سلامت
سلامت

هم زنان و هم مردان(ريزش مو در مردان)، ريزش مو را تجربه مي‌كنند. با اينكه ژن‌ها در اين مورد، نقش حياتي دارند، اما دلايل ديگري نيز براي ريزش مو وجود دارند، از جمله، عدم تعادل هورمون‌ها، كم‌كاري غده‌ي تيروئيد، كمبود مواد مغذي و نارسايي گردش خون در پوست سر. ريزش مو، مشكل بزرگي است كه بسياري از افراد از آن رنج مي‌برند. عوامل بسياري در پس اين مشكل وجود دارند. بياييد نگاهي به درمان‌هايي براي درمان ريزش مو به روش خانگي بيندازيم. اگر به دنبال رشد مجدد موها به صورت طبيعي هستيد، براي داشتن موهايي بلند و سالم، اين دستورات خانگي را امتحان كنيد.

 

شنبليله - براي جلوگيري از ريزش مو

دانه‌هاي شنبليله سرشار از هورمون‌هايي است كه به رشد مو و ترميم فوليكول‌هاي مو كمك مي‌كنند. هم‌چنين اين دانه‌ها حاوي اسيد نيكوتينيك و پروتئين هستند كه ساقه‌ي مو و رشد آن را تقويت مي‌كنند.

بنابراين، حالا كه مي‌دانيد دانه‌هاي شنبليله چقدر به درمان ريزش مو و تقويت رشد آن كمك مي‌كنند، حتما مشتاق هستيد با راه‌هاي استفاده از آن براي مو آشنا شويد. دانه‌هاي شنبليله را يك شب در آب خيس كنيد و صبح روز بعد، آنها را بكوبيد تا خميري يكدست به دست آيد. اين خمير را به پوست سر و موها بماليد. سرتان را با كلاه رنگ مو بپوشانيد تا خمير خشك نشود و بين ۳۰ دقيقه تا يك ساعت بعد، بدون استفاده از شامپو، موهاي‌تان را با آب فراوان بشوييد. اين پروسه‌ي درمان را حداقل دو بار در هفته و به مدت يك ماه ادامه دهيد تا نتايج مؤثر آن را ببينيد.

 

آلوئه‌ورا

اين روزها، در نتيجه‌ي آلودگي شديد هوا، ريزش بيش از حد مو، بسيار شايع شده است. مي‌توانيد از آلوئه‌ورا(خواص آلوئه‌ورا) به عنوان درمان خانگي ديگري كه براي درمان ريزش مو و رشد سريع آن مؤثر است، استفاده كنيد. آلوئه‌ورا مي‌تواند مشكلات مربوط به پوست سر از قبيل شوره و خارش سر را به نحو مؤثري كاهش دهد. خاصيت قليايي اندك آلوئه‌ورا باعث بازگرداندن و حفظ سطح pH طبيعي پوست سر مي‌شود كه اين خود به رشد مو كمك مي‌كند. ژل آلوئه‌ورا حتي براي مبارزه با شوره‌ي سر هم مي‌تواند مؤثر باشد. با يك چاقوي تيز برگي از گياه آلوئه‌ورا را قطع كنيد، لبه‌هاي دندانه‌دار برگ را برش بزنيد، لايه‌ي بالايي برگ را جدا كنيد و با كمك چاقو، ژل آلوئه‌ورا را از لايه‌ي پاييني جدا كنيد. ژل را در مخلوط كن بريزيد و سپس مايع يكدست به دست آمده را به پوست سر و موها بماليد. پس از ۴۵ دقيقه تا يك ساعت، ماسك را با آب بشوييد. اين روش درماني را ۳-۴ بار در هفته انجام دهيد تا نتيجه‌ي بهتري بگيريد.

 

پياز

آب پياز - براي جلوگيري از ريزش مو

 

پيازي كه در آشپزخانه داريد و اهميت زيادي به آن نمي‌دهيد، مي‌تواند در كمك به موي سرتان معجزه ‌كند. سولفور (گوگرد) زياد موجود در پياز به بهبود گردش خون در فوليكول‌هاي مو كمك مي‌كند. آب پياز هم خاصيت ضدباكتري دارد كه مي‌تواند ميكرب‌ها و انگل‌ها را از بين ببرد. آب پياز را به پوست سر بماليد و پس از نيم ساعت با يك پاك‌كننده‌ي معمولي بشوييد.

 

ماساژ پوست سر با روغن ولرم

عمده‌ترين دليل ريزش شديد مو، كمبود مواد غذايي موجود در مو است. ماساژ دادن با روغن ولرم مي‌تواند روش مؤثري براي جلوگيري از ريزش مو باشد. پوست سر را هر روز، حداقل چند دقيقه با يك روغن ولرم ماساژ دهيد. مي‌توانيد از هر روغني كه سرشار از ويتامين E‌ است، استفاده كنيد. روغن نارگيل، روغن بادام، روغن خردل، روغن زيتون و روغن جوجوبا بهترين گزينه‌ها هستند. اگر علت ريزش موي شما، شوره‌ي سر است، جوجوبا مي‌تواند مؤثرترين روغن باشد. براي دريافت بهترين نتيجه، مي‌توانيد تركيبي از تمام اين روغن‌ها را امتحان كنيد. روغن را در يك ظرف آهني يا استيل، اندكي گرم كنيد و پوست سر و موهاي‌تان را با آن ماساژ دهيد. براي اينكه از خواص كامل ماساژ با روغن ولرم بهره‌مند شويد، بهتر است يك شب تا صبح، روغن روي موهاي شما باقي بماند و صبح موهاي خود را بشوييد، در غير اين صورت، پس از يك ساعت موهاي خود را با شامپو بشوييد.

 

كشك

كشك سبب نرمي، لطافت و درخشندگي موها نيز مي‌شود. هم مي‌توانيد كشك را مستقيما روي پوست سر و موها بماليد و هم مي‌توانيد ۲ قاشق سوپ‌خوري كشك را با ۱ قاشق سوپ‌خوري عسل تركيب كنيد تا بهترين نتيجه را بگيريد. اين ماسك تركيبي را ۳۰ دقيقه روي سر نگه‌ داريد و سپس با آب فراوان بشوييد. براي داشتن موهاي بلند و سالم، اين ماسك خانگي را امتحان كنيد.

 

انگور فرنگي

آيا مي‌دانيد چگونه از انگور فرنگي (خارتوت) براي جلوگيري از ريزش مو و بالا بردن رشد طبيعي مو استفاده كنيد؟ كمبود ويتامين C زمينه‌ساز ريزش مو مي‌شود، اين در حالي است كه انگور هندي سرشار از ويتامين C است. انگور به حفظ سلامت پوست سر و همچنين تقويت رشد مو كمك مي‌كند. هسته‌ي چند حبه انگور هندي را جدا كنيد و دور بيندازيد و گوشت آنها را بكوبيد. با خمير به دست آمده به همراه چند قطره آبليموي تازه، پوست سر را ماساژ دهيد. بدون اضافه كردن آبليمو هم مي‌توانيد از اين ماسك استفاده كنيد. ماسك را يك ساعت روي موهاي‌تان نگه داريد و سپس با آب شستشو دهيد.

 

 

ريشه شيرين بيان

آيا به دنبال بهترين درمان‌هاي گياهي براي جلوگيري از ريزش مو هستيد؟ شيرين‌بيان گياهي است كه در پيشگيري از ريزش و آسيب مو، مي‌تواند بسيار مؤثر باشد. اين گياه براي رهايي از خارش پوست سر و تسكين آن نيز مفيد است. اگر شوره‌ي سر دليل ريزش مو باشد، شيرين‌بيان مي‌تواند اثربخش باشد. چند رشته از ريشه‌هاي شيرين‌بيان را يك شب تا صبح در شير خيس كنيد. صبح، ريشه‌هاي خيس‌خورده‌ي شيرين بيان را بكوبيد تا به صورت خمير درآيد. پيش از خواب، اين خمير را به نقاط بي‌موي سر بماليد و صبح با شامپو سرتان را شستشو دهيد.

 

برگ يا گل ختمي

در طب سنتي هند، بهترين درمان خانگي براي جلوگيري از ريزش مو ، برگ يا گل ختمي است. از برگ و گل اين گياه براي پيشگيري از ريزش مو، تقويت رشد مو، درمان موخوره و درمان شوره‌‌ي سر استفاده مي‌شود. ۱۵-۱۲ عدد گل ختمي را همراه ۲ قاشق سوپ‌خوري روغن نارگيل حرارت دهيد. مايع را صاف كنيد و روغن روي آن را جمع كنيد. يك شب تا صبح، پوست سر و موهاي‌تان را آغشته به اين معجون كنيد و صبح سرتان را بشوييد. براي استفاده از برگ‌هاي ختمي، تعدادي از آنها را بكوبيد تا خميري به دست آيد. آن را به پوست سر و موها بماليد. پس از ۳۰ دقيقه تا ۱ ساعت با آب بشوييد. اين گياه به صورت خودكار، ريزش مو را كنترل و رشد آن را تقويت مي‌كند.

امتیاز:
بازدید: 59
برچسب:
:
[ 1396/10/20  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]

به‌گفته دكتر تري دنيوئي (پرستار متخصص)، «اگر وضعيت هورموني ما در تعادل كامل قرار داشته باشد ولي هنوز هم با مشكل ريزش مو مواجه باشيم، معمولا بايد نقش كمبودهاي تغذيه‌اي را بررسي كنيم».

 

 فريتين، يكي از املاح كليدي كه در ذخيره آهن به بدن كمك مي‌كند، نقش مهمي در اين مساله دارد. اين متخصص مي‌گويد: «اگر سطح فريتين در بدن پايين باشد، تيروئيد نمي‌تواند ريزش مو عملكرد خودش را به‌صورت مطلوب انجام بدهد». اختلال در عملكرد تيروئيد هم به‌راحتي مي‌تواند باعث ريزش مو شود. اگر آزمايش خون نشان بدهد كه سطح فريتين در بدن شما پايين است، احتمالا به مصرف مكمل‌هاي آهن نياز پيدا مي‌كنيد.

 

افزايش سن 

يكي از واقعيت‌هاي زندگي اين است كه ريزش مو همراه با افزايش سن، موهاي سر و بدن نيز نازك‌تر مي‌شوند. متخصصان مي‌گويند كه تراكم موها و سرعت رشد موها همراه با فرآيندهاي پيري، كاهش مي‌يابد. علاوه بر اين، اگر مادر و مادربزرگ شما در دوران سالمندي با نازكي موهاي سر و بدن مواجه شده‌ باشند، احتمالا شما هم چنين اتفاقي را تجربه خواهيد كرد. درحالي كه نازكي موها در قسمت‌هاي مختلف بدن معمولا براي افراد مهم نيست، اما ريزش مو هاي سر در اين شرايط مي‌تواند واقعا آزاردهنده باشد.

امتیاز:
بازدید: 51
برچسب:
:
[ 1396/10/20  ] [ ۰۷ ] [ healthpost ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 55
دیروز : 21
افراد آنلاین : 1
همه : 13487
چت باکس
موضوعات وب
امکانات وب