سلامت
سلامت

كالري شمار مارگارين از نوعي چربي غير اشباع ساخته و توليد مي شود. اين نوع چربي را از روغن هاي گياهي مانند روغن ذرت مي گيرند.

اين روغن ها حاوي چربي هاي اشباع نيستند، بنابراين براي سلامتي خطرآفرين نيستند. اما تحقيقات نشان داده است كه مارگارين داراي چربي هايي از نوع ترانس است. چربي هاي ترانس براي سلامتي بسيار خطرناك هستند، از جمله خطرات ناشي از مصرف اين نوع چربي ها، تضعيف سيستم ايمني بدن، آلرژي و تنگي نفس است.

 

روغن زيتون يا روغن هسته انگور را مي توانيد به جاي كره در پخت غذا استفاده كنيد. هر دوي اين روغن ها براي سلامتي بسيار مفيد هستند. هيچ كدام از اين روغن ها، داراي چربي هاي اشباع يا چربي هاي ترانس نيستند.

به جاي ماليدن كره يا كالري شمار مارگارين بر روي نان سفيد، بهتر است از آنها بر روي نان هاي غني شده از قبيل نان هاي سبوس دار استفاده كنيد.

 

كارشناس تغذيه دفتر بهبود تغذيه جامعه گفت:«امروزه  كره گياهي يا مارگارين به دليل اينكه داراي چربي هاي چند غير اشباعي بوده و فاقد كلسترول است جايگزين مناسبي براي كره حيواني كالري شمار مارگارين شناخته شده است.

 

مارگارين محصولي حاصل از امولسيون آب در چربي است ، كه فاز آب را شير بدون چربي و فاز چربي را روغن هاي غير چربي شير تشكيل مي دهند . دو فاز آب و چربي به كمك امولسيفايرهاي مناسب با هم مخلوط شده و يك امولسيون پايدار را ايجاد مي كنند كه در فرآيند توليد كالري شمار مارگارين قرار گرفته و فرآوري حاصل شده كه داراي قوام مناسب و دلخواه همانند كره است. مارگارين در ايران به غلط به كره گياهي معروف رشده است در فرهنگ بين المللي به مادهاي كه از روغن هاي گياهي تهيه مي شود گفته مي شود و تعريفي مجزا از كره دارد .

 

كالري شمار مارگارين داراي قدمتي در حدود 200سال مي باشد و از يك بتاكاروتن به عنوان افزودني رنگ دهنده  در تهيه كالري شمار مارگارين  استفاده مي شود .

ويتامين  E، A  مارگارين  از كره بيشتر است. همچنين مارگارين فاقد آهن ، روي و مس است. به دليل تهيه شدن از روغن هاي گياهي قيمت مارگارين پايين مي باشد.

 

از چربي هاي مختلفي مي توان در تهيه مارگارين استفاده نمود و يا مخلوطي از چربي ها به كار برد. استفاده از چربي هاي گياهي، دريايي و حيواني معمول است ولي اگر از چربي مخلوط استفاده شود بايد نسبت 1:2:2 را به ترتيب در چربي هاي حيواني ، نباتي و دريايي رعايت كرد. چربي پيه يا چربي بدن حيوان از چربي هاي حيواني ، روغن سويا و خرما از مهمترين چربي هاي نباتي و روغن ماهي مثل ماهي هرينگ و آنشوي از چربي هاي منشاء آبزيان در توليد كالري شمار مارگارين است.

 

(نكته قابل توجه آن است كه چربي بعد از تصفيه در صورت لزوم هيدروژنه مي شود كه باعث ايجاد اسيدهاي چرب ترانس در آن مي شود)بايد توجه داشت كه مارگارين هر چه نرم‌تر باشد، داراي مقدار كمتري چربي اشباع و اسيد چرب ترانس مي‌باشد. اما انواع كالري شمار مارگارين عبارتند از:

 

در حدود 40 درصد آن چربي است ( درست نصف مارگارين معمولي) و بين 38 تا 57 درصد ديگر آب مي‌باشد و هيچگاه نبايد آن را به جاي كره يا كالري شمار مارگارين معولي در محصولات نانوايي مصرف كرد. ضمناً‌ هر قاشق غذاخوري آن برابر 50 كالري انرژي دارد.

 

اين نوع مارگارين نسبت به مارگارين معمولي، كمتر هيدروژنه مي‌باشد و به راحتي حتي اگر تازه از يخچال بيرون آورده باشد روي نان ماليده مي‌شود، ولي نبايد آن را به جاي كره يا كالري شمار مارگارين معمولي در كيك، نان و نان شيريني تَر مصرف نمود. هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

اين مارگارين به رواني كچاپ مي‌باشد و به اندازه مارگارين معمولي داراي چربي است، ولي چربي غيراشباع كمتري دارد و هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

 

مخلوطي از روغنهاي نباتي تصفيه شده و اشباع مي‌باشد كه مقدار كمي مواد نگهدارنده، شير، شير خشك بدون چربي و آب به آن اضافه شده است. مخلوط روغن‌ها را تا اندازه‌اي هيدروژنه مي‌كنند تا سفتي مارگارين توليد شده به اندازه كره شود، ضمناً ويتامين   A و   D نيز به آن اضافه مي‌كنند. اين نوع كالري شمار مارگارين داراي 80 درصد چربي است و هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۴:۰۴ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 25
دیروز : 53
افراد آنلاین : 1
همه : 11515
چت باکس
موضوعات وب
امکانات وب