي گروه B براي توليد انرژي مهم هستند.
امتیاز:
بازدید: 7
برچسب:
:
[ 1396/8/20  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]

مزيت كالري شمار موز اين است كه حاوي تركيبات شيميايي نيست و عوارض جانبي داروها را نيز ندارد. اين ميوه حاوي 3 نوع قند (فروكتوز، ساكاروز و گلوكز) است كه انرژي را بالا برده و بدن را تقويت مي‌كند.

در اين مطلب بيماري‌هايي كه با موز قابل درمان و بهبود هستند را عنوان مي‌كنيم. لطفاً با ما همراه باشيد.

 

اگر از مشكلات و دردهاي پيش از قاعدگي رنج مي‌بريد به‌جاي خوردن دارو، كالري شمار موز ميل كنيد. اين ميوه با رساندن ويتامين B6 به بدن روي وضعيت روحي خانم‌ها نيز تأثير گذاشته و باعث بهبود خلق‌وخوي آن‌ها مي‌شود. در واقع افزايش ميزان گلوكز بدن تأثير مثبتي در كاهش افسردگي و افزايش نشاط خانم‌ها دارد.

 

اگر احساس مي‌كنيد بدنتان كمي داغ شده است كالري شمار موز را پوره كرده و ميل كنيد. البته حواستان باشد كه در صورت تب شديد موز موثر نخواهد بود و حتماً بايد به پزشك مراجعه كنيد. اما براي تب‌هاي جزئي مي‌توانيد به اين ميوه اعتماد كنيد. در كشور تايلند خانم‌ها براي تقويت و كنترل دماي بدنشان هر روز موز مي‌خورند.

 

 

اگر در اغلب مواقع احساس خستگي مي‌كنيد و تمركزتان خدشه‌دار شده است به‌طور مرتب كالري شمار موز ميل كنيد تا انرژي‌تان بازگردد. به خاطر اينكه موز سرشار از كربوهيدرات‌ها، آهن و پروتئين‌ها است.

 

اگر آزمايش خون داده‌ايد و مشخص شده است كمبود آهن داريد حتماً موز را در برنامه‌ي غذايي روزانه‌تان بگنجانيد. اين ميوه براي درمان كم‌خوني بسيار موثر است. در واقع ميزان بالاي آهن موجود كالري شمار موز در اين ميوه باعث تحريك ترشح گلبول‌هاي قرمز خون شده و به تسكين و بهبود برخي علائم كم‌خوني كمك مي‌كند.

 

افسردگي تبديل به يكي از بيماري‌هاي رايج زمانه‌ي ما شده است كه بايد با آن مقابله كرد. خوشبختانه موز سرشار از ويتامين B6 است و مي‌تواند حدود 25 درصد نياز روزانه‌ي ما به اين ويتامين را تأمين كند. ويتامين B6 نقش موثري در كنترل سيستم عصبي و خلق‌وخوي افراد دارد. به خاطر اينكه در توليد برخي از ناقل‌هاي عصبي مانند سروتونين نقش دارد. اما حواستان باشد كه اين كالري شمار موز به‌تنهايي در رفع افسردگي معجزه نمي‌كند چون تمام تركيبات موثر براي اين كار را ندارد. اما مي‌تواند در بهبود علائم اين مشكل موثر عمل كند. براي افزايش اثرگذاري موز در بهبود افسردگي بايد آن را به همراه آب‌معدني‌هاي سرشار از منيزيم و غلات كامل ميل كنيد كه حاوي تريپتوفان هستند و به بهبود خلق‌وخوي كمك زيادي مي‌كنند.

 

موز حاوي فيبرهاي محلول و غير محلول در آب است و اكثر اين فيبرها مي‌توانند روده را تحريك كنند. اما مزيت موز است كه به‌خوبي حتي براي افرادي كه داراي روده‌هاي حساس هستند قابل‌مصرف است و تنها ميوه‌اي است كه در صورت وجود مشكل ورم معده و روده تجويز مي‌شود. به خاطر اينكه تسكين‌دهنده است و باعث تقويت معده و روده مي‌شود. تنها مشكلي كه امكان دارد كالري شمار موز براي برخي افراد ايجاد كند (نه براي همه) مشكل يبوست است. در اين صورت نبايد در مصرف آن زياده‌روي كرد و مصرف روزانه يك عدد موز كافي است.

 

سكته‌ي مغزي و پوكي استخوان دو نمونه از بيماري‌هايي است كه مي‌توان به‌سادگي از آن‌ها پيشگيري كرد. معمولاً در بدن همه‌ تعادل نامناسبي بين سديم و پتاسيم است. به خاطر اينكه مواد غذايي كالري شمار موز شور بيشتري مصرف مي‌كنيم. مازاد سديم (نمك) وارد شده به بدن باعث افزايش فشارخون و همچنين احتباس آب بدن مي‌شود. پتاسيم يك ماده‌ي معدني ضروري براي كنترل فشارخون و پوكي استخوان است و مي‌تواند با اسيدي و دمينراليزه شدن استخوان‌ها مقابله كند. به عقيده‌ي محققان پتاسيم باعث كاهش خطر سكته‌ي مغزي نيز مي‌شود. خوشبختانه موز حدود 500 ميلي‌گرم پتاسيم به بدن مي‌رساند و حدود يك‌ششم نياز روزانه به اين ماده‌ي معدني را تأمين مي‌كند. توصيه مي‌كنيم براي افزايش ميزان پتاسيم بدنتان كالري شمار موز از مصرف سيب‌زميني، اسفناج، عدس و آووكادو نيز غافل نباشيد.

امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/20  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار موسير گياهي است شبيه به سير و پياز ولي برخلاف پياز، گل هاي آن تخم نمي دهد و البته بويي مطبوع تر از سير دارد. موسير چاشني اي اشتهاآور و داراي طبيعت گرم بوده و انواع مختلفي دارد كه بهترين نوع آن رنگ قرمز مسي دارد.موسير سرشار از ويتامينC، پتاسيم، فيبر، اسيد فوليك،كلسيم و آهن است و منبع خوبي از پروتئين محسوب مي شود، بنابراين يك سبزي مفيد براي سبزي خواران مي باشد.

 

كالري شمار موسير مانند ديگر اعضاي خانواده ي خود سرشار از تركيبات گوگردي است و به همين دليل هم خواص ضدباكترايي دارد. در نتيجه موسيرِ، از انتشار ميكروب ها و باكتري هاي بيماري زا پيشگيري مي كند.

 

موسير از آن گياهان دو رگه است. چيزي شبيه به سير و پياز. برگ هاي اين گياه باريك و دراز است و گل هاي ارغواني دارد. پياز اين گياه، خوراكي است. مي توان از آن در تهيه ي انواع ترشيجات، سالاد، سس و غيره استفاده كرد. اين ماده ي غذايي مفيد عطر و بوي فوق العاده اي به  كالري شمار موسير غذاهايتان مي دهد و درعين حال سرشار از خواص مفيد براي بدن است.

 

موسير مانند ديگر اعضاي خانواده ي خود سرشار از تركيبات گوگردي است و به همين دليل هم خواص ضدباكترايي دارد. در نتيجه موسيرِ، از انتشار ميكروب ها و باكتري هاي بيماري زا پيشگيري مي كند. البته حواستان باشد معني حرفمان اين نيست كه در صورت بروز يك بيماري عفوني، كالري شمار موسير مي تواند جايگزين آنتي بيوتيك ها شود. بلكه مي توان از اين ماده ي غذايي براي پيشگيري از بروز اين مشكلات استفاده كرد.

 

موسير سرشار از ويتامين C و A و همچنين از منابع فسفر و منيزيم است. همين تركيبات از آن يك ماده ي غذايي دوستدار سلامت استخوان ها ساخته است. براي داشتن استخوان هاي محكم و سالم حتماً از محصولات لبني كه سرشار از كلسيم هستند استفاده كنيد و در كنار آن كالري شمار موسير را به عنوان يار كمكي به كار بگيريد. در اين صورت خدمت زيادي به اسكلتتان كرده ايد.

 

 موسير حاوي ويتامين B6 است. به اين ترتيب كه هر 100 گرم موسير بيش از 10 درصد نياز روزانه ي ما به اين ويتامين را تامين مي كند. بايد بدانيد كه وجود اين ويتامين براي سيستم عصبي لازم و ضروري است و همچنين از بروز مشكلات عضلاني پيشگيري كرده و به سلامت پوست كمك مي كند.

علاوه بر اين موسير حاوي ويتامين B9 يا همان اسيدفوليك نيز مي باشد كه ضداسترس است. كالري شمار موسير اين ويتامين براي ساخت گلبول هاي قرمز لازم است. تركيب اين ويتامين با ويتامين B6 براي پيشگيري از بيماري هاي قلبي عروقي بسيار موثر است.

 

افرادي كه عادت به خوردن كالري شمار موسير دارند موهايشان ديرتر سفيد شده و كمتر به عارضه ريزش مو مبتلا مي شوند.از آن جا كه حاوي مقدار فراواني سولفور است به شفافيت پوست كمك خوبي مي كند.

 از ديگر خواص موسير مي توان به تقويت قدرت جنسي، افزايش دفع ادرار، التيام دهنده و ترميم كننده زخم ها و تسكين دهنده التهاب طحال و كبداشاره كرد.

 

از فرآورده‌هاي كالري شمار موسير براي كم كردن قند خون در افراد ديابتي مورد استفاده است و هم چنين از خواص گندزدائي آن براي دفع انگل ها همراه غذا از آن استفاده مي‌شده است و علاوه بر آن براي ضدعفوني كردن آب مورد استفاده داشته است.

امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/17  ] [ ۰۸ ] [ healthpost ] [ ]

يكي از عادت‌هاي خوب غذايي كه متخصصان تغذيه آن را توصيه مي‌كنند، مصرف هفتگي فرآورده‌هاي دريايي از انواع ماهي گرفته تا كالري شمار ميگو ست، اما خيلي‌ها مي‌گويند ميگو كلسترول دارد و بايد از خوردن آن اجتناب كرد، اما اين باور درست است يا اين كه حقيقت چيز ديگري است؟ به غير از اين موضوع، عادت به مصرف ميگو چه فوايد و چه زيان‌هايي دارد؟ اين‌ها همان مواردي هستند كه در ادامه به آن‌ها اشاره شده است...

 

ميگو از منابع اسيدهاي چربي از خانواده امگا 3 است كه دريافت آن به كنترل فشارخون كمك مي‌كند. البته توصيه مي‌شود اين ماده غذايي در هنگام تهيه با حداقل روغن و نمك طبخ شود، در اين صورت به گزينه‌اي مناسب براي كاهش سطح فشارخون  كالري شمار ميگو تبديل خواهد شد زيرا سرخ كردن آن در روغن، كالري بيشتر به بدن مي‌رساند و باعث افزايش وزن مي‌شود كه خود از عوامل بروز فشارخون است. 

 

يكي از مواد معدني‌اي كه در ميگو به ميزان بسيار يافت مي‌شود، سلنيوم است. با خوردن 100 گرم ميگو، 64 درصد از نياز روزانه به اين ماده مغذي تأمين خواهد شد و از آنجا كه سلنيوم خاصيت آنتي‌اكسيداني دارد، عادت به خوردن كالري شمار ميگو ، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ و انواع سرطان خون مانند «لوسمي» و «لنفوم هوچكين» را كاهش مي‌دهد.

 

امگا 3 فراواني كه در ميگو وجود دارد، باعث مي‌شود عادت به مصرف هفتگي آن از بروز آلزايمر و اختلال حواس در دوران سالمندي جلوگيري كند. در واقع، دريافت روزانه 380 ميلي‌گرم از اين اسيدهاي چرب، از بروز اختلال حواس و آلزايمر جلوگيري مي‌كند و با خوردن هفته‌اي 2 تا 3 بار كالري شمار ميگو ، اين مقدار اسيد چرب به بدن خواهد رسيد.

 

افرادي كه به دلايل مختلف گوشت قرمز نمي‌خورند، بيش از ديگران در معرض ابتلا به كم‌خوني ناشي از فقر آهن قرار دارند و از آنجا كه با خوردن 100 گرم ميگو، 19 درصد از نياز به اين ماده مغذي تأمين مي‌شود، بهتر است در صورت نخوردن گوشت قرمز، كالري شمار ميگو را در برنامه غذايي روزانه‌شان بگنجانند.

 

ميگو برخلاف تصور عامه مردم، باعث افزايش كلسترول نمي‌شود زيرا بررسي‌هاي مقايسه‌اي ميان دو رژيم غذايي با تخم‌مرغ و ميگو نشان داده‌اند كه رژيم داراي ميگو 7 درصد سطح كلسترول بد و 12 درصد سطح كلسترول خوب را افزايش مي‌دهد در حالي كه رژيم داراي تخم‌مرغ، سطح كلسترول بد را 10 درصد و سطح كلسترول خوب را 7 درصد بالا مي‌برد. در واقع اين ماده غذايي چربي كمي دارد و با خوردن 12 عدد كالري شمار ميگو ي درشت بخارپز شده، 160 ميلي‌گرم كلسترول وارد بدن مي‌شود و سطح تري‌گليسريد 13 درصد پايين مي‌آيد بنابراين توصيه مي‌شود آن را مانند ساير منابع پروتئيني مصرف كنيد.

 

طبق اعلام برخي از كارشناسان، مصرف سرانه ميگو در ايران تقريباً 10 تا 20 گرم در سال است و بيشترين مصرف‌كنندگان هم تهراني‌ها هستند. البته در سال‌هاي اخير، مصرف فرآورده‌هاي دريايي افزايش قابل‌ملاحظه‌اي داشته اما هنوز هم از مقدار استاندارد كالري شمار ميگو توصيه شده كمتر است و هنوز هم در مقايسه با مصرف جهاني در سطوح حداقل قرار داريم.

 

مصرف سرانه ماهي در ايران تقريباً 10 كيلوگرم در سال و در سطح جهاني 16 كيلوگرم است. بنابراين خوب است اين را هم بدانيد كه در ميان كشورهاي مختلف دنيا، تايلند، فيليپين، هند و اكوادور بزرگ‌ترين پرورش دهندگان كالري شمار ميگو هستند.

امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/17  ] [ ۰۸ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار نارگيل يكي از غني ترين منابع خوراكي براي الكتروليت ها، كلر، پتاسيم و منيزيم است كه البته مقداري هم شكر، سديم و پروتئين دارد. محتواي بالاي پتاسيم اين ميوه آن را به يكي از محافظان قلب و فشارخون تبديل كرده است. آب نارگيل همچنين حاوي فيبرمحلول، منگنز، كلسيم، ريبوفلاوين و ويتامين C است .

ريشه، گل آذين و دانه (پوسته، آب و روغن هسته) قابل استفاده مي ‏باشند.اين نشان مي دهد كه تمام قسمت هاي اين درخت، مفيد و قابل استفاده هستند.

 

برخلاف ساير ميوه ها كه آب آن ها از فشرده شدن آن ها به دست مي آيد، آب كالري شمار نارگيل مايعي غليظ در وسط ميوه ي آن است كه بيش ترين حد آن در نارگيل نرسيده و سبز وجود دارد. اين آب ميوه امروزه از محبوب ترين نوشيدني هاي جهان است نه تنها به خاطر طعم و مزه منحصربه فرد آن بلكه به دليل تركيبات مغذي و فوايد بي مثل و مانند آن براي سلامتي 

 

در قاعده ميوه ي نارگيل سه سوراخ وجود دارد كه چشم هاي نارگيل ناميده مي شوند.

گوشت اين ميوه سفيد رنگ و چرب است و درون آن با يك شيره يا مايع شيرين پر شده است.

قسمت‏هاي قابل استفاده:

ريشه، گل آذين و دانه (پوسته، آب و روغن هسته) قابل استفاده كالري شمار نارگيل مي ‏باشند.

ضرب المثلي درباره ي نارگيل بين مردم اقيانوس آرام معروف است كه مي گويد هر كس كه درخت كالري شمار نارگيل مي كارد، براي خودش و بچه هايش، لباس، ظرف، نوشابه، غذا و خانه درست مي كند. اين نشان مي دهد كه تمام قسمت هاي اين درخت، مفيد و قابل استفاده هستند.

 

شستشوي موها با شيره نارگيل يك عمل بسيار موثر براي تغذيه قسمت ‏هاي انتهايي ريشه‏ ي موها است. اين كار در بين هندي‏ ها كه موهايي بسيار جذاب دارند، شايع است.

 

نارگيل هنگامي كه نارس است مقدار بيشتري شيره دارد، ولي به تدريج كه ميوه مي‌ رسد مقدار شيره آن كمتر مي شود. پس براي اطمينان از تازه بودن كالري شمار نارگيل كه مي خريد، آن را تكان دهيد تا صداي شيره ي آن را بشنويد. دقت كنيد كه نارگيل سنگين تر، تازه تر است.

 

پوست درخت‏ انجير مقدس هندي و انجير معابد را در شير كالري شمار نارگيل به صورت خمير در آورده و در سرتاسر زخم‏ ها بماليد. اين كار به تسكين و ترميم پوست به دليل خاصيت‏ قابض و مغذي بودن اين تركيب، كمك مي‏ كند.

 

نارگيل ميوه اي با طبع گرم و خشك ، كه براي از بين بردن بوي بد دهان بسيار مفيد است. كساني كه از رماتسيم رنج ميبرند خوردن اين ميوه توصيه ميشود. به دليل بالا بودن كالري اين ميوه ، مصرف آن چاق كننده است و در افزايش شهوت و همچنين افزايش اسپرم نقش موثري دارد. خوردن كالري شمار نارگيل با شكر بسيار مقوي و همچنين افزايشي دهنده خون است.

امتیاز:
بازدید: 4
برچسب:
:
[ 1396/8/17  ] [ ۰۸ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار نان همواره در نزد ايرانيان از جايگاه خاصي برخوردار بوده و غذاي اصلي مردم كشورمان را تشكيل مي‌دهد. بخش قابل توجهي از پروتئين و انرژي مورد نياز مردم، از نان تامين مي‌گردد. بي‌شك تهيه، توليد وعرضه‌ نان سالم و بهداشتي در حفظ سلامت جامعه موثر خواهد بود.

نان‌هايي كه از آرد سبوس‌دار تهيه مي‌شوند و با خمير مايه و بدون استفاده از جوش شيرين عمل‌آوري مي گردند و با حرارتي ملايم، يكنواخت و شعله غيرمستقيم مي پزند، سالم‌ترين نان‌ها هستند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مصرف جوش شيرين در واحدهاي نانوايي را به علت پيدايش عوارض دستگاه گوارشي، اختلال در جذب املاحي مانند آهن، ممنوع كرده است.

كالري شمار نان هايي كه با استفاده از خمير مايه تهيه مي ‌گردند، از ارزش تغذيه‌اي بالايي برخوردارند، قابليت هضم خوبي داشته و ضايعات و دورريزي آنها بسيار كمتر از نان‌هاي تهيه شده با جوش شيرين است. عطر و بوي اين نان‌ها به هيچ‌وجه قابل قياس با نان‌هاي جوش شيرين‌دار نيست و ماندگاري بهتري دارند.

 

مغذي بودن نان : كالري شمار نان هايي كه با آردهاي كامل و سبوس‌دار تهيه مي‌شود، نسبت به نان‌هاي تهيه شده با آرد سفيد به مراتب ارزش غذايي بالاتري دارند و مصرف روزانه آن ها مي‌تواند مقداري از نياز روزانه بدن به املاح ، پروتئين، فيبر و ويتامين‌ها را تامين نمايد.

 

اين نان كه در صدر نان‌هاي ايراني قرار دارد، از آرد سبوس‌دار تهيه شده و از ديگر ويژگي‌هاي خوب آن، طعم، عطر، مغذي بودن و قابليت سيركنندگي آن است.

نان سنگك به دليل دارا بودن مقدار زيادي فيبر، هضم آساني داشته و بسيار مورد توجه متخصصان تغذيه مي‌باشد.

شيوه پخت سنتي اين نان، شكل و طعم متمايز آن از ساير نان‌ها سبب شده در فرهنگ و سفره ايراني ارزش بالايي يافته و به خصوص براي كالري شمار نان صبحانه وجود نان سنگك در اولويت قرار گيرد.

 

كالري شمار نان بربري نيز، يكي از مطلوب‌ترين و محبوب‌ترين نان‌هاي ايراني به شمار مي‌آيد، به شرطي كه خمير آن با استفاده از خمير مايه تهيه شده باشد و تخمير در آن صورت پذيرد و در درجه حرارت يكنواخت و ملايم پخت گردد.

در سال‌هاي اخير برخي از نانوايان به دليل عدم آگاهي  و به منظور صرفه‌جويي در وقت و هزينه، خمير بربري را با جوش‌شيرين به عمل مي‌آورند، غافل از اين  كه ارزش غذايي و زمان ماندگاري نان كاهش يافته و دور ريزي و ضايعات آن افزايش مي‌يابد. كالري شمار نان متاسفانه از جوش‌شيرين در رومال نان بربري نيز استفاده مي‌شود، در حالي كه مي‌توان با جايگزين نمودن موادي مناسب، آن را از اين بخش حذف نمود. در زمان‌هاي قديم شاطرها، مايع رومال تهيه شده از زرده تخم‌مرغ را بر روي سطح رويي خمير مي‌كشيدند تا علاوه بر خوش رنگ شدن سطح و نرم شدن بافت، ارزش غذايي نان بربري افزايش يابد كه متاسفانه امروزه براي كاستن هزينه‌ها و صرفه‌جويي اقتصادي، اين كار انجام نمي‌شود.

نان لواش و تافتون

آمارها نشانگر مصرف بالاي نان‌هاي لواش و تافتون در بين ايرانيان است. اين نان‌ها مورد پسند ذائقه هموطنان مي‌باشد. اما متاسفانه اين نان‌ها ارزش غذايي بالايي ندارند و معمولا با افزودن جوش‌شيرين و مقدار زيادي نمك تهيه مي‌گردند.

اين كالري شمار نان ها به دليل كوتاهي مدت زمان تخمير و پخت، دورريزي و ضايعات زيادي دارند و مصرف زياد اين نان‌ها مشكلاتي از قبيل اختلال در جذب املاح و مسموميت با فلزات سنگين را براي هموطنان ايجاد مي‌نمايد.

 

اين دسته از نان‌ها نيز اگر با آرد سبوس‌‌دار تهيه گردند، از ارزش غذايي بالايي برخوردار خواهند بود. فرآوري خمير اين نان‌ها با استفاده از خمير مايه بوده و زمان استراحت مطلوب در تخمير نان و متصاعد شدن گازها از خمير، باعث مي‌شود خمير كاملا حجيم شود. خمير مايه به علت شكستن زنجيره‌هاي بلند نشاسته، هضم كالري شمار نان را براي دستگاه گوارش آسان مي‌كند.

همه موارد فوق، به علاوه وجود فيبر بالا در اين نان‌ها(گندم سبوس دار، جو، چاودار و...) ارزش تغذيه‌اي آنها را افزايش داده و سبب بهبود تغذيه افراد جامعه خواهد شد.

برخي از مردم به اشتباه مغز اين نان‌ها را(كه مغذي‌ترين قسمت نان مي‌باشد)، از آن جدا مي‌كنند، ولي با اين وجود اين كالري شمار نان هاي مغذي، ضايعات كمتري نسبت به ساير نان‌ها دارند، به شرطي كه تازه مصرف شوند و بتوان از بيات شدن آن ها جلوگيري نمود.

 

از خريد نان‌هاي بسته‌بندي شده ي بدون مجوز از سوپر ماركت‌ها يا فروشگاه‌هاي مواد غذايي خودداري كنيد.

از خريد و مصرف نان‌هاي سوخته يا بيات اجتناب نماييد.

در شناسايي و معرفي واحدهاي كالري شمار نان كه هنوز از جوش شيرين و نمك زياد براي عمل‌آوري سريع خمير و تقويت آرد بي‌كيفيت استفاده مي‌نمايند، با دولت همكاري داشته باشيد.

توصيه‌هاي بهداشتي براي نگهداري نان در بلند مدت

به نان تازه و داغ كمي فرصت دهيد تا خنك شود.

پس از خنك شدن كالري شمار نان ، به آهستگي نان‌ها را در پارچه يا كيسه نايلوني قرار داده و به منزل ببريد.

هرگز براي حمل نان، از ورقه‌هاي روزنامه استفاده نكنيد.

مي‌توانيد در منزل، نان‌ها را به اندازه دلخواه برش داده و بلافاصله در كيسه‌هاي مخصوص فريزر قرار دهيد و در فضاي مناسبي از فريزر كه از ساير بسته‌هاي فريزري دور باشد، قرار داده و به مدت طولاني نگهداري كنيد.

از جمع‌آوري نان‌هاي داغ در داخل كيسه هاي نايلوني خودداري كنيد، زيرا اين عمل باعث مي‌شود كه كالري شمار نان به صورت خمير درآيد و دورريزي نان را افزايش دهد.

امتیاز:
بازدید: 9
برچسب:
:
[ 1396/8/16  ] [ ۰۸ ] [ healthpost ] [ ]

خواص كالري شمار نارنگي بسيار بي نظير است. نارنگي 100 نوع بيماري را درمان مي كند و پوست آن نيز براي درمان و سلامت بدن بسيار مؤثر است. نارنگي زيبايي پوست و مو را تضمين مي كند.  

 

اگر به فشار خون مبتلا هستيد، نوشيدن آب نارنگي تازه يا افزودن ميوه خشك شده آن به غذا به بيمار كمك مي كند تا فشار خون خود را كاهش داده و آن را كنترل كند.

افرادي كه نياز به دريافت پتاسيم بيشتري دارند مي توانند از طريق ميوه كالري شمار نارنگي ، پودر نارنگي يا آب اين ميوه زمستاني ميزان پتاسيم مورد نياز خود را جبران كنند.

پوست خشك شده نارنگي يكي از مفيدترين بخش هاي اين ميوه زمستاني براي بهبود سرفه هاي روزهاي سرد زمستاني است.

براي كاهش تب و رفع تراكم خون در كبد مفيد است.

اگر از بي خوابي رنج مي بريد و شب ها نمي توانيد خواب آرام و راحتي داشته باشيد، متخصصان تغذيه توصيه مي كنند يكي دو ساعت قبل از خواب چند دانه نارنگي ميل كنيد.

كارشناسان تغذيه مي گويند نارنگي به دليل داشتن ويتامين هاي ث، آ و ب مفرح قلب است و مي تواند اعمال قلب را تنظيم كند.

اين ميوه ادرار آور خوبي است و از اين رو مي تواند سموم بدن را دفع كند.

پزشكان خوردن كالري شمار نارنگي را به بيماراني كه از سرگيجه رنج مي برند نيز توصيه مي كنند. 

نارنگي حاوي مقدار زيادي منيزيم است و از اين طريق در فعاليت عضلاني، دستگاه گوارش و سيستم عصبي مؤثر است و به خاطر داشتن ميزان فسفر و كلسيم بالا، يكي از ميوه هايي است كه در تشكيل استخوان و اسكلت بدن مؤثر است.

اين ميوه خون را تصفيه و زياد مي كند. 

به خاطر داشتن مقدار فسفر و كلسيم بالا، نارنگي يكي از ميوه هايي است كه در تشكيل استخوان و اسكلت بدن مؤثر است.

افرادي كه دچار مسموميت با الكل مي شوند مي توانند اين مسموميت را با نوشيدن آب نارنگي يا خوردن نارنگي تازه برطرف كنند. خاصيت سم زدايي كالري شمار نارنگي به بيمار كمك مي كند تا خيلي سريع بر مسموميت و ضعف خود غلبه كند.

حاوي مقدار زيادي منيزيم است و از اين طريق در فعاليت عضلاني، دستگاه گوارش و سيستم عصبي مؤثر است.

سرد و تر، مفرح قلب، رافع خفقان، صفرا بر و فرونشاننده لهيب معده و كبد است. 

 

 نارنگي مسكن اعصاب است و براي كليه بيماران مفيد است. 

اگر مي خواهيد شب راحت بخوابيد چند دانه نارنگي بخوريد.

 به اعتقاد برخي، به خاطر خاصيت ضدعفوني كننده اش، مي تواند در درمان سيفليس مؤثر باشد.

نارنگي, اين ميوه ي پاييزي چسبندگي خون را معالجه مي كند، در نتيجه تصلب شرايين، ورم جدار وريد و سياه شدن شريان، كالري شمار نارنگي فلج ناقص و آنژين را بهبود مي بخشد

اين ميوه ي خوشمزه  منبع غني بتاكاروتن است.

 داراي مقادير فراواني ويتامين A است و براي پيشگيري از سرطان مفيد است.

نارنگي به خاطر داشتن فسفر زياد و ويتامين هاي فراوان، باعث تقويت حافظه و هوش مي شود و براي رفع بي اشتهايي و كاهش گرماي غريزي بدن نيز مفيد است.

افرادي كه به نفخ شكم مبتلا هستند با مصرف ميوه كالري شمار نارنگي به تنهايي مي توانند به درمان نفخ شكم خود بپردازند. 

 نارنگي علاوه بر خاصيت اشتهاآوري از جمله ميوه هايي است كه براي قلب و معده مقوي بوده و به عنوان يك اشتهاآور طبيعي براي بيماران كم اشتها و افرادي كه تمايل به افزايش وزن دارند، تجويز مي شود. 

 

طبق گفته ي متخصصان تغذيه جويدن پوست نارنگي كلسترول مضر را كاهش مي دهد و اثر آن همانند داروهاي شيميايي است كه البته عوارض آن را ندارد.

 آنزيم هاي موجود در سلول هاي سرطاني از طريق تركيبي به نام Q40 موجود در پوست نارنگي از بين مي رود.

خوردن پوست نارنگي از بيماري قلبي پيشگيري مي كند.

آنتي اكسيدان پوست كالري شمار نارنگي 20 برابر ميوه ي نارنگي است.

ناراحتي هاي عصبي، افسردگي، استرس و اختلالات مربوط به خواب را برطرف مي كند.

بيشتر اختلالات گوارشي را مي توان با استفاده از پوست نارنگي برطرف كرد.

مصرف آن براي جذب غذا مفيد است. نفخ و حالت تهوع را برطرف مي كند. با تحريك سيستم لنفاوي، به دفع مايعات اضافه كمك و با چاقي مفرط نيز مقابله مي كند.

از پوست سبزرنگ اين ميوه براي درمان فشارخون پايين و التهاب استفاده مي شود.

 بر اساس طب چيني، پوست كالري شمار نارنگي اختلالات طحال و ريه را برطرف مي كند.

 پوست كالري شمار نارنگي را پس از شستن در فر يا زير نور خورشيد خشك كنيد و به شكل پودر در بياوريد. اين پودر را مي توان روي تمامي غذاها از جمله خورشت، سوپ، برنج، چاي، مرغ و… اضافه كرد.

امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/16  ] [ ۰۸ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار نارنج ميوه اي از گروه مركبات است. آب نارنج ترش، مطبوع و سرشار از ويتامين C  است.

نارنج از جمله ميوه هايي است كه براي اعصاب، دفع سنگ كليه و مثانه، گلودرد و فشار خون بسيار مفيد است.

 

اين را ميدانيم كه همه ميوه هاي ترش و به ويژه مركبات, حاوي ويتامين C هستند. كالري شمار نارنج مصرف آب نارنج مي تواند ويتامين C مورد نياز بدن را تامين كرده, سيستم ايمني بدن را تقويت كند. از طرفي در صورت ابتلا به سرماخوردگي, روند درمان با مصرف مواد غذايي حاوي ويتامين C تسريع مي شود.

 

در ضمن يك ضدعفوني كننده محسوب مي شود و مصرف آن هنگام گلودرد اثرات مثبتي را به همراه دارد.

كساني كه دچار تورم گلو و حلق شده‌اند آب كالري شمار نارنج را غرغره كنند.

نصف ليوان آب نارنج را با يك قاشق عسل مخلوط كرده و بعد از غذا ميل نماييد.

 

مصرف خوراكي ها با ترشي طبيعي به هضم بهتر غذا كمك مي كند. به همين دليل مصرف آب نارنج به عنوان چاشني سالاد و چاشني روي غذا مانند اضافه كردن آب نارنج طبيعي به ماهي مي تواند به هضم بهتر غذا كمك كند.

 

براي رفع ترشي معده غذاي خود را همراه نارنج بخوريد.

مطالعات نشان داده‌اند مصرف كالري شمار نارنج انرژي در دسترس جهت فعاليت بدني روزانه را افزايش مي‌دهد و از اين طريق توان و نشاط زيادي را براي انجام امور روزانه توليد مي‌كند. به‌طوركلي مصرف اين ميوه به‌ طور طبيعي بيش از عصاره آن توصيه مي‌گردد.

 

كالري شمار نارنج از جمله ميوه هايي است كه براي اعصاب، دفع سنگ كليه و مثانه، گلودرد و فشار خون بسيار مفيد است.

نارنج در گروه مركبات جاي مي گيرد و تا حدودي داراي ويتامين C است. به اين دليل مصرف آب آن همراه غذاهاي گوشتي جذب آهن موجود در گوشت را افزايش خواهد داد. بنابراين كساني كه كم خوني دارند يا در معرض كمبود آهن هستند، بهتر است همراه غذايشان  كالري شمار نارنج مصرف كنند.

 

در صورت ابتلا به مشكل “يبوست” يكي از درمان هاي مناسب و بي ضرر علاوه بر خوردن يك قاشق روغن زيتون, مصرف يك فنجان مخلوط شكر و آب نارنج است. براي اين كار كافي است آب نارنج را با يك قاشق چايخوري شكر مخلوط كرده و آن را ميل كنيد. البته در صورتي كه ديابت نداريد!

صورت‌هايي كه جوش دارند آب نارنج با كمي عرق آويشن مخلوط نموده صورت را بشويند. و يا اينكه گل ختمي را در آب جوش ريخته و سپس صاف نموده با كالري شمار نارنج مخلوط نموده صورت را بشويند.

 

كساني كه مي‌خواهند موي نرم داشته باشند ميوه نارنج را پخته له نموده روي سر بمالند.

مخلوطي از پوست نارنج و پوست سبز گردو را با آب جوشانده سپس بعد از شستشوي سر موها را ماساژ دهيد. كالري شمار نارنج اين محلول تقويت كننده مو مي باشد. مقدار ۲ قاشق پوست گردو + ۴ قاشق پوست خرد شده نارنج.

 

اگر كالري شمار نارنج به‌صورت كامل همراه با پوست و دانه با حرارت كم همراه با كمي آب پخته شود تا اجزايش از هم جدا شوند و روي پوست و مو ماليده شود، يك نرم‌كننده بسيار مفيد براي پوست و مو و از بين برنده خارش است.

نارنج حاوي ماده‌اي به نام سينفرين است كه اثري طولاني‌تر از اپي نفرين دارد. در واقع به آن مقلد سمپاتيك گفته مي‌شود. اين ماده همانند كافئين باعث كاهش وزن مي‌گردد.

نارنج حاوي ۵ نوع آمين آدرنرژيك مي‌باشد. سينفرين، N متيل تيرامين، هوردنين، اكتوپامين و تيرامين. مكانيسم اثر اين آمين‌ها تحريك رسپتورهاي ۳-B و اثر كمتر بر رسپتورهاي αو β مي‌باشد. كه تحريك رسپتورهاي ۳-B باعث افزايش كاتابوليسم چربي‌ها مي‌شود. كه با افزايش متابوليسم و ترموژنز به سوخت بيشتر كالري مي‌پردازند. اين عصاره‌ها به‌صورت تركيبات متفاوت ۴ الي ۳۰ درصد سينفرين به فروش مي‌رسند؛ درواقع كالري شمار نارنج يك چربي سوز قوي و ضد اشتها مي‌باشد.

امتیاز:
بازدید: 5
برچسب:
:
[ 1396/8/16  ] [ ۰۸ ] [ healthpost ] [ ]

يكي از حبوباتي كه به صورت هاي مختلف مورد مصرف قرار مي گيرد ، كالري شمار نخود است. نخود از دير باز مورد استفاده ي بسياري از ايرانيان بوده است. در اين مطلب قصد داريم فوايد اين گياه را از نقطه نظر علم طلب سنتي بررسي كنيم.

نخود يكي از بهترين حبوبات براي غذاي انسان است و آن چنان كه در طب سنتي بر مصرف آن تاكيد شده است درباره هيچ يك از حبوبات تاكيد نشده است اما متأسفانه امروزه بسيار كمتر از گذشته در سفره ايرانيان ديده مي شود.متأسفانه امروزه كالري شمار نخود كه يك ماده غذايي بسيار مفيد و پرانرژي است از سفره ايرانيان در حال حذف شدن است و شاهد استفاده كمتر آن در رژيم غذايي ايرانيان هستيم.

 با افزايش مصرف غذاهاي خارجي و فست فود در سفره هاي ايراني مصرف اين ماده غذايي در طول روز و حتي در سال بسيار كمتر از گذشته شده است. كالري شمار نخود كه جزء خانواده حبوبات محسوب مي شود داراي املاح، ويتامين و پروتئين هاي متعددي از جمله نشاسته، كلسيم، فسفر، آهن، سديم، پتاسيم، روغن گياهي، مس و ويتامين هايي مانند ويتامين A،B۱، B۲ است. بنابراين نخود داراي اسيدآمينه هاي مختلف، ويتامين ها و مواد معدني بسيار مفيدي است كه مي توانيم بگوييم نخود نه فقط يك غذا بلكه به عنوان يك دارو محسوب مي شود.

كالري شمار نخود از زمان هاي بسيار دور مصرف خوراكي و درماني داشته است. رازي و ابن بيطار كاملا آنچه را كه ديسكوريد درباره Erebinthos (نخود به يوناني) شرح داده به نقل قول از وي تحت عنوان حمص آورده اند و طبق نوشته ابوريحان، اربيوتوس، حمص است كه به پارسي نخود مي نامند. در كتب قديم سه نوع از آن را شرح داده اند كه عبارت اند از: ۱. حمص يا حمص ابيض يا حمص بستاني يا نخود سفيد كه نوع كشت شده است.۲. حمص بري كه نوع وحشي است.۳. حمص الاسود يا نخود سياه .

 

نخود غني از فيبر محلول و نامحلول است. در حاليكه فيبرهاي محلول سلامت صفرا را حفظ مي‌كنند، فيبرهاي نامحلول به بهبود هضم غذا و قوام مدفوع و در نتيجه به كاهش وزن شما كمك مي‌كنند. همچنين باعث خواهد شد تا براي مدت بيشتري احساس سيري كنيد، كالري شمار نخود در نتيجه كمتر خواهيد خورد.

 

گياهخواران بيشماري، پروتئيني كه مي‌توانند براحتي از گوشت حيوانات مصرف كنند را از دست مي‌دهند. براي جلوگيري از فقدان پروتئين در بدن، مي‌توانيد وعده‌هاي غذايي‌تان را با كالري شمار نخود و گندم كامل تامين كنيد. نخود منبع خوبي براي پروتئين البته منهاي چربي‌هاي اشباع نشده است.

 

منگنز يك ماده معدني كمياب است كه در بدن كمك به توليد انرژي و دفاع آنتي‌اكسيدان‌ها كمك مي‌كند. يكي دو فنجان نخود در هفته، براي اينكه در كل هفته شارژ بمانيد كافيست. بهترين راه براي اينكه از آن‌ها بعنوان ميان وعده استفاده كنيد، اين است كه كالري شمار نخود را با كمي نمك بپزيد. سرخ كردنش هم، هرچند خوشمزه ترش خواهد كرد، اما باعث خواهد شد برخي خواصش را از دست بدهد.

 

نخود غني از آهن است، و آهن هم مكملي طبيعي و با اهميت براي خانم هايي است كه پريود مي‌شوند، به نوزادشان شير مي‌دهند، و يا باردار هستند. همچنين اگر برنامه‌ي غذايي فرزندان حاوي آهن باشد نيز در رشدشان تاثير مثبتي خواهد داشت. كالري شمار نخود همچنين مي‌تواند سوخت و ساز شما را سرعت دهد كه به سالم ماندنتان كمك خواهد كرد.

اين خاصيت نخود، خطر ابتلا به سرطان پستان را كاهش داده، در برابر پوكي استخوان از شما محافظت كرده و حرارت‌هاي دوران يائسگي را پايين خواهد كشيد.

 

كالري شمار نخود طعم خيلي غالب و قوي‌اي ندارد، بنابراين مي توانيد آنرا در كنار هر غذايي طبخ كنيد. يادتان باشد اگر آنها را چند ساعتي در آب بخيسانيد، پختنشان خيلي راحت تر خواهد شد.

نخود تقويت كننده قلب بوده و در رفع يبوست هاي حاد و مزمن موثر است همچنين عضلات اسكلتي را تقويت مي كند و به همين دليل مصرف آن به ورزشكاران توصيه مي شود.

 

كالري شمار نخود داراي خاصيت ضد سرفه و سرماخوردگي است. اين ماده غذايي سيستم ايمني بدن را تقويت مي كند بنابراين به افرادي كه داراي بيماري هاي خود ايمني مانند ام اس هستند نيز توصيه مي شود.

امتیاز:
بازدید: 6
برچسب:
:
[ 1396/8/15  ] [ ۱۲ ] [ healthpost ] [ ]

نصف فنجان كالري شمار نخودفرنگي پاك شده يعني در حدود ۹۰ گرم از اين نخودهاي سبز ۵۰ درصد نياز روزانه ما به ويتامين C را تامين مي كند. ويتامين C براي رشد و ترميم بافت هاي بدن و همچنين براي ساخت كلاژن لازم است. بايد بدانيد كه كلاژن پروتئين لازم براي سلامت غضروف ها، پوست و تاندون ها مي باشد و بدون آن كار اين بافت ها لنگ مي شود. از اين ها گذشته وجود ويتامين C براي جذب بيشتر آهن لازم است. بايد بدانيد كه بدن ما نمي تواند اين ويتامين را ذخيره كند براي همين لازم است كه هر روز ويتامين C بدن تان را از طريق مصرف مواد غذايي سرشار از اين ويتامين تامين كنيد. مصرف كالري شمار نخودفرنگي يكي از روش هاي تامين اين ويتامين ضروري بدن مي باشد. 

 

نخودفرنگي خام و پخته منبع خوب اسيد فوليك يا همان فولات محسوب مي شود. در واقع نصف فنجان نخودفرنگي حدود ۱۳ درصد نياز روزانه ما به اين ويتامين را تامين مي كند. اسيد فوليك يكي از آن ويتامين هاي لازم و ضروري بدن است. نتايج يك پژوهش فنلاندي كه در سال ۲۰۱۲ درJournal of AffectiveDisorders به چاپ رسيده است نشان مي دهد كه كمبود اسيد فوليك در بدن خطر بروز علائم افسردگي را بالا مي برد. كالري شمار نخودفرنگي در اين پژوهش ثابت شد افرادي كه اسيدفوليك بيشتري دريافت مي كنند به ميزان ۵۰ درصد كمتر در معرض افسردگي قرار مي گيرند. پس اگر مي خواهيد افسردگي از شما دور شود بهتر است در مصرف نخودفرنگي سخاوت بيشتري به خرج دهيد.

 

نخود فرنگي، گياهي است كه ميوه آنها غلاف مانند است و دانه‌هاي گوشتي كه ما آنها را بعنوان نخود مي‌شناسيم در آن وجود دارد. كالري شمار نخودفرنگي از محدود حبوباتي است كه هم بصورت پخته و هم خام،‌جزء سبزيجات تازه محسوب مي‌گردد. اگرچه، ‌تنها 5 درصد از كالري شمار نخودفرنگي بصورت خام فروخته مي‌شوند، باقي آنها يخ‌زده و يا كنسرو شده است. نخود يخ‌زده به اين دليل كه طعم خود را حفظ كرده‌اند و سديم كمتري دارند، ترجيح داده مي‌شوند.

 

كالري شمار نخودفرنگي حاوي موادي است كه براي سلامت استخوان مناسب مي‌باشند. آنها منبعي غني از ويتامين K1 هستند كه استئوكلسين(Osteocalcin) كه اصليترين پروتئين در استخوان است را فعال مي‌سازد. استئوكلسين مولكولهاي كلسيم درون استخوان را جذب مي‌نمايد. بنابراين بدون ويتامين K1 به اندازه كافي،‌ ميزان استئوكلسين كافي نمي‌باشد و معدني‌شدن استخوان صورت نمي‌گيرد.

 

نخود فرنگي منبعي از فوليك اسيد و ويتامين B6نيز است. اين دو ويتامين در كاهش ساخت هموسستئين كه مولكول خطرناكي است كمك مي‌كنند. مطالعه‌اي نشان داده‌است كه زنان يائسه‌اي كه از كمبود ميزان فوليك‌اسيد خود اطلاعي ندارند بوسيله مكملهايي كه فوليك اسيد دارند،‌ ميزان هموسستئين در آنها كاهش مي‌يابد. 

نخود فرنگي يكي از مهمترين غذاهايي است كه اگر شما معمولاً احساس خستگي و بي حالي مي‌كنيد،‌ مي‌تواند جزء رژيم غذايي شما قرار گيرد. نخود فرنگي به اين دليل كه مواد مغذي موجود در آن سلولهاي توليد كننده انرژي و سيستم‌هاي بدن را حمايت مي‌كند و براي رفع خستگي مهم مي‌باشد.

 

ويتامينC موجود در كالري شمار نخودفرنگي ، از ابتلاء به سرطان جلوگيري مي‌نمايد. مشاهده شده است كه جذب بالاي ويتامين C باعث كاهش ابتلاء به انواع سرطانها مي‌گردد كه از آن جمله ميتوان به سرطان خون، سرطان غدد لنفاوي، ‌ريه و پانكراس و همچنين سرطانهايي كه به هورمونهاي جنسي مربوط مي‌باشند مانند سرطان سينه، پرستات، ‌مثانه و سرطان تخمدان اشاره نمود.

 

سعي كنيد كالري شمار نخودفرنگي انتخابي شما، ‌لطيف، مخملي و سفت باشد. رنگ آنها بايد سبز و شفاف باشد. از خريد نخود فرنگي هايي كه رنگ سبز آنها تيره و يا خيلي روشن باشد و يا زرد رنگ با نقطه‌هايي خاكستري رنگ باشد خودداري نماييد. همچنين نخود فرنگيهايي را كه پف كرده،‌ آبكي و كپك زده هستند را نيز خريداري ننماييد.

امتیاز:
بازدید: 7
برچسب:
:
[ 1396/8/15  ] [ ۱۲ ] [ healthpost ] [ ]

يكي از چاشني هاي معطر مورد استفاده در بعضي از غذاها، نان ها، شيريني ها و به خصوص مرباها، كالري شمار هل است.البته در مقام مقايسه، هندي ها و پاكستاني ها بيشترين مصرف كننده هاي هل در جهان هستند.

 

مصرف هل مخصوصاً در فصل هاي سرد براي افرادي كه دچار دردهايي در ناحيه زير دنده چپ مي شوند، بسيار خوب است. هِل انرژي ها را در بدن افزايش مي دهد و نشاط و شادماني افراد را زياد مي كند، مصرف كالري شمار هل در اين دنياي پُر سر و صدا و اضطراب امروزي، توان مقابله با مشكلات را افزايش مي دهد.

هل در طب سنتي ايران به نام هاي قاقله صغار و كبار، هيل و هال نيز خوانده مي شود. اين گياه علفي داراي ميوه ي تخم مرغي شكل كوچكي است به طول 1 ـ 2 cm (در بعضي انواع طولاني تر) كه به طور متوسط 15 ـ 20 (در بعضي كمتر يا بيشتر) دانه به رنگ قهوه اي، سبز، زاويه دار و معطر در آن وجود دارد.

 

كالري شمار هل ، معمولاً براي آن كه عطر آن حفظ شود به صورت ميوه و يا كپسول آن نگهداري مي شود و در مواقع مصرف كپسول را شكسته و دانه ها را خارج مي سازند، پوست كپسول آن نيز داراي اسانس است.

هل خواب آور و شادي آور است بنابراين براي افرادي كه دچار افسردگي، خمودگي و غمگين هستند، مفيد است.

هِل انرژي ها را در بدن افزايش مي دهد و نشاط و شادماني افراد را زياد مي كند، مصرف كالري شمار هل در اين دنياي پُر سر و صدا و اضطراب امروزي، توان مقابله با مشكلات را افزايش مي دهد.

 

مزاج هل، همان طور كه گفته شد، گرم و خشك است و درجه گرمي خيلي قوي ندارد؛ اما مصرف افراطي آن براي گرم مزاجان ضرر دارد و مي تواند در گرم مزاجان موجب سردرد شود در حالي كه روغن آن براي رفع برخي از سردردها كالري شمار هل مخصوصاً سردردهاي ناشي از باد، سرما و سينوزيت مفيد است.

ماليدن روغن هل به گردن و پس سر موجب رفع سردردهاي سوداوي ناشي از گرفتگي عضلات مي شود كه اين سردردها، معمولاً در شب و اول صبح بيشتر بروز پيدا مي كند.

 

همچنين هل خواب آور و شادي آور است بنابراين براي افرادي كه دچار افسردگي، خمودگي و غمگين هستند، مفيد است.

هل موجب باز شدن مجاري درون كبد و طحال نيز مي شود؛ طحال نزديك معده قرار دارد و محل ذخيره خلط سودا در بدن است.

مصرف كالري شمار هل مخصوصاً در فصل هاي سرد براي افرادي كه دچار دردهايي در ناحيه زير دنده چپ مي شوند، بسيار خوب است؛ در قديم اگر جايي از بدن دمل (توده هاي حاوي مواد زائد) ايجاد مي شد، از هل ضمادي درست مي كردند و روي آن قرار مي دادند تا اصطلاحاً برسد و سر باز كند و با اين كار، اين توده ها از بين مي روند.

 بادشكن بوده و گاز معده و روده را از بدن خارج مي سازد.

علاوه بر اين، بعضي ها هنگام دم كردن چاي معمولي چند دانه هل يا يك عدد ميوه كالري شمار هل  را در چاي مي ريزند و همراه با آن دم مي كنند. اين چاي، هم خوش طعم تر مي شود و هم خاصيت درماني دارد.

دانه كالري شمار هل تقويت كننده معده، ضدنفخ و بادشكن است؛ در ضمن به هضم غذا هم كمك مي كند.

امتیاز:
بازدید: 8
برچسب:
:
[ 1396/8/14  ] [ ۰۸ ] [ healthpost ] [ ]

كالري شمار هلو با پوست نرم و گوشت شيرين خود، يكي از بهترين ميوه‌هاي تابستاني است.

هلو موادمغذي بسياري را با كالري كم و بدون چربي فراهم مي‌كند كه مي‌تواند انتخاب بسيار سالمي بعنوان يكي از وعده‌هاي ميوه روزانه باشد.

كنترل وزن يك عدد هلوي بزرگ فقط چيزي درحدود ۶۸ كالري در خود دارد و فاقد چربي است.

خوردن هلو به جاي تنقلات چاق‌كننده و پركالري مثل چيپس، كالري شمار هلو چيزهاي سرخ‌كردني، سيريال‌ها و شيريني‌جات به شما براي كنترل وزنتان كمك مي‌كند.

هلو ميوه‌اي به طور طبيعي شيرين است و مي‌تواند جايگزين خوبي براي بسياري از قندهاي رژيم‌غذاييتان شود.

از آن بر روي سيريال، ماست يا پنير استفاده كنيد.

ويتامين‌ها هلو حاوي ۱۰ ويتامين مختلف است.

يك عدد هلوي بزرگ ۵۷۰ واحد ويتامين A در خود دارد كه براي سلامت بينايي كالري شمار هلو بسيار مهم است، و۱۱٫۶ ميلي‌گرم ويتامين C، كه آنتي‌اكسيدان و سازنده بافت‌هاست.

ميزان كمتري ويتامين K و E دارد كه حدود ۶ درصد ارزش روزانه را برحسب رژيم‌غذايي ۲۰۰۰ كالري، تامين مي‌كند.

ويتامين E يك آنتي‌اكسيدان ديگر است، درحاليكه ويتامين K براي توانايي لحته شدن خون در بدن بسيار مهم است. هلو همچنين منبع خوبي از تيامين، ريبوفلاوين، ويتامين B6، نياسين، كالري شمار هلو فولات و اسيد پانتوتنيك مي‌باشد.

موادمعدني يك عدد هلوي بزرگ ۳۳۳ ميلي‌گرم پتاسيم در خود دارد.

پتاسيم به شما براي حفظ فشارخون سالم كمك كرده و همچنين از سنگ كليه و از بين رفتن استخوان‌ها پيشگيري مي‌كند.

شما روزانه به ۲۰۰۰ ميلي‌گرم پتاسيم نياز داريد.

هلو مقداري منيزيم، فسفر، روي، مس، منگنز، آهن و كلسيم  كالري شمار هلو نيز فراهم مي‌كند.

اين موادمعدني از گلوبول‌هاي قرمز خون، استخوان‌ها و سيستم عصبي بدن محافظت مي‌كند.

آنتي‌اكسيدان‌ها در يك تحقيق مشخص شد كه برخي آنتي‌اكسيدان‌‌هاي خاص در گوشت و پوست هلو وجود دارد كه يكي از مهمترين آنها اسيد كلروژتيك است كه به از بين بردن راديكال‌اي آزاد كمك مي‌كند–تركيباتي كالري شمار هلو كه بدن شما وقتي در معرض آلاينده‌ها، موادغذايي و محيط قرار مي‌گيرد، به آن نياز دارد تا تاثيرات بالا رفتن سن را كاهش داده و بيماري‌هاي مزمن را دور كند.

اين آنتي‌اكسيدان همچنين به دور كردن سرطان كمك كرده و التهاب بدن را كاهش مي‌دهد.

فيبر يك عدد هلوي بزرگ حدود ۱۷ گرم كربوهيدرات دارد كه ۳ گرم آن فيبر است.

فيبر براي هضم و كالري شمار هلو گوارش خوب غذاها الزامي است و از بروز يبوست جلوگيري كرده و سلامت كليه‌ها را تضمين مي‌كند.

فيبر همچنين در تنظيم سطح كلسترول بدن نقش دارد و به كاهش خطر بروز بيماري‌هاي قلبي كمك مي‌كند.

خانم‌ها بايد روزانه به طور متوسط بايد ۲۵ گرم و آقايان ۳۸ گرم فيبر مصرف كنند.

 

هلو سرشار از فيبرهاي محلول در آب هست كه باعث هضم راحت غذا و بهبود گوارش مي شود. اين ميوهٔ آبدار علاوه بر پيشگيري از يبوست و كاهش خطر ابتلا به سرطان كولون به پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي نيز كمك مي كند.

علاوه بر اين ها ميزان كالري شمار هلو فيبرهاي موجود در آن براي كنترل ديابت نوع 2 و همچنين كنترل اشتها فوق العاده است. در واقع بايد بدانيد كه فيبرهاي غذايي اين توانايي را دارند كه با كلسترول خون و سموم بدن مقابله كنند. در نتيجه براي تميز و پاك سازي بدن لازم و ضروري اند. بايد بدانيد كه اين كالري شمار هلو فيبر ها به محض ورود به معده حجيم شده و بخش زيادي از معده را اشغال مي كند در نتيجه يك ضداشتهاي خوب و طبيعي محسوب مي شود. 

امتیاز:
بازدید: 7
برچسب:
:
[ 1396/8/14  ] [ ۰۸ ] [ healthpost ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 378
چت باکس
موضوعات وب
آرشيو مطالب
امکانات وب