سلامت
سلامت

مرغ در مقايسه با ديگر گوشت ها جزء اصلي غذاي بيشتر خانه هاست و به طور نسبي يك منبع پروتئين ارزان به حساب مي آيد. خوردن غذاهاي حاوي پروتئين مي تواند براي كاهش وزن مفيد باشد خواص سينه مرغ چون برخي تحقيقات نشان داده اند خوردن غذاهاي سرشار از پروتئين در طول رژيم كاهش وزن، به حفظ و بازگرداندن بافت عضلاني كمك مي كند. پروتئين ارزش سير كنندگي بالايي دارد و بعد از خوردنش كمك مي كند سير بمانيد.

 

خوردن پروتئين در وعده هاي اصلي كمك مي كند بعد از آن، مصرف غذايتان كمتر شود.

در حالي كه خوردن غذاهاي سرشار از پروتئين مانند خواص سينه مرغ مي تواند از اجزاي مهم يك برنامه سالم كاهش وزن باشد، مهم است بدانيد كه خوردن غذاهاي متنوع نيز براي حفظ سلامت كلي بدنتان اهميت دارد.

مرغ را مي توان يك غذاي سالم در نظر گرفت، اما به كار بردن ديگر منابع پروتئين در برنامه غذايي، براي حفظ تعادل اهميت بالايي دارد.

 

مرغ در كالري و مقدار چربي مي تواند متفاوت باشد. به طور كلي توصيه مي شود بيشتر به عنوان بخشي از يك برنامه غذايي متعادل پروتئين بدون چربي ميل كنيد.

گوشت خواص سينه مرغ مانند گوشت سينه از گوشت هاي تيره تر چربي كمتري دارد.

پوست مرغ چربي بالايي دارد، بنابراين كندن پوست مرغ قبل از پخت مي تواند به كاهش ميزان كالري غذايي كه مي پزيد كمك كند.

 

يك خواص سينه مرغ معمولي حدود 113 گرم است.

133 گرم گوشت سينه مرغ، مي تواند 35 گرم پروتئين به بدن برساند كه معادل 70 درصد نياز روزانه بدن به پروتئين است.

خوردن گوشت سينه مرغ در يك وعده غذايي مي تواند منبع پروتئين قابل توجهي را فراهم كند كه به سيري طولاني مدت پس ازآن وعده منجر مي شود.اينكه به چه مقدار پروتئين نياز داريد بستگي به مقدار فعاليت و وضعيت سلامتتان دارد.

 

به طور كلي افراد بزرگسال سالم بايد چيزي حدود 10 تا 35 درصد كالري روزانه خود را از پروتئين دريافت كنند و يا به اندازه هر كيلو از وزنشان 0.8 تا 1.2 گرم پروتئين مصرف كنند.

تحقيقات نشان داده افرادي كه در طول رژيم كاهش وزن در ازاي هر كيلو از وزن بدنشان 1.2 گرم پروتئين مصرف مي كردند، نسبت  خواص سينه مرغ به كساني كه در ازاي هر كيلو 0.8 گرم پروتئين مي خوردند بافت عضلاني بيشتري را حفظ كردند.

يكي ديگر از راه هاي اضافه كردن پروتئين به برنامه غذايي اين است كه سعي كنيد 25 تا 35 درصد كالري مورد استفاده روزانه خود را از پروتئين دريافت كنيد.

اين مقدار شايد به نظر يك برنامه غذايي سرشار از پروتئين بيايد، اما در واقع همان مقدار مورد نياز بدنتان است.

خوردن مرغ به عنوان بخشي از يك برنامه غذايي متعادل، كمك مي كند به اين مقدار كالري از پروتئين براي كاهش وزن دست بيابيد.

 

در طول رژيم خواص سينه مرغ كاهش وزن نيازي نيست از خوردن چربي بترسيد اما به خاطر بسپاريد بيشتر چربي هايي كه دريافت مي كنيد بايد از منابع چربي غيراشباع مانند روغن زيتون، آجيل ها و دانه ها باشد.

مرغ با پوست كالري بالاتر و چربي هاي اشباع بيشتري دارد.

آيا در طول رژيم كاهش وزن مي توانيم از بال، كتف و ران مرغ با پوست نيز استفاده كنيم؟ بله از اين موارد نيز مي توان استفاده كرد. با اين حال اگر مرغ در برنامه غذايي تان نقش زيادي ايفا مي كند، بهتر است بيشترين ميزان مصرف خواص سينه مرغ از قسمت هاي كم چرب تر آن باشد.

 

ويتامين ها و مواد معدني مرغ

مرغ مي تواند به جز انرژي و پروتئين، مواد غذايي بيشتري نيز به بدنتان برساند.مرغ منبع سلنيوم، ويتامين هاي گروه B، آهن و منيزيم است.

سلنيوم ماده معدني كم يابي است كه مانند آنتي اكسيدان عمل مي كند، خواص سينه مرغ به شكل گرفتن DNA جديد كمك مي كند و در هورمون تيروئيد نيز نقش دارد.

85 گرم مرغ كباب شده مي تواند حدود 30 درصد از نياز روزانه بدن به سلنيوم را تامين كند.

 

يك وعده گوشت خواص سينه مرغ نيز حدود 30 درصد از نياز روزانه بدن به ويتامين B6 را تامين مي كند.

ويتامين B6 به ساخت سلول هاي جديد خوني، سوخت و ساز پروتئين و ساخت انتقال دهنده هاي عصبي در مغز كمك مي كند. دريافت مقدار كافي از ويتامين هاي گروه B مي تواند براي كاهش خطر بيماري هاي قلبي و عروقي مفيد باشد، چون ويتامين هاي B هموسيستئين خون را پايين مي آورند.

 

ميزان بالاي هموسيستئين در خون مي تواند خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي را افزايش دهد. يك وعده گوشت خواص سينه مرغ ، مي تواند كمتر از 10 درصد نياز روزانه بدن به منيزيم و آهن را تامين كند. گوشت قرمز ميزان آهن بيشتري در خود دارد. خوردن گوشت هاي تيره تر مرغ باعث مي شود آهن بيشتري دريافت كنيد.

مرغ يكي از بخش هاي خواص سينه مرغ  برنامه غذايي سالم است اما بايد در كنار آن انواع مختلفي از غذاهاي سالم را نيز بخوريد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: رژيم لاغري، سينه مرغ،
موضوع: سلامت
[ ۱۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۷:۴۶ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

آيا به دنبال لاغري و كاهش وزن هستيد؟ كم كردن حتي چند گرم از وزن بدن‌تان هم مرتبط با آنچه مي‌خوريد و يا نمي‌خوريد است. پس براي اينكه هر چه سريع‌تر به وزن دلخواه‌تان برسيد به هيچ وجه مطلب امروز را از دست ندهيد. رژيم لاغري سينه مرغ اگر تصميم داريد لاغر و خوش‌اندام شويد، احتمالا ليست بلند بالايي از مواد غذايي كه بايد از رژيم غذايي‌تان حذف كنيد در دست داريد. اما آيا تا به حال به اين هم فكر كرده‌ايد كه به جاي حذف غذاها چه چيزي را بايد اضافه و جايگزين كنيد؟ تاثير هر ماده غذايي بر روي بدن ما متفاوت است. سينه مرغ بعضي‌ها مفيد و برخي مضر هستند و از آنجايي كه احتمالا خود شما هم تا حدودي آگاه هستيد كه چه مواد غذايي براي شما مفيد هستند به طور مثال ميوه‌ها و چه موادي مثل گوشت‌هاي چرب مضر هستند بهتر است با چند ماده خوراكي مفيد كه خيلي هم درباره مزاياي آن‌ها اطلاعات كافي نداريد آشنا شويد. در ادامه مطلب با خوراكي‌هايي كه باعث لاغري شما مي‌شوند آشنا خواهيد شد.

 

حُمُص

حُمُص (اين پيش‌غذا با نخود پخته، روغن زيتون، ارده، آبليمو و سير له شده درست مي‌شود) مانند يك هديه از دل خاورميانه است. بي‌نهايت خوشمزه و خوش‌طعم و سرشار از پروتئين است. مصرف پروتئين به معناي كم‌‌تر شدن حس گرسنگي و رژيم لاغري سينه مرغ احساس سيري طولاني مدت است. خوردن حُمُص باعث تنظيم و كنترل ميزان قند خون مي‌شود و بدين شكل از خوردن‌هاي گاه و بي‌گاه و بي‌مورد هم جلوگيري مي‌كند. تهيه حُمُص آسان و به دليل تركيبات گياهي آن مقرون به صرفه هم هست.

 

آب

معمولا افرادي كه تمايل دارند وزن كم كنند و لاغر شوند خيلي به تاثير نوشيدن آب در زمينه لاغري توجه نمي‌كنند. ولي آب به تنهايي مي‌تواند يك جايگزين سالم و عالي به جاي مصرف آب‌هاي گازدار (مملو از شكر) و رژيم لاغري سينه مرغ قهوه (ادرارآور) باشد. براي آب‌رساني خوب و كامل به بدن‌تان روزانه بيش از ۵ ليوان آب مصرف كنيد.

 

تخم‌مرغ

زماني كه موضوع كلسترول بد در سال ۱۹۸۰ ميلادي تبديل به خبر اول رسانه‌هاي جهان در حوزه سلامتي شد بسياري از مردم در مصرف تخم‌مرغ دچار شك و ترس شدند. اما نتايج رژيم لاغري سينه مرغ تحقيقات علمي در اين زمينه مشخص كرد، در واقع مزاياي استفاده از تخم‌مرغ بسيار بيشتر است تا معايب آن. براي مثال تخم‌مرغ هيچ تاثير منفي بر روي كلسترول خون شما نخواهد داشت و اين بدان معنا است كه مصرف تخم‌مرغ هيچ‌گونه ارتباطي با بيماري‌هاي قلبي هم ندارد. پس اگر شما به دنبال كاهش وزن و لاغري هستيد بهتر است زمان خريد، تخم‌مرغ جزء موارد اصلي ليست خريدتان باشد. چرا؟ سينه مرغ  به دليل اينكه تخم‌مرغ سرشار از چربي‌هاي مفيد و پروتئين است كه باعث احساس سيري طولاني مدت شما خواهد شد. اضافه كردن تخم‌مرغ به وعده صبحانه مي‌تواند يك ايده عالي براي كامل‌تر كردن اين وعده غذايي مهم باشد.

 

سبزيجات برگ سبز تيره

فكر مي‌كنيد خوردن سبزيجات چطور مي‌تواند باعث ايجاد حس سيري در ما شود؟ بيشتر فكر كنيد! وقتي كوچك بوديم، مادرها هميشه سعي داشتند تا حد امكان ما را مجبور به خوردن سبزيجات پر از خاصيت مثل اسفناج، كلم و كلم‌پيچ و غيره كنند اما بيشتر ما تمايل به خوردن آن‌ها نداشتيم. اما حالا كه كمي بزرگ‌تر شده‌ايم و احتمالا عاقل‌تر! همه ما به خوبي از فوايد بسياررژيم لاغري سينه مرغ  اين دسته از سبزيجات آگاه هستيم. سبزيجات برگ سبز تيره فاقد كربوهيدرات و كالري اما سرشار از فيبر هستند. پس مي‌توانيد تا آنجايي كه دوست داريد از آن‌ها مصرف كنيد و نگران اضافه وزن و چاقي هم نباشيد. اين سبزيجات سرشار از مواد غذايي مغذي و آنتي‌اكسيدان‌هاي مفيد براي بدن هستند.

 

بروكلي

دليل خاصي وجود دارد كه چرا اغلب ورزشكاران مقداري زيادي بروكلي مصرف مي‌كنند. رژيم لاغري سينه مرغ خوردن بروكلي باعث كاهش وزن مي‌شود. علاوه بر اين بروكلي سرشار از كلسيم و فيبر هم هست كه مي‌تواند حس سيري را در ما القا كند.

 

سينه مرغ و گوشت‌هاي كم‌چربي

در سال‌هاي اخير مصرف گوشت رژيم لاغري سينه مرغ بسيار بحث برانگيز و جنجالي بوده است. گوشت‌خواران به‌وسيله گياه‌خواران و ويگن‌ها (افرادي كه تنها ميوه و سبزي مصرف مي‌كنند و نه هيچ‌گونه فرآورده‌هاي حيواني) و متخصصين علم تغذيه و سلامت تحت فشار بوده‌اند. اين موضوع كه مصرف گوشت دليل ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي مزمن و چاقي مفرط است هميشه قابل توجه بوده و هست اما نكته مهم اين است كه در واقع مصرف گوشت‌هاي فرآوري شده خط قرمز سلامتي ما است و مصرف اين دسته از گوشت‌ها بسيار مضر است تا ساير گوشت‌هاي غيرفرآوري شده. استفاده از گوشت‌هاي كم‌چرب و سينه مرغ مي‌تواند انتخاب‌ مناسب‌تر و بهتري در زمينه سلامت و كاهش وزن باشد. آن‌ها سرشار از پروتئين هستند و زماني كه پاي كاهش وزن در ميان است بدون شك گوشت براي بسياري از افراد پادشاه خوراكي به حساب مي‌آيد. 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: رژيم لاغري، سينه مرغ،
موضوع: سلامت
[ ۱۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۷:۰۴ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
تب كودكان چيست؟
 
غده هيپوتالاموس كه در وسط پايه مغز واقع شده مثل يك ترموستات عمل مي كند. اين ارگان با درك صحيح ميزان دماي مناسب براي بدن پيامي را به سيستم هاي عصبي ارسال و آنها را براي رسيدن به دماي مطلوب آماده مي كند. دماي طبيعي بدن 37درجه سانتي گراد است البته در برخي افراد اندكي درجه حرارت بدن بالاتر يا پايين تر است. همچنين دماي بدن در طول شبانه روز متغير است؛ تب كودكان در صبح اندكي پايين تر و در عصر اندكي بالاتر مي رود. وقتي ويروسي وارد بدن و خون كودك شود موجب تغييراتي در خون و گلبول هاي سفيد و درجه حرارت بالا براي دفاع مي شود. هيپوتالاموس با درك اين موضوع به سيستم عصبي دستور مي دهد درجه حرارت بدن بالا برود و دماي بدن ممكن است از 38 تا 40 درجه برسد.
 
با تب عفوني چه كنيم؟
 
گاهي اوقات در كودكان كمتر از 4 سال به علت عفونت هاي گوش و در كودكان بالاي 4 سال به علت سينوبرونشيت علائم باليني تب و سرفه طول مي كشد. بيشتر محققان و پزشكان معتقدند تب براي كودكان مشكل جدي تلقي نمي شود و تا زماني كه كودك تب دارد و بي قرار است احتياج به داروي مسكن تب بر ندارد. ثابت شده تب يك عامل دفاعي بدن بوده و دوره بيماري را كوتاه تر مي كند و پايين آوردن تب كودكان دوره بهبود بيماري را در كودكان به شدت كند مي كند. بدن براي افزايش درجه حرارت خون مجبور است 01درصد به سوخت و ساز خون بيفزايد و افزايش متابوليسم بدن باعث دفع بسياري از سموم نهفته در بافت ها مي شود. در اين صورت توصيه مي شود در مورد تب بيماري هاي عفوني و تب واكسيناسيون استامينوفن تجويز نشود كه دفاع بدن در مقابل ميكروب ها نيز كمتر شود.
 
استامينوفن عمدتا به وسيله كبد متابوليزه مي شود. علائم مسموميت خفيف باليني مانند تهوع، رنگ پريدگي و خستگي بروز مي كند كه به وسيله دفع استامينوفن غيرسمي از راه ادرار علائم بهبود مي يابد. استامينوفن براي رفعتب  كودكان زير يك سال بر حسب وزن 51-01 قطره 6-4 ساعت و در كودكان بزرگ تر از 2 سال 5 ميلي ليتر معادل يك قاشق مرباخوري 6-4 ساعت يك بار براي زماني كه تب كودكان بالاتر از 5/83 دارد در دوران تب و سرماخوردگي تجويز مي شود. شربت ايبوپروفن داروي مناسب مسكن و تب بر براي كودكاني است كه تب و درد عفونت گوش دارند و بر حسب وزن هر 8-6 ساعت يك قاشق مرباخوري در موارد تب بالا يا همراه استامينوفن در موارد ضروري تجويز مي شود. اگر تب 03 تا 54 دقيقه بعد از مصرف دارو ادامه يافت براي اطمينان از كافي بودن دارو، دوز دارو و پيمانه اي را كه با آن دارو را به كودك داده ايد، كنترل كنيد. در صورتي كه ميزان داروي داده شده كافي باشد ممكن است بدن كودك به دارو جواب نداده باشد. اگر استامينوفن ظرف يك ساعت تب كودكان را پايين نياورد، براي استفاده از داروي ديگر با پزشك مشورت كنيد.
 
 
استفاده از درجه هاي اندازه گيري تب كودكان وسيله مناسبي براي اندازه گيري دماي بدن است. براي بچه ها به هيچ وجه دماسنج را در دهان يا مقعد قرار ندهيد چراكه خطرناك است و ممكن است شكسته شود. درجه را زيربغل كودك قرار دهيد و هر دمايي را كه مشاهده كرديد، يك درجه به آن اضافه كنيد، يعني اگر درجه تب كودك شما را 38 نشان داده، در حقيقت او 39 درجه تب دارد. پاشويه يكي از روش هاي سنتي براي كاهش تب است كه هنوز هم به خانواده ها توصيه مي شود. والدين مي توانند دستمالي را با آب شير خيس كنند و روي سر و بدن بچه قرار دهند. حمام كردن روش مناسبي براي كاهش تب كودكان نيست چراكه بچه بيمار است و توان بالايي ندارد و حفظ و كنترل او در اين حالت كار سختي است و ممكن است زمين بخورد.
 
محققان به اين نتيجه رسيده اند بدن انسان از تب به عنوان يك سپر دفاعي استفاده مي كند و افزايش درجه حرارت برخي ميكروب ها و ويروس ها را از بين مي برد و تب كودكان يكي از نشانه هاي خوب باليني براي آگاهي والدين و پزشك از وجود بيماري هاي عفوني است و بدون وجود تب پيش بيني عفونت در بدن بسيار سخت و پيچيده خواهد بود. گاهي اوقات به دنبال تب كودكان ، لرز ايجاد مي شود و با وجود تب و پوشاندن كودك با پتو، او احساس سرما و لرز مي كند.
در برخي موارد در صورت بروز تب بايد هرچه سريع تر به پزشك مراجعه كنيد. مهم ترين موارد عبارت است از:تب بالاي 38 درجه در كودكان زير 3 ماه، تب بالاي 2/38 در كودكان 3 تا 6 ماه، تب بالاي 8/38 در كودكان بالاي 6 ماه. اگر تب با علائمي مانند تهوع و استفراغ، خشكي دهان، بي قراري شديد، رنگ پريدگي، سردرد شديد، تورم مفاصل، سفتي گردن، درد شديد شكم، برجسته شدن قسمت هاي نرم سر، كاهش سطح هوشياري و مشكلات تنفسي همراه باشد بايد هرچه زودتر به پزشك مراجعه كرد.
 
تب و آسيب مغز چه ارتباطي با هم دارند؟
 
واقعيت اين است كه تب آسيبي به مغز وارد نمي كند. در فردي با عملكرد طبيعي مغز تب يك واكنش طبيعي به عفونت است. همان طور كه گفته شد هر مغز طبيعي يك ترموستات داخلي براي پيشگيري از بالا رفتن دماي بدن و آسيب به مغز دارد. آسيب مغز تنها زماني اتفاق مي افتد كه تب كودكان بيش از حد و شوك گرمايي ايجاد شود. تب بيش از حد زماني بروز مي كند كه مغز توان تنظيم حرارت بدن را نداشته باشد يا فرد نتواند خود را خنك كند. اما تب در اثر بيماري يك فرايند طبيعي است و به هيچ كدام از ارگان هاي بدن آسيب نمي زند.
به ياد داشته باشيد كه به دليل سيستم بدني كودك كه به طبع ضعيف تر از افراد بالغ است براي درمان هر نوع مشكل حتي تب كودكان و سرما خوردگي بهترين راه را براي درمان استفاده كنيم.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۰ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۵۷:۱۰ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

آيا مي دانستيد بايد تب كودكان را مخصوصاً اگر داراي نشانه نباشد جدي بگيريد؟

 

تب كودكان مبحث بسيار گسترده‌اي است. وقتي مي‌گوييم كودك تب دار است كه درجه حرارت بدن بيشتر از ۳۸ درجه باشد. تب ممكن است علل عفوني داشته باشد. عفونتي‌ها عمدتا از نوع ويروسي و كلاميديايي هستند. اما بيماري‌هاي انگلي، آبسه، روماتيسم و... نيز تب ايجاد مي‌كنند. سن كودك، طول كشيدن تب كودكان و الگوي آن مي‌تواند نشانه بيماري خاصي باشد. در نوازادان كمتر از ۲۸ روز با تب بالا بيماريمننژيت يا سپتي سمي مطرح مي‌شود.

 

تب كودكان در شيرخواراني كه ۱تا ۳ ماه سن دارند ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد جدي است در ۵ درصد موارد هم احتمال وجود باكتري در خون وجود دارد. تب كودكان بايد به دقت بررسي شود. در اين مواقع آزمايش خون اطلاعات خوبي به پزشك مي‌دهد. اما از سن ۳ ماهگي تا ۳۶ ماهگي تب كودكان درصورتيكه علايمي مانند آبريزش ديده شود نشانه سرماخوردگي است.

 

 اگر علايم باليني ديده نشود باز هم نيازمند بررسي بيشتر است. گاهي تب كودكان طول كشنده است (بيشتر از ۳-۴ روز) اگر كودك  علايم جانبي مانند راش پوستي و زبان به شكل توت فرنگي داشته باشد احتمال ابتلا به بيماري سندرم كاوازاكي مطرح است. مادران توجه كنند تب كودكان بدون علامت خيلي مهمتر از تب با علامت است چون در تب با علامت، علت به راحتي تشخيص داده مي‌شود. 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۰ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۵۶:۵۰ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

خرمالو دقيقاً مناسب روزهاي سرد پاييزي است كه بيشتر مردم كمي احساس خستگي و بي حالي مي كنند. خرمالو به اندازه ي انگور انرژي زا است. البته اگر دغدغه ي تناسب اندام داريد و نمي خواهيد چاق شويد نبايد در مصرف آن زياده روي كنيد چون مصرف زياد آن كالري زيادي به بدن مي رساند. قندهاي اصلي اين ميوه فروكتوز و گلوكز هستند. 

 

اگر در فصل سرما لثه هايتان خونريزي مي كند امكان دارد به دليل كمبود ويتامين C باشد. بايد بدانيد كه مصرف خرمالو و جذب ويتامين C آن براي بالا بردن استحكام سلامت لثه ها موثر است. اين ويتامين براي فوايد خرمالو شفافيت پوست نيز مفيد است. 

اين ميوه سرشار از پتاسيم و منيزيم مي باشد كه با كلسترول و فشارخون بالا مقابله مي كند به علاوه  پكتين موجود در خرمالو  نقش بسزايي در كاھش كلسترول خون دارد. 

 

ميوه خرمالو  با داشتن ويتامينھاي A و C، كلسيم، پتاسيم و منيزيم  ميتواند  به ھضم ھرچه بھتر غذا، تقويت بينايي و بھبود عملكرد سيستم ايمني بدن كمك كند. شايد بد نباشد بدانيد كه فوايد خرمالو تقويتكننده معده است، اسھال را برطرف ميكند. باعث نرمي سينه ميشود، كمخوني را رفع ميكند و اشتھاآور خوبي ھم ھست.

طبع خرمالو گرم و تر است و دانه ميوه خرمالو كه كوبيده و به صورت گرد درآمده باشد سنگ كليه و مثانه را دفع مي كند.

 

خرمالو حاوي مقدار زيادي پكتين است. پكتين يكي از فيبرهاي محلول در آب است كه باعث كاهش چربي خون مي شود.

خرمالو آرام كنندة سكسكه است و به طور چشمگيري بندآورندة خون ريزي است.

خرمالو ورم و التهاب بواسير را فرو مي نشاندفوايد خرمالو داروي مؤثري براي تيفوس و تيفوئيد است بايد از جوشاندة كاسبرگ هاي زيرگل و دم گل استفاده شود..  خرمالو سرشار از ويتامين هاي A ، B و C مي باشد.

 

به خاطر حضور ويتامين A در خرمالو براي پوست و ناخن و موهاي خشك و شكننده مفيد است.

اما وجود تانن در خرمالو امكان دارد كه باعث يبوست شود و افرادي كه از يبوست رنج مي برند بايد با احتياط اين ميوه را ميل كنند.  براي درمان اسهال خوني 300 تا 500 گرم ميوه رسيده خرمالو را صبح ناشتا ميل نماييد.

ميوه ي خرمالو رسيده  براي كودكان نيز ميوه اي مفيد محسوب مي شود و در رشد و نمو آن ها موثر است و از آن براي درمان اسهال خوني هم مي توان استفاده كرد.

فوايد خرمالو حاوي مقدار زيادي پكتين است. پكتين يكي از فيبرهاي محلول در آب است كه باعث كاهش چربي خون مي شود و پتاسيم و منيزيم موجود در آن براي فشار خون  مفيد است.

 

برگ درخت خرمالو حاوي فلاوونوئيدها است كه اين ماده ضد فشار خون، ضد سرطان و ضدموتاژن است. در عين حال برگ اين درخت خاصيت آنتي هيستامين داشته و واكنش هاي آلرژيك را كاهش مي دهد. اين ماده همچنين علائم درماتيت و التهاب را در پوست كاهش مي دهد. در طب سنتي از برگ اين درخت به صورت چاي براي درمان اين نوع بيماري ها استفاده مي شود

 

اگرچه خرمالو خواص بسيار زيادي دارد، اما خوردن بيشتر از 1 تا 2 عدد از آن در روز توصيه نميشود. همچنين خوردن ھمين مقدار از فوايد خرمالو ھم براي كساني كه به يبوست مبتلا ھستند، فوايد خرمالو توصيه نمي شود چون تانن موجود در آن يبوست را تشديد ميكند.

كساني كه اختلالات رودهاي دارند يا عمل جراحي روده انجام دادهاند يا به بيماريھاي قلبي و سل مبتلا ھستند بايد در خوردن خرمالو احتياط كنند.

 

 طرز تهيه يك معجون مقوي با خرمالو

فوايد خرمالو براي تهيه اين معجون يك عدد خرمالو را با كمي آب ليموترش، كمي ماست و عسل مخلوط كرده و هم بزنيد. اين معجون را صبح ها زماني كه ناشتا هستيد ميل كنيد تا ابنرژي بسياري وارد بدن شما شود.

 

طرز تهيه يك مسكن براي دردهاي كمر و مفاصل

كوبيدة هسته خرمالو را با روغن منداب مخلوط كرده در يك بطري ريخته سر آن را محكم ببنديد و در آب جوش به مدت يك ساعت جوشانده، سپس از اين روغن مي توان براي دردهاي كمر، مفاصل و نقرس استفاده نمود و همچنين از پودر دانة آن كه با حرارت بو داده شده است مانند قهوه دم كرده ميل شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: خرمالو، فوايد خرمالو،
موضوع: سلامت
[ ۹ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۰۳:۲۶ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

خرمالو ميوه‌اي است سرشار از ويتامين A، ويتامين C، ويتامين E و ويتامين B۶. همچنين فيبر، منگنز، مس، منيزيم، پتاسيم و فسفر نيز در خرمالو وجود دارند. اين نكته را هم بايد مد نظر داشت كه تركيبات ارگانيك ويژه‌اي در خرمالو يافت مي‌شوند فوايد خرمالو مانند كاتچين‌ها، گالوكاتچين‌ها، اسيد بوتولينيك و تركيبات كاروتنوئيدي مختلف. همين مجموعه غني از ويتامين‌ها، مواد معدني و تركيبات خاص، فوايد خرمالو را بسيار افزايش مي‌دهد. در ادامه به بررسي همين فوايد مهم مي‌پردازيم.

 

كمك به پيشگيري از ابتلا به سرطان

اين ميوه كوچك و خوش‌مزه سرشار از تركيبات ضدسرطاني و آنتي‌اكسيداني است كه مي‌توانند توانايي بدن براي مقابله با راديكال‌هاي آزاد را تقويت كنند، سلامت عمومي را ارتقا بدهند و از ما در مقابل بسياري از بيماري‌ها محافظت كنند. فوايد خرمالو راديكال‌هاي آزاد، همان تركيباتي هستند كه مي‌توانند سلول‌هاي سالم را به سلول‌هاي سرطاني تبديل سازند و به ارگان‌هاي مختلف بدن آسيب برسانند. تركيبات موجود در خرمالو اساسا اين ظرفيت را دارند كه در راستاي پيشگيري از ابتلا به سرطان‌هاي مختلف به ما كمك كنند.

 

تقويت سيستم ايمني بدن

خرمالو با توجه به داشتن ويتامين C به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‌رساند. به‌علاوه، خرمالو حاوي مقدار زيادي از اسيد اسكوربيك (نوعي از ويتامين C) است و درنتيجه مصرف هر عدد خرمالو حدودا ۸۰ درصد از نياز روزانه بدن به اين ماده مغذي را برطرف مي‌سازد. ويتامين C موجود در خرمالو، سيستم ايمني را تقويت مي‌كند و توليد سلول‌هاي سفيد خون را افزايش مي‌دهد. فوايد خرمالو همين سلول‌هاي سفيد هستند كه خط دفاعي اصلي را در مقابل بيماري‌هاي ويروسي، ميكروبي و قارچي تشكيل مي‌دهند و شانس ابتلا به بيماري‌هاي عفوني و ويروسي فصلي مانند سرماخوردگي و آنفلوآنزا را كم مي‌كنند.

 

كمك به هضم

خرمالو مانند بسياري از ميوه‌هاي ديگر به‌عنوان يكي از منابع خوب براي دريافت فيبر شناخته مي‌شود. هر وعده مصرفي از خرمالو تقريبا ۲۰ درصد از نياز روزانه بدن به فيبر را تامين مي‌سازد. فوايد خرمالو همين فيبر است كه در فرآيند هضم مواد غذايي به بدن كمك مي‌كند و حجم مدفوع را افزايش مي‌دهد. همچنين، ترشح شيره‌هاي گوارشي هم به‌واسطه مصرف خرمالو افزايش مي‌يابد و علائم مشكلاتي مانند يبوست و اسهالنيز با مصرف آن تسكين پيدا مي‌كند. به‌طور كلي، ميوه‌هاي سرشار از فيبر مانند خرمالو مي‌توانند دستگاه گوارشي را تقويت كنند و مانع از ابتلا به بيماري‌هاي مختلف و همچنين سرطان كولوركتال شوند.

 

پيشگيري از پيري زودرس

خرمالو سرشار از ويتامين‌هاي مهم است و تركيبات مهمي مانند بتاكاروتن، لوتئين، ليكوپن و كريپتوكسانتين‌ها دارد. اين تركيبات و ويتامين‌ها داراي عملكرد آنتي‌اكسيداني هستند و استرس اكسيداتيو را كاهش مي‌دهند. مجموعه عملكرد اين فوايد خرمالو  تركيبات از بروز نشانه‌هاي پيري زودرس مانند چين‌وچروك‌هاي پوستي و لكه‌هاي ناشي از پيري جلوگيري مي‌كند. كمك به پيشگيري از ابتلا به بيماري آلزايمر،خستگي مفرط، ضعف بينايي و ضعف عضلاني را هم بايد به اين مجموعه از فوايد اضافه كرد.

 

تقويت بينايي

تركيبات موجود در خرمالو داراي فوايد موثر و مثبتي براي چشم‌ها هستند. زيگزانتين، يكي از تركيبات موجود در خرمالو، مستقيما با تقويت سلامت چشم‌ها مرتبط است چون عملكرد آنتي‌اكسيداني دارد. فوايد خرمالو  مطالعات علمي نشان داده‌اند كه اين تركيبات مي‌توانند شانس ابتلا بهدژنراسيون ماكولار، آب‌مرواريد و ضعف بينايي در تاركي را كاهش بدهند.

 

كمك به كنترل فشار خون

پتاسيم، تركيب مهم ديگري است كه در خرمالو يافت مي‌شود و مي‌تواند فشار خون را كاهش بدهد. همچنين، گردش خون در بدن به‌واسطه دريافت پتاسيم بهبود مي‌يابد. به اين نكته بايد توجه داشت كه فوايد خرمالو كاهش فشار خون و تنظيم آن به‌واسطه مصرف پتاسيم مي‌تواند در روند جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي موثر باشد. 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: خرمالو، فوايد خرمالو،
موضوع: سلامت
[ ۹ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۰۳:۰۲ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

رييس مركز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران، با بيان اينكه مصرف لبنيات به ميزان كافي مانع از تشديد روند پوكي استخوان مي‌شود، گفت: مصرف ويتامين دي در پيشگيري از پوكي استخوان در گروه‌هاي خاص ضرورت دارد.

 

دكتر احمد رضا جمشيدي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اينكه اگر فردي به اندازه كافي لبنيات مصرف كند و ريسك فاكتوري براي پوكي استخوان نداشته باشد، نيازي به تجويز مكمل كلسيم وجود ندارد، گفت: زنان باردار بايد به طور روزانه كلسيم و ويتامين D مصرف كنند، حال اگر اين فرد مقدار كافي از كلسيم و ويتامين D را از طريق غذا مصرف كند، در صورتي كه لاغري مفرط و يا ويتامين دي هر عامل ديگري كه فرد را مستعد ابتلا به پوكي استخوان مي‌كند، در وي وجود نداشته باشد، نيازي به مصرف قرص كلسيم ندارد، مگر اينكه فردي دچار اختلالات جذب بوده و قادر به جذب كامل كلسيم نباشد و يا دچار بيماري باشد كه كلسيم در بدن وي به خوبي جذب نشود.

 

اين فوق تخصص روماتولوژي يادآور شد: در افرادي كه تغذيه مناسب دارند، نيازي به دريافت كلسيم اضافي وجود ندارد. در خانم‌هاي شيرده نيز اين قانون صدق مي‌كند.

 

جمشيدي افزود: ويتامين دي هر زن باردار روزانه ميزان 1500 ميلي‌گرم كلسيم نياز دارد فقط بايد ويتامين "D" بيشتر از مقدار مورد نياز معمول دريافت كند.

 

وي خاطرنشان كرد: نياز روزانه ويتامين D در افراد معمولي و حتي افرادي كه دچار پوكي استخوان هستند، به ميزان 800 تا 1200 واحد است.

 

رييس مركز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران يادآور شد: در مبتلايان به پوكي استخوان، نيازي به تجويز ويتامين D تزريقي وجود ندارد، مگر اينكه اثبات شود، فرد مبتلا به كمبود ويتامين دي است.

 

وي افزود: با توجه به اينكه هر ويتامين دي حاوي 400 واحد ويتامين D است، بنابراين در افرادي كه دچار پوكي استخوان هستند با خوردن 2 تا 3 قرص كلسيم D، ويتامين D مورد نياز بدن تامين مي‌شود ولي هرگز نيازي به تزريق آمپول ويتامين D وجود ندارد.

 

جمشيدي تصريح كرد: مصرف بيش از حد ويتامين D با توجه به اينكه ويتامين D از ويتامين‌هاي محلول در چربي است، باعث ايجاد مسموميت با اين ويتامين شده كه متعاقب آن خطر ابتلا به پوكي استخوان وجود دارد. بنابراين در تجويز ويتامين دي تزريقي، بايد بسيار دقت كرد و افراد عادي نيز هرگز نبايد ويتامين D را خودسرانه مصرف كنند.

 

تجويز كلسيم در دوران يائسگي

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: در زناني كه در دوران منوپوز قرار دارند، در صورتي كه دانسيتومتري طبيعي داشته باشند، نيازي به مصرف كلسيم مكمل وجود ندارد، ولي در صورتي كه با بررسي‌هاي آزمايشگاهي كاهش كلسيم و فسفر خون، كاهش ويتامين D در خون و يا كاهش كلسيم ادرار وجود داشته باشد، بايد ويتامين دي تجويز شود.

 

جمشيدي افزود: در صورت وجود تراكم استخوان طبيعي به بيمار مصرف كافي لبنيات و ورزش را توصيه مي‌كنيم. ولي در افرادي كه تغذيه مناسب ندارند يا دچار اختلال در جذب كلسيم باشد، بايد قرص‌هاي مكمل كلسيم ويتامين دي تجويز شود.

 

وي گفت: در زناني كه در حوالي سنين يائسگي هستند، با توجه به اينكه مهار استروژني برداشته مي‌شود، اگر فرد در مرحله استئوپني باشد، درمان بيمار بستگي به تصميم پزشك دارد. يعني با توجه به سنجش تراكم استخوان اگر فرد دچار استئوپني است، بايد توجه داشت كه فرد به نوعي دچار كمبود كلسيم بوده، پس حتما بايد به اين فرد، كلسيم و ويتامين دي ، با دوز مناسب (با برآورد كلسيمي كه از مواد غذايي مي‌گيرد) تجويز كرد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ويتامين دي، ويتامين D،
موضوع: سلامت
[ ۷ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۰۴:۵۵ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
ويتامين D ، نوعي ويتامين محلول در چربي است كه به‌طور طبيعي در تعداد بسيار كمي از مواد غذايي يافت مي‌شود، ولي در قالب مكمل‌هاي غذايي در دسترس قرار دارد. البته بعضي از كارخانه‌ها نيز اين ويتامين را به محصولات‌شان اضافه مي‌كنند. خود بدن نيز وقتي مي‌تواند مقدار كمي ويتامين D توليد (سنتز) كند كه اشعه ماوراي بنفش خورشيد با پوست تماس پيدا كند. بنابراين، ويتامين دي از سه منبع به دست مي‌آيد: نور خورشيد، مواد غذايي و مكمل‌ها. از آنجايي كه كمبود ويتامين D، يكي از مشكلات شايع در بين ما ايراني‌ها است، بنابراين در ادامه مطلب با ريز و درشت اين ويتامين، نحوه مصرف و بايدها و نبايدهاي آن آشنا مي‌شويم.
 
ويتامين D در بدن چكار مي‌كند؟
ويتامين D دريافت‌شده از نظر بيولوژيكي بي‌اثر است و از طريق دو «هيدروكسيلاسيون» در بدن فعال‌سازي مي‌شود. اولين مرحله در كبد انجام مي‌گيرد كه ويتامين D را به «۲۵-هيدروكسي‌ويتامين D» {۲۵(OH)D} يا «كلسي‌ديول» تبديل مي‌كند. مرحله دوم در كليه اتفاق مي‌افتد و در قالب «۱.۲۵-دي‌هيدروكسي‌ويتامين D» {۱.۲۵(OH)۲D} يا «كلسي‌تريول» فعال مي‌شود.
ويتامين D باعث جذب كلسيم در روده مي‌شود، غلظت سرم كلسيم و فسفر را در راستاي كاني‌سازي (mineralization) طبيعي در بافت استخوان حفظ مي‌كند و از تتاني (تشنج) هايپوكلسميك (كمبود كلسيم) جلوگيري مي‌كند. اين ويتامين براي رشد استخواني و نوسازي استخوان‌ها نيز لازم است. استخوان‌ها بدون ويتامين D كافي مي‌توانند ضعيف، شكننده يا بدشكل شوند.
غلظت سرمي ۲۵(OH)D، يكي از بهترين شاخص‌ها براي تعيين وضعيت ويتامين D است. اين شاخص، وضعيت ويتامين D توليدشده زير پوست و دريافت‌شده از مواد غذايي و مكمل‌ها را نشان مي‌دهد.
 
شاخص‌هاي آزمايشگاهي تشخيص كمبود ويتامين D
اگر سطح شاخص ويتامين D در بدن، كمتر از ۳۰ نانومل بر ليتر (nmol/L) يا كمتر از ۱۲ نانوگرم بر ميلي‌ليتر (ng/mL) باشد، نشان‌دهنده كمبود ويتامين D است و منجر به نرمي استخوان در نوزادان و كودكان، و نرم‌استخواني يا استئومالاسي در بزرگسالان مي‌شود.
قرار گرفتن اين شاخص در فاصله ۳۰ تا كمتر از ۵۰ نانومل بر ليتر يا ۱۲ تا كمتر از ۲۰ نانوگرم بر ميلي‌ليتر، نشان‌دهنده اين است كه سطح ويتامين D به‌طور كلي براي سلامت استخوان و سلامت عمومي در افراد سالم، ناكافي است.
برابر بودن سطح ويتامين D با ۵۰ نانومل بر ليتر يا بالاتر از آن و ۲۰ نانوگرم بر ميلي‌ليتر و بالاتر از آن، به ما نشان مي‌دهد كه سطح اين ويتامين به‌طور كلي براي سلامت استخوان و سلامت عمومي در افراد سالم، كافي است.
اگر اين ميزان بيشتر از ۱۲۵ نانومل بر ليتر يا ۵۰ نانوگرم بر ميلي‌ليتر باشد، بيشتر از سطح عادي است و مي‌تواند با عوارض جانبي همراه شود.
 
مقدار مجاز مصرف روزانه ويتامين دي
مقدار مجاز توصيه‌شده روزانه (RDA) براي ويتامين D، با دو واحد IUs (واحد بين‌المللي) يا mcg (ميكروگرم) تعيين مي‌شود. اين ميزان براي حفظ سلامت استخواني و متابوليسم طبيعي كلسيم در افراد سالم كافي است.
۰-۱۲ ماهگي:            مذكر: ۴۰۰ IU           مونث: ۴۰۰ IU
۱-۱۳ سالگي:            مذكر: ۶۰۰ IU           مونث: ۶۰۰ IU
۱۴-۱۸ سالگي:                    مذكر: ۶۰۰ IU           مونث: ۶۰۰ IU (باردار: ۶۰۰ IU؛ شيرده: ۶۰۰ IU).
۱۹-۵۰ سالگي:                    مذكر: ۶۰۰ IU           مونث: ۶۰۰ IU (باردار: ۶۰۰ IU؛ شيرده: ۶۰۰ IU).
۵۱-۷۰ سالگي:                    مذكر: ۶۰۰ IU           مونث: ۶۰۰ IU
بعد از ۷۰ سالگي:                 مذكر: ۸۰۰ IU           مونث: ۸۰۰ IU
۴۰۰ IU معادل است با ۱۰ mcg. ۶۰۰ IU معادل با ۱۵ mcg. ۸۰۰ IU معادل با ۲۰ mcg.
 
فوايد مصرف ويتامين D
ويتامين D داراي كاركردهاي مختلفي در بدن است. شايد بتوان حياتي‌ترين كاركردهاي اين ويتامين را اين‌طور بيان كرد: تنظيم جذب كلسيم و فسفر، و كمك به عملكرد طبيعي سيستم ايمني بدن. دريافت ويتامين D به‌اندازه كافي، براي رشد طبيعي و تكامل استخوان‌ها و دندان‌ها لازم است و مقاومت بدن در مقابل برخي از بيماري‌ها را تقويت مي‌كند.
استعمال ويتامين دي يا «كلسي‌پوترين» (نوعي تركيب مصنوعي از ويتامين D) روي پوست، بيماري پسوريازيس را در بعضي افراد درمان مي‌كند. استفاده از اين ويتامين در كنار كرم‌هاي حاوي كورتيكواستروئيدها، اثربخشي آن‌ها را در درمان پسوريازيس افزايش مي‌دهد.
ويتامين D براي جلوگيري از ابتلا به نرمي استخوان و درمان آن موثر است. افراد مبتلا به نارسايي كليه بايد از نوع خاصي از ويتامين D به‌نام «كلسيتريول» استفاده كنند.
يكي از بيماري‌هايي كه سطح فسفات را در خون پايين مي‌آورد، سندرم فانكوني است. استفاده از ويتامين D خوراكي در درمان اين بيماري موثر است.
در برخي موارد، سطح كلسيم در خون به‌علت پايين بودن سطح هورمون پاراتيروئيد، كاهش مي‌يابد. مصرف ويتامين D خوراكي، سطح كلسيم را در خون اين افراد افزايش مي‌دهد.
مطالعات نشان داده‌اند كه مصرف ويتامين D۳، ويتامين دي خطر پوسيدگي دندان‌ها را ۴۹ درصد كاهش مي‌دهد و مصرف ويتامين D۲ نيز اين خطر را ۳۶ درصد در نوزادان، كودكان و بزرگسالان پايين مي‌آورد.
 
دلايل كمبود ويتامين D در بدن
عوامل متعددي در ابتلا به كمبود ويتامين دي نقش دارند؛ عواملي مانند:
آلودگي هوا
زندگي كردن در شهرهاي بزرگي كه ويتامين دي ساختمان‌هاي بلندش جلوي نور خورشيد را مي‌گيرند.
بيرون نيامدن از خانه به‌اندازه كافي.
داشتن پوست تيره كه مانع از جذب اشعه‌هاي خورشيد مي‌شود.
شير دادن به نوزاد براي مدت‌زمان طولاني.
چاق بودن كه معمولا نياز بدن به اين ويتامين را افزايش مي‌دهد.
برخي افراد بدون توانايي پردازش ويتامين D متولد مي‌شوند، و بعضي‌ها مبتلا به مشكلات و بيماري‌هايي هستند كه از هضم مناسب ويتامين D جلوگيري مي‌كند.
 
علايم كمبود ويتامين D در بدن
كمبود ويتامين D هميشه با علائم همراه نيست، مگر اين‌كه سطح آن در بدن خيلي پايين بيايد. همين نكته مي‌تواند تشخيص بيماري را خيلي سخت كند. با اين‌حال، علائم كمبود ويتامين D مي‌توانند شامل اين موارد باشند:
مشكل داشتن در تفكر و تمركز؛ درد استخوان؛ شكستگي مكرر استخوان‌ها (براي آشنايي با كمك‌هاي اوليه شكستگي استخوان، كليك كنيد)؛ ضعف عضلاني؛ نرمي استخواني كه مي‌تواند به بدشكلي منجر شود و خستگي بي‌دليل.
 
عوارض جانبي مصرف بيش از حد ويتامين D
استفاده از ويتامين دي ، در قالب مصرف خوراكي يا تزريق به عضله در مقادير توصيه‌شده، معمولا بي‌خطر و ايمن است. بيشتر افراد بعد از مصرف اين ويتامين با عوارض جانبي مواجه نمي‌شوند، مگر اين‌كه در استفاده از آن زياده‌روي كرده باشند. بعضي از اين عوارض بدين ترتيب هستند: ضعف، خستگي، خواب‌آلودگي، سردرد، بي‌اشتهايي، خشكي دهان، طعم فلز در دهان، حالت تهوع، استفراغ و... .
مصرف ويتامين D براي دوره‌هاي طولاني و در دوزهاي بيشتر از ۴ هزار واحد روزانه، احتمالا غيرايمن است و مي‌تواند سطح كلسيم را در خون به بيش از حد مجاز برساند. با اين‌حال، افرادي كه مبتلا به كمبود اين ويتامين هستند، معمولا زير نظر پزشك از دوز بيشتري در دوره‌هاي كوتاه‌مدت استفاده مي‌كنند.
اگر ميزان ويتامين D مصرفي در طول دوران بارداري يا شيردهي كمتر از ۴ هزار واحد روزانه باشد، احتمالا خطري ويتامين دي براي مصرف‌كننده ندارد. اين ميزان اصلا نبايد بيشتر شود، چون در اين صورت براي زنان باردار و شيرده مشكل ايجاد مي‌كند و حتي مي‌تواند آسيب جدي به نوزاد وارد كند.
ويتامين D مي‌تواند سطح كلسيم را افزايش دهد و خطر سخت شريان‌ها را در افراد مبتلا به بيماري‌هاي كليوي شديد بالاتر ببرد. بنابراين، اين بيماران بايد درباره منع مصرف ويتامين D با پزشك خودشان مشورت كنند.
 
منابع غذايي حاوي ويتامين D
تعداد بسياري كمي از مواد غذايي حاوي ويتامين دي هستند. ماهي‌هاي چرب (مثل ماهي سالمون، تن و خال‌مخالي) و روغن كبد ماهي در گروه بهترين منابع غذايي از اين ويتامين قرار مي‌گيرند. مقدار كمي هم از ويتامين D در جگر گاو و تخم‌مرغ يافت مي‌شود. در جدول زير، مقدار دقيق ويتامين D موجود در مواد غذايي آمده است:
روغن كبد ماهي كاد (يك قاشق غذاخوري): ۱۳۶۰ واحد بين‌المللي (IU) در هر وعده مصرفي.
اره‌ماهي پخته‌شده (۸۵ گرم): ۵۶۶ IU در هر وعده مصرفي.
ماهي سالمون پخته‌شده (۸۵ گرم): ۴۴۷ IU در هر وعده مصرفي.
ماهي تُن (۸۵ گرم): ۱۵۴ IU در هر وعده مصرفي.
جگر گاو (۸۶ گرم): ۴۲ IU در هر وعده مصرفي.
تخم‌مرغ بزرگ: ۴۱ IU در هر وعده مصرفي.
 
انواع مكمل‌هاي ويتامين D
براي درمان كمبود ويتامين D، دو راه اصلي وجود دارد: استفاده از مكمل خوراكي يا تزريق عضلاني ويتامين D۳. يكي از سوالاتي كه همواره ذهن بسياري از افراد را به مشغول مي‌كند، اين است كه كدام يك از اين روش‌ها ايمن‌تر و موثرتر هستند؟
گروهي از محققان ايراني در سال ۲۰۱۳ ميلادي با انجام بررسي‌هاي دقيق درباره اين دو روش درماني، به نتايج قابل اطميناني دست پيدا كردند. يافته‌هاي آنان نشان داد كه هر دو رژيم درماني، سطح ويتامين دي را در خون تا حد زيادي افزايش مي‌دهند. اين محققان براساس يافته‌هاي‌شان نتيجه گرفتند كه هر دو روش از نظر سه ويژگي ايمني، اثربخشي و عملي بودن، با هم يكسان هستند. محققان كانادايي هم اعلام كرده‌اند كه فرقي نمي‌كند كه ما از كدام گروه (تزريقي يا خوراكي) مكمل‌هاي ويتامين D استفاده كنيم، فقط بايد حواسمان باشد كه اين مكمل‌ها را حتما زير نظر پزشك مصرف كنيم تا دچار عوارض جانبي ناشي از زياده‌روي در دريافت آنها نشويم. اين محققان، تجويز قرص‌هاي خوراكي هزار تا ۵۰ هزار واحدي يا تجويز آمپول‌هاي تزريقي را تنها بسته به شرايط بيمار مي‌دانند و معتقدند كاري كه مصرف ماهيانه يك قرص ۵۰ هزار واحدي ويتامين D مي‌كند، درست مانند همان كاري است كه مصرف روزانه قرص‌هاي هزار واحدي يا آمپول‌هاي تزريقي دوره‌اي آنها مي‌كنند.
خبر خوب براي والدين هم اينكه به تازگي، انواع قرص‌هاي جوشان حاوي ويتامين D و كلسيم براي بچه‌ها يا افرادي كه نمي‌توانند به راحتي با قرص و آمپول ارتباط برقرار كنند، به بازار آمده تا آنها هم بتوانند كمبودهاي خود در اين زمينه را با راه‌هاي ساده‌تري حل كنند.
 
چطور مكمل ويتامين دي را مصرف كنيم؟
خيلي از افراد مي‌خواهند بدانند كه مكمل‌هاي ويتامين دي را چطور مصرف كنند و سوالات مختلفي در اين زمينه دارند: آيا بايد مكمل را همراه با مواد غذايي خورد؟ با توجه به اين‌كه ويتامين D نوعي ويتامين محلول در چربي است، آيا بايد همراه با چربي خورده شود؟ آيا بايد مكمل را همراه با وعده غذايي بخوريم؟ آيا مكمل ويتامين D با معده خالي هم جذب مي‌شود؟
پاسخ كلي به چنين سوالاتي، اين است كه اصلا اهميتي ندارد چطور مكمل ويتامين D را مصرف كنيد. تحقيقات علمي، نتايج متناقضي را در اين زمينه نشان مي‌دهند و نبايد فقط به يكي از آن‌ها توجه كرد. بنابراين، مهم‌ترين نكته اين است كه ويتامين D مورد نياز بدن را هر روز به آن برسانيد.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ويتامين دي، ويتامين D،
موضوع: سلامت
[ ۷ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۰۰:۴۶ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

شروع آپانديس (التهاب و عفونت آپانديس) علائم كمي دارد. درد در وسط شكم است و گاهي كم و زياد مي‌شود. در اين مرحله بيمار بي‌اشتهاست، ولي مي‌تواند كارهايش را انجام دهد.

پس از چند ساعت درد شديدترشده و به تدريج بيشترين شدت درد در قسمت پاييني و راست شكم احساس خواهد شد. در اين مرحله تهوع ايجاد مي‌شود، ولي استفراغ چنداني وجود ندارد.

 

گرچه آپانديسيت در همه سنين شايع است، ولي در نوجواني بيشترين شيوع را دارد و از هر هزار نوجوان، دو نفر را در سال مبتلا مي‌كند.

علت اين بيماري، بسته‌شدن لوله باريك داخل زائده آپانديس است كه مي‌تواند به التهاب و تورم اين زائده منتهي‌شده و موجب عفونت شود.

 

برخي افراد تصور مي‌كنند كه آنتي بيوتيك ها مي‌توانند التهاب آپانديس را درمان كنند. اما در واقع آپانديس فقط با جراحي درمان مي‌شود و آنتي بيوتيك ها نيز در بهبودي فرد بيمار، پس از جراحي موثرند.

تنها راه درمان آپانديسيت، عمل جراحي و درآوردن فوري آپانديس است. جراحي سريع خطر پاره شدن آپانديس را كاهش مي‌دهد

 

نكته مهم در مورد آپانديس اين است كه بايد از بيماري‌هاي مشابه افتراق داده شود. بر خلاف تصوراتي كه به تازگي ايجاد شده، معاينه و سير بيماري مهم‌ترين راه اين‌ افتراق است و سونوگرافي گرچه كمك‌كننده است، ولي اگر بخواهيم جاي معاينه و مصاحبه پزشك و بيمار را بگيرد بسيار گمراه‌كننده خواهد بود. با چند مثال اين موضوع روشن‌تر خواهد شد:

 

1‌-بيماري كه درد در قسمت پاييني و راست شكم دارد، ولي چند روز متوالي اين درد را داشته است به احتمال زياد مبتلا به آپانديسيت نيست، زيرا آپانديس در مدت كوتاهي ـ حداكثر 48 ساعت ـ به طول انجاميده و اگر جراحي نشود سير بدي پيدا مي‌كند. چنين دردهايي مي‌تواند نتيجه عفونت‌هاي لگني در خانم‌ها باشد يا در اثر بيماري‌هاي التهابي روده مثل كرون ايجاد شده باشد.

2- تب ملايمي در سير بيماري ايجاد مي‌شود، ولي تب شديد كه بيشتر از 5/38 درجه باشد مي‌تواند نشانه يك‌بيماري عفوني مثل آبسه‌هاي شكمي باشد.

3- پرسيدن زمان شروع آخرين عادت ماهيانه در زنان بسيار مهم است. حاملگي خارج رحمي گاهي علائمي دقيقا شبيه آپانديس خواهد داشت و تاخير عادت ماهيانه مي‌تواند آن را مشخص كند.

4- در دختران جوان، اواسط دوره عادت ماهيانه يعني حدود دو هفته بعد از تاريخ آخرين عادت، ممكن است در محل تخمدان راست يعني دقيقا جاي آپانديس، دردي مشابه آپانديسيت ايجاد شود. اين درد ساعاتي بعد برطرف ‌شده، ولي ماه بعد تكرار مي‌شود و اين نكته مهمي در افتراق خواهد بود.

5- علاوه بر معاينه و شرح حال، آزمايش خون و ادرار هم به تشخيص كمك مي‌كند. آپانديس آزمايش ادرار باعث مي‌شود بيماري‌ هايي مثل سنگ كليه و عفونت‌هاي ادراري كه مي‌تواند علائم آپانديسيت را تقليد كند، تشخيص داده شود.

 

سنگ كليه باعث مي‌شود خون در ادرار ظاهر شود و عفونت ادراري هم باعث ظهور گلبول‌هاي سفيد و باكتري فراوان در ادرار مي‌شود.

 

علل عفونت آپانديس

علل انسداد مجراي آپانديس ممكن است اين موارد باشند:

* به وسيله مواد مدفوعي، انگل ها و يا رشد بيش از حد سلول هاي دهانه آپانديس

* بزرگ شدن بافت لنفاوي ديواره آپانديس در اثر عفونت در دستگاه گوارش يا در نقاط ديگر بدن

* بيماري هاي التهابي روده مانند كرون و كوليت اولسروز (كوليت زخمي)

* وارد شدن آسيب و ضربه به شكم

 

خطرات عفونت آپانديس

 

آپانديس متورمي كه پر از مايع و چرك است، ممكن است خونرساني را متوقف كند. با توقف خونرساني ديواره‌ي آپانديس ضعيف مي‌شود و برخي اوقات پاره مي‌شود.

با پاره شدن آپانديس، چرك در شكم منتشر مي‌شود و ممكن است حفره‌ي شكم را عفوني كند و يا آبسه‌ي شكمي ايجاد كند

در برخي بيماران مانند بچه‌ها، سير ايجاد آن سريع است و از زمان ايجاد درد و سوراخ شدن آپانديسيت چند ساعت بيشتر طول نمي‌كشد.

 

تشخيص بيماري در افراد مسن و زنان باردار نيز مشكل تر است.

تشخيص آپانديس بيشتر باليني است و در صورتي كه علايم واضح باشند ممكن است پزشك تصميم به جراحي فوري بگيرد، زيرا در صورت تاخير، خطر پارگي آپانديس افزايش مي‌يابد.

در صورت نياز پزشك براي تشخيص از آزمايش خون و شمارش گلبول هاي سفيد، عكس راديوگرافي، سونوگرافي و حتي لاپاروسكوپي استفاده مي‌كند. 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: آپانديس،
موضوع: سلامت
[ ۶ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۱۵:۱۱ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

شايد بدانيد كه آپانديسيت (يا به انگليسي Appendicitis)، به التهاب آپانديس ( كه در انتهاي روده بزرگ قرار دارد) گفته مي شود. اين مسئله يكي از شايع‌ترين مشكلات در ناحيه شكم است كه به حراجي اورژانسي نياز دارد. در اين مطلب مي خواهيم به بررسي علامت هاي اين مشكل مخصوصاً در زنان بپردازيم:

 

علائم رايج اين مشكل فقط در نيمي از افراد مبتلا به آپانديسيت بروز پيدا مي‌كند كه شامل حالت تهوع، استفراغ، تب و درد است. در حالي كه آپانديسيت در ميان مردان كمي بيشتر نسبت به زنان اتفاق مي‌افتد، اما تشخيص آن مي تواند در ميان زنان سخت‌تر باشد.

 

آپانديسيت معمولا با تب خفيفي همراه است، اما برخي افراد اصلا در اين حالت تب نمي كنند. يكي از مطالعات منتشرشده در Academic Emergency Medicine نشان مي‌دهد كه وقتي حرارت بدن از ۳۷.۲ درجه سانتي گراد بيشتر شود، مي تواند نشان‌دهنده اين باشد كه فرد به آپانديسيت مبتلا است. البته اگر حرارت بدن هم كمتر از اين ميزان باشد، باز هم احتمال ابتلا به آپانديسيت وجود دارد. از طرف ديگر، برخي افراد مبتلا به آپانديسيت با تب‌هاي شديدتري مواجه مي شوند كه احتمال آن خصوصا در صورت پاره شدن آپانديس بيشتر است.

 

از دست دادن اشتها نيز يكي از نشانه هاي بسيار رايج آپانديسيت است. وقتي كه روند انسداد و التهاب آپانديس بدتر مي شود، فرد احتمالا بابي اشتهايي و حالت تهوع مواجه مي گردد. احتمال استفراغ هم وجود دارد، اما معمولا در گروه علائم اصلي قرار نمي گيرد. البته اين احتمال هم وجود دارد كه آپانديسيت با يبوست و اسهال همراه شود. 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: آپانديس،
موضوع: سلامت
[ ۶ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۲۰:۵۶ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 90
دیروز : 12
افراد آنلاین : 1
همه : 2239
چت باکس
موضوعات وب
امکانات وب

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی باربری در تهران /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / عکس پروفایل غمگین / بسته بندی لوازم منزل / دستگاه برش لیزر / طراحی سایت در بجنورد / خدمات نظافتی در مشهددستگاه فایبر لیزر / دستگاه فایبر لیزر / خرید vpn