سلامت
سلامت

پريود ( قاعدگي ) يكي از مراحل بلوغ در دختران است. پريود مانند بسياري از علايم ديگر بلوغ ممكن است براي دختران گيج كننده باشد. بعضي از دختران ممكن است به نوعي از پريود شدن ترس داشته باشند يا نگران آن باشند. بسياري از دختران و پسران درك كاملي از دستگاه تناسلي زنان و چگونگي كاركرد آن در طي يك دوره قاعدگي( پريود ) ندارند و همين موضوع قاعدگي را براي آنان اسرارآميز جلوه مي‌دهد.

 

يك دوره پريود ( قاعدگي ) مدت زمان اولين روز خونريزي در يك ماه تا اولين روز خونريزي در ماه بعد است. مثلاً اگر اولين خونريزي دختري در ۸ ارديبهشت باشد و روز اول خونريزي بعدي وي در ۲ خرداد باشد دوره قاعدگي او ۲۴ روز طول كشيده است ( از ۸ ارديبهشت تا ۱ خرداد ).

 

بلوغ و قاعدگي ( پريود )

 

زمانيكه دختري به بلوغ مي رسد ( معمولاً در سنين۸ تا ۱۳ سالگي )، بدن و ذهن در بسياري جهات شروع به تغيير و تحول مي‌كند. هورمونها در بدن رشد فيزيكي جديدي را آغاز مي‌كنند، مثلاً پستانها شروع به رشد مي‌كنند. حدود2 الي 2/5 سال بعد از شروع رشد پستانها، اولين خونريزي قاعدگي ( پريود )در يك دختر اتفاق مي افتد.

 

حدود ۶ماه قبل از آغاز اولين دوره پريود، دختر ممكن است متوجه افزايش ترشح از دستگاه تناسلي خود شود كه مسأله‌اي شايع در ميان دختران است و نبايد از آن نگران باشد مگر آنكه اين ترشحات بسيار بد بو باشد يا باعث خارش گردد.

اولين پريود زماني اتفاق مي‌افتد كه همه اجزاء دستگاه تناسلي دختر بالغ شده باشند و بتوانند با يكديگر كار كنند.

 

با بلوغ دختر، هورمونهايي از هيپوفيز ( يكي از غدد موجود در مغز ) ترشح مي‌شود كه اين هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهاي زنانه مي‌كنند. اين هورمونهاي زنانه استروژن و پروژسترون ناميده مي‌شوند كه اثرات زيادي در بدن دختر دارند و به رشد جسمي و بالغ شدن او كمك مي كنند.

 

پس شروع دوره هاي پريود ( قاعدگي ) يك دختر، در هر ماه يك تخمك بسيار كوچك كه با چشم ديده نمي‌شود- از درون تخمدان آزاد مي‌شود كه به اين عمل تخك گذاري مي‌گويند. تخمك وارد لوله‌هاي فالوپ مي‌شود و از طريق آن به سمت رحم حركت مي‌كند. اگر در طي اين مسير تخمك توسط يك اسپرم مرد بارور شود تخم ايجاد مي‌شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزيني مي‌كند و با چسبيدن به ديواره رحم شروع به بزرگ شدن و رشد مي‌نمايد تا در پايان ۹ماه به يك نوزاد كامل تبديل شود.

 

در صورتيكه تخمك با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله‌اي كه در اكثر دروه‌هاي قاعدگي اتفاق مي‌افتد- تخمك بارور نمي‌شود و از بدن دفع مي‌شود. در اين صورت رحم كه خود را آماده پذيرايي از تخم بارور كرده بود و با اضافه كردن مخاطات خود را براي لانه گزيني تخم آماده نموده بود، با تشكيل نشدن تخم ( بارور نشدن تخمك ) به حالت اول خود برمي‌گردد و براي اين كار مخاطات و بافت اضافي رحم شروع به ريزش مي‌كند.

 

ريزش بافت و مخاطات كه خوني است همان خونريزي قاعدگي است. بايد توجه كرد كه همانطوريكه توضيح داده شد، خونريزي قاعدگي فقط شامل خون نيست بلكه بافت اضافي و مخاطات خوني است كه از رحم به بيرون ريخته مي‌شود.

 

اين وقايع هر ماه يكبار اتفاق مي‌افتد. رحم خود را براي پذيرش تخم در طي يك ماه به تدريج آماده مي‌كند و در نتيجه مخاطات و بافت اضافي در داخل آن بوجود مي‌آيد. در حدود اواسط يك دوره قاعدگي تخمك گذاري انجام مي‌شود كه در صورت عدم باروري تخمك با اسپرم مرد، در انتهاي ماه همه بافت‌ها و مخاطات اضافي رحم به همراه تخمك به صورت خونريزي قاعدگي ( پريود ) از بدن خارج مي‌شود و اين وقايع ماهانه ادامه مي‌يابد تا اينكه زن در حدود سن ۵۰سالگي به يائسگي برسد. يائسگي به اين معني است كه زن همه تخمك‌هاي موجود در تخمدانها را آزاد كرده است و ديگر تخمك ندارد. بنابراين دوره‌هاي قاعدگي نيز تمام مي‌شود و ديگر امكان بچه‌دار شدن براي او نيست.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۹:۰۱ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

بيشتر زنان، دردهاي ناشي از قاعدگي را حداقل در برهه‌اي از دوران زندگي‌شان تجربه مي‌كنند و حدود ۴۰ درصد از آنان نيز با گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم مواجه مي‌شوند. اين گرفتگي‌ها معمولا به‌علت افزايش هورمون پروستاگلاندين به‌وجود مي‌آيند كه باعث انقباض شديد در رحم و درنهايت درد و ناراحتي مي‌شود. اگر شما هم با گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم مواجه هستيد، مي‌توانيد از ترفندهاي زير براي تسكين اين مشكل كمك بگيريد.

 

خودداري از مصرف كافئين

دريافت بيش از حد كافئين، گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي را تشديد مي‌كند. پس اولين ترفند براي تسكين اين مشكل آزاردهنده، خودداري از مصرف قهوه، چاي، نوشابه‌هاي گازدار و هر گونه نوشيدني حاوي كافئين است. مصرف دم‌نوش بابونه به‌جاي چاي يا قهوه كه كافئين ندارد و حاوي نوعي اسيد آمينه به‌نام گليسين است، يكي از بهترين راه‌ها براي تسكين اسپاسم‌هاي عضلاني محسوب مي‌شود.

 

خوردن موز

مواد غذايي غني از پتاسيم مانند موز، گزينه‌هاي مناسبي براي تسكين اين مشكل به‌شمار مي‌روند، چون كمبود پتاسيم در بدن همواره يكي از عواملي است كه باعث شكل‌گيري گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم يا تشديد آن‌ها مي‌شود. بنابراين، سبزي‌هاي برگ سبز مانند اسفناج و لوبياي سفيد هم گزينه‌هاي مناسبي براي دريافت پتاسيم هستند.

 

افزايش دريافت امگا-۳

مطالعات متعددي نشان داده‌اند زناني كه از مواد غذايي حاوي امگا-۳ استفاده مي‌كنند، گرفتگي‌هاي عضلاني خفيف‌تري را تجربه مي‌كنند. زنان مي‌توانند امگا-۳ دريافتي خودشان را از طريق اضافه كردن ماهي‌هاي چرب و مغزهاي خام به رژيم غذايي افزايش بدهند.

 

بالا گرفتن پاها

يكي از ساده‌ترين ترفندها براي تسكين گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي ، بالا گرفتن پاها است. دراز كشيدن و بالا گرفتن پاها نسبت به باقي قسمت‌هاي بدن مي‌تواند به تسكين عضله‌هاي رحم كمك كند. براي اين كار بهتر است كه در رخت‌خواب دراز بكشيد و پاها‌ي‌تان را روي چند بالش بگذاريد.

 

مصرف محصولات لبني

مواد غذايي سرشار از كلسيم مي‌توانند گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم را تسكين بدهند. پس استفاده از شير، پنير و ماست را قبل از شروع دوره قاعدگي و درحين دوره بيشتر كنيد. اين كار هم عضله‌ها را ريلكس مي‌كند و هم شدت گرفتگي‌هاي عضلاني را كاهش مي‌دهد.

 

پوشيدن لباس‌هاي آزاد

پوشيدن لباس‌هاي تنگي كه فشار مضاعفي به ناحيه شكم وارد مي‌كنند، واقعا گرفتگي عضلاني را بدتر مي‌سازند. پس حداقل در دوران قاعدگي، از پوشيدن لباس‌هاي تنگ و چسبان مانند شلوارهاي جين خودداري كنيد.

 

پياده‌روي

ترفند ساده و مفيد ديگر براي تسكين گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي، پياده‌روي است. سه بار پياده‌روي در روز، سطح اندورفين را در بدن افزايش مي‌دهد و علاوه بر بهتر كردن خلق‌وخوي شما، درد ناشي از قاعدگي را هم كمتر مي‌كند.

 

ورزش دراز-نشست

بسياري از ورزش‌ها براي دوران قاعدگي مفيد هستند، اما ورزش دراز-نشست به‌طور خاص مي‌تواند اثربخشي بيشتري در راستاي كاهش دردهاي ناشي از قاعدگي داشته باشد. دراز-نشست به تسكين درد كمك مي‌كند، اما عضله‌هاي شكمي را هم كش مي‌آورد. اين حالت كش‌آمدگي و انبساط، تمركز ذهن را از گرفتگي‌هاي عضلاني ناشي از قاعدگي در ناحيه شكم دور مي‌كند.

 

گرم‌سازي بدن

گرم كردن بدن، خصوصا در ناحيه‌هاي شكم و قسمت پاييني كمر، يكي از بهترين ترفندها براي ريلكس كردن عضله‌ها است. شما مي‌توانيد از پدهاي حرارتي، بطري‌هاي آب گرم يا حتي حمام داغ و طولاني براي اين كار قاعدگي استفاده كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۸:۱۵ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

وارفارين ، يك داروي ضدانعقاد است كه كار آن پيشگيري از لخته شدن خون است. گاهي به اين دارو، رقيق كننده خون گفته مي‌شود. البته اين نام گمراه كننده است، زيرا وارفارين خون را رقيق نمي‌كند، لخته‌هايي را هم كه قبلا تشكيل شده‌اند، حل نمي‌كند. بلكه فرايند لخته شدن خون را كند مي‌كند. به عبارتي ديگر، وارفارين كمك مي‌كند كه خون شما راحت‌تر در بدن گردش كند و لخته نشود. 

 

وارفارين از طريق مهار فعاليت ويتامين k، فاكتورهاي انعقادي را كه براي فعاليت خود نياز به ويتامين K دارند، مهار مي‌كند. اين اتفاق در فرايندهاي بعدي باعث كاهش سطح مواد لازم براي نگهداري رشته‌هاي فيبرين مي‌شود. اين اتفاق‌ها باعث كاهش احتمال تشكيل لخته مي‌شود. 

 

افرادي كه تحت درمان با وارفارين قرار دارند در صورت نياز به مصرف داروهايي چون جينسنگ و جينكوبيلوبا حتماً بايد با پزشك معالج خود مشورت نمايند. زيرا جينكو داراي فعاليت ضد لخته‌اي مي‌باشد و باعث افزايش اثر دارو و احتمال خونريزي مي‌گردد و جينسنگ باعث كاهش اثر ضد لخته‌اي وارفارين مي‌گردد. همچنين كوآنزيم Q10 از نظر ساختماني شبيه به ويتامين K مي‌باشد و ممكن است بر لخته شدن خون اثر بگذارد. مصرف اين دارو همراه با وارفارين بايد تحت نظر پزشك انجام گيرد. 

 

مصرف وارفارين بايد به صورت يك بار در روز انجام شود و بهتر است هميشه سر ساعت معيني (معمولاً عصرها) با معده خالي و با يك ليوان كامل آب مصرف شود. مصرف اين دارو بايد به صورت منظم و همراه با آزمايش مكرر و منظم خون باشد.

 

ويتامين K ويتاميني است كه به ايجاد لخته در خون و جلوگيري از خونريزي كمك مي‌كند، بنابراين داراي نقش متضادي با وارفارين مي‌باشد. در بيماراني كه وارفارين مصرف مي‌كنند دريافت زياد ويتامين K باعث كاهش اثر دارو مي‌گردد. بنابراين بايد اين بيماران در مورد مصرف اين منابع غذايي كاملاً هوشيار باشند. به همين دليل بسيار مهم است كه ميزان اين ويتامين در رژيم، ثابت باقي بماند تا كنترل ميزان دارو مشكل نباشد، يعني بايد از تغيير ناگهاني در ميزان دريافت منابع غذايي حاوي اين ويتامين جلوگيري نمود.

 

مصرف مقدار زياد ويتامين K در رژيم باعث غليظ شدن خون شده و نياز به وارفارين را زياد مي‌كند بر عكس مقدار كم اين ويتامين در غذا باعث رقيق شدن خون مي‌گردد و نياز به وارفارين را كم مي‌كند. بنابراين نه زياده‌روي در مصرف مواد غذايي حاوي ويتامين K صحيح مي‌باشد و نه عدم مصرف اين مواد به نفع بيمار مي‌باشد. مصرف مقادير زياد سبزيجات غني از ويتامين K در يك نوبت منجر به تغيير قابل ملاحظه‌اي در اثر وارفارين نمي‌گردد، ولي مصرف روزانه آن به مدت يك هفته به شكل مشخصي مقادير درماني مورد نياز را تغيير مي‌دهد.

 

مواد غذايي سرشار از ويتامين K شامل سبزيجات پخته شده مانند اسفناج و يا ساير سبزيجات پخته شده مانند سبزي خورش قورمه سبزي يا كرفس به ميزان نصف فنجان و يك فنجان جعفري خام مي‌باشد. مواد غذايي حاوي مقدار متوسط ويتامين K شامل يك فنجان سبزيجات خام مانند انواع سبزي خوردن و يك فنجان كاهو يا نصف فنجان مارچوبه و كلم بروكلي پخته شده وارفارين مي‌باشد.

 

مصرف 1 واحد منابع غذايي سرشار از ويتامين K در روز مانند نصف فنجان اسفناج پخته شده وارفارين  يا يك فنجان انواع سبزي خام و 3 واحد مواد غذايي داراي مقدار متوسط ويتامين K در روز منعي ندارد. 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: وارفارين،
موضوع: سلامت
[ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۹:۱۸ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

با توجه به مطالعات جديدي كه انجام شده است، وارفارين كه براي رقيق كردن خون تجويز مي‌شود و مصرف گسترده‌اي دارد، خطر خونريزي‌هاي شديد مغزي را افزايش مي‌دهد.

 

با توجه به مطالعات جديدي كه انجام شده است، وارفارين كه براي رقيق كردن خون تجويز مي‌شود و مصرف گسترده‌اي دارد، خطرخونريزي‌هاي شديد مغزي را افزايش مي‌دهد. 

 

محققان، پرونده پزشكي نزديك به ۳۲ هزار فرد ۷۵ ساله به بالا را كه دچار مشكلات ريتم نامنظم قلبي بودند، مورد بررسي قرار دادند. آن‌ها دريافتند كه تقريبا يك سوم از آن‌‌ها زماني كه وارفارين مصرف مي‌كنند دچار خونريزي درون جمجمه‌اي مي‌شوند.

 

در بيماران با مشكل ريتم نامنظم قلب، مصرف وارفارين تا دو سوم، خطر سكته مغزي را كاهش مي‌دهد. از طرفي، بسياري از پزشكان، براي جلوگيري از بروز سكته مغزي در سالمندان به دليل نگراني از وجود لخته‌‌هاي خون در عروق سر، داروي وارفارين را تجويز مي‌كنند. همين امر باعث افزايش احتمال خونريزي درون جمجمه‌اي در سالمندان مي‌شود.

 

فاكتورهاي ديگري نيز وجود دارد كه اگر با مصرف وارفارين همراه شود خطر خونريزي مغزي را دوبرابر مي‌كند، از جمله: زوال عقل،كم‌خوني، افسردگي و استفاده از داروهاي ضدتشنج.

 

اين نتايج نشان مي‌دهد كه پزشكان بايد در تجويز عمومي وارفارين به ويژه براي سالمندان محتاط‌تر باشند و سنجيدن ميزان منفعت و ضرر آن براي بيمار، آن را تجويز كنند. امروزه داروهاي رقيق‌كننده ديگري نيز وجود دارد كه مي توانند جايگزين وارفارين شوند مانند اليكوئيس (Eliquis)، پراداكسا (Pradaxa) و زارلتو (Xarelto) كه البته هر كدام عوارض مربوط به خود را دارند. 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: وارفارين،
موضوع: سلامت
[ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۸:۵۷ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

آويشن مي‌تواند درماني طبيعي و بي خطر براي نفخ معده، بوي بد دهان، گلودرد، آب ريزش بيني، سرفه، تعريق و غيره باشد. آويشن يك گياه معجزه‌گر است و جا دارد كه در هر آشپزخانه‌اي وجود داشته باشد.

بايد بدانيد كه آويشن مي‌تواند درماني طبيعي و بي خطر براي نفخ معده، بوي بد دهان، گلودرد، آب ريزش بيني، سرفه، تعريق و غيره باشد. در اين مطلب سعي داريم گوشه‌اي از خواص درماني اين گياه معجزه گر را نشان داده و روش استفاده‌ي آن را بيان كنيم. با ما همراه باشيد.

 

 آويشن براي مقابله با نفخ معده :

آويشن حاوي تركيبات تلخ مزه‌اي است كه مي‌تواند به هضم غذا كمك كند. اگر دچار نفخ، سنگيني، گرفتگي عضلات معده و در حالت كلي هر نوع مشكل مربوط به دستگاه گوارش هستيد بعد از غذا از آويشن استفاده كنيد.

 

روش مصرف :

يك نوك انگشت برگ خشك آويشن را در يك فنجان بريزيد و با آب‌جوش پُر كنيد. در فنجان را بپوشانيد و اجازه دهيد كه به مدت 5 تا 10 دقيقه دم بكشد. محلول را صاف كنيد. بعد از دو وعده‌ي اصلي، يك فنجان از اين جوشانده ميل كنيد. اين دوره‌ي درماني را بيش از 3 هفته ادامه ندهيد.

 

 آويشن جلوي تعريق زياد پاها را مي‌گيرد . آويشن يك دئودورانت يا بو گير طبيعي و فوق‌العاده موثر محسوب مي‌شود.

 

روش استفاده :

50 گرم آويشن خشك را در دو ليتر آب ريخته و بجوشانيد. سپس در ظرف را بگذاريد و شعله را خاموش كنيد. اجازه دهيد محلول به مدت 15 تا 20 دقيقه دم بكشد. سپس آن را صاف كنيد و داخل تشت يا وان حمام بريزيد. به مدت 10 دقيقه پاهايتان را در اين محلول قرار دهيد.

 

 آويشن براي درمان آفت و بوي بد دهان :

آويشن يك گياه ضدعفوني كننده و التيام بخش است. براي همين مي‌توان از آن براي درمان آفت‌ها و التهاب لثه و همچنين براي پايان دادن به كابوس بوي بد دهان استفاده كرد.

 

روش استفاده :

براي غرغره كردن يك ليوان آب را بجوشانيد و سپس يك قاشق چاي‌خوري آويشن را در آن ريخته و به مدت 1 تا 2 دقيقه بجوشانيد. محلول را صاف كنيد و روزانه چند بار غرغره كنيد.

 

 خواص عسل آويشن،آويشن و بارداري،خواص عرق آويشن,خواص آويشن كوهي

آويشن حاوي تركيبات تلخ مزه‌اي است كه مي‌تواند به هضم غذا كمك كند

 

آويشن براي مقابله با برونشيت، آنژين، سينوزيت و گريپ :

آويشن براي مقابله با عفونت‌هاي مجاري تنفسي فوق‌العاده است. اين گياه شگفت انگيز باعث تعريق بيشتر مي‌شود و همين امر تب را كاهش مي‌دهد. آويشن با سرماخوردگي مقابله كرده و ضد اسپاسم است براي همين سرفه را از بين مي‌برد.

 

نتايج پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه مصرف شربت آويشن باعث كاهش دوره و شدت علائم برونشيت شده و ضدسرفه است.

 

 روش مصرف :

براي مقابله با سرفه يك مشت آويشن تازه يا خشك را در يك ليتر آب ريخته و به مدت 20 تا 25 دقيقه بجوشانيد. محلول را صاف كرده و با عسل شيرين كنيد. هر دو ساعت يك بار يك فنجان از اين جوشانده ميل كنيد. توجه داشته باشيد كه اين دوره‌ي درماني را نبايد بيش از 3 هفته دنبال كنيد.

 

يك قطره افشره‌ي خوراكي آويشن را در يك پياله آب گرم (نه جوش) بچكانيد. حوله‌اي روي سرتان انداخته و بخور بگيريد. مي‌توانيد از برگ‌هاي خشك آويشن نيز بخور درست كنيد. براي اين كار يك قاشق غذاخوري آويشن خشك را در يك ليوان آب سرد به مدت يك ساعت بخيسانيد و سپس با شعله‌ي كم آن را داغ كنيد. بعد بخور بگيريد. توجه داشته باشيد اگر علائم سرماخوردگي، برونشيت و غيره برطرف نشد حتماً به پزشك مراجعه كنيد.

 

آويشن جلوي ضعف را مي‌گيرد :

آويشن خاصيت تقويت‌كنندگي دارد. براي همين توصيه مي‌كنيم اگر دچار خستگي، ضعف، كاهش قواي بدن، كم خوني و افسردگي شده‌ايد به سراغ آويشن برويد.

 

روش استفاده :

در 150 ميلي ليتر آب جوش يك قاشق چاي‌خوري كوچك آويشن بريزيد. در ظرف را بگذاريد و اجازه دهيد به مدت 10 تا 15 دقيقه دم بكشد. محلول را صاف كرده و روزانه دو فنجان از اين جوشانده ميل كنيد.

 

از اين گذشته مي‌توانيد در حمام نيز از خواص اين گياه استفاده كنيد. براي اين كار 60 گرم آويشن را در يك ليتر آب بريزيد و بگذاريد بجوشد. در ظرف را بگذاريد و زير شعله را كم كنيد و بگذاريد به مدت 15 تا 20 دقيقه دم بكشد. محلول را صاف كرده و در آب وان بريزيد. 15 دقيقه در وان آب دراز بكشيد تا خستگي‌تان از بين برود.

 

توجه داشته باشيد كه حمام آويشن براي تسكين دردهاي روماتيسم هم مفيد است.  

 

خواص عسل آويشن،آويشن و بارداري،خواص عرق آويشن,خواص آويشن كوهي

آويشن براي مقابله با عفونت‌هاي مجاري تنفسي فوق‌العاده است

 

آويشن براي تسكين گلودرد :

آويشن براي كاهش التهاب گلوي ناشي از لارنژيت يك درمان موثر محسوب مي‌شود.

 

روش مصرف :

غرغره كردن با محلول آويشن التهاب گلو را كاهش مي‌دهد. براي اين كار 5 گرم برگ خشك آويشن را در 100 سي‌سي آب جوش ريخته و به مدت 10 دقيقه بجوشانيد. دهانتان را با اين محلول شستشو دهيد. اين دوره را بيش از 3 هفته دنبال نكنيد. در صورت برطرف نشدن علائم بيماري به پزشك مراجعه كنيد.

 

 مضرات آويشن :

توجه داشته باشيد كه در مورد گياهان و داروهاي گياهي نيز هميشه مورد منع مصرف وجود دارد. مصرف آويشن براي افراد آلرژيك مورد منع مصرف دارد. از اين گذشته زنان باردار، شيرده و كودكان نيز نبايد از افشره‌ي خوراكي آويشن استفاده كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: آويشن، فشار خون،
موضوع: سلامت
[ ۱۶ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۲۴:۲۷ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

آويشن ، يكي از گياهان دارويي است كه در خانواده نعناع قرار مي‌گيرد، اما تفاوتش با نعناع به‌راحتي قابل تشخيص است. دامنه استفاده از آويشن واقعا وسيع و چشمگير است و تعداد گونه‌هاي آن هم به بيش از ۴۰۰ گونه مي‌رسد. مصريان باستان از آويشن براي موميايي كردن مردگان و يونانيان باستان هم از آن به‌عنوان بخور خوش‌بو استفاده مي‌كرده‌اند. امروزه دانشمندان، اطلاعات بسيار زيادي درباره آويشن دارند و آويشن و فشار خون اين گياه دارويي به يكي از اجزاي اصلي در پخت غذاها تبديل شده است.

 

مقابله با آكنه

اگر از خريدن و استفاده محصولات ضدآكنه خسته شده‌ايد و هيچ نتيجه‌اي از آن‌ها نمي‌گيريد، آويشن و فشار خون بهتر است به آويشن توجه كنيد. آويشن، خاصيت ضدباكتريايي ويژه‌اي دارد و به‌گفته محققان در آينده مي‌توان از آن به‌عنوان يكي از تركيبات ضدآكنه استفاده كرد.

 

كاهش فشار خون

يكي از گونه‌هاي آويشن كه در افغانستان و پاكستان يافت مي‌شود، Thymus linearis Benthنام دارد. محققان مي‌گويند كه عصاره اين گونه آويشن، ضربان قلب را به‌طور چشمگيري در موش‌هاي آزمايشگاهي مبتلا به بيماري فشار خون بالا، كاهش مي‌دهد و همچنين قادر است كه كلسترول خون را پايين بياورد. يكي از بهترين راه‌ها براي بهره‌مند شدن از اين فايده آويشن و فشار خون ، استفاده از آن به‌جاي نمك در پخت غذاها است.

 

تسكين و توقف سرفه

عصاره آويشن كه از برگ آن گرفته مي‌شود، معمولا به‌عنوان نوعي درمان طبيعي براي مقابله با سرفه به‌كار مي‌رود. يكي از مطالعات اخير نشان مي‌دهد كه تركيب برگ‌هاي آويشن با پيچك، هم سرفه و هم ساير علائم برونشيت را تسكين مي‌دهد. دفعه بعدي كه به گلودرد و سرفه مبتلا شديد، حتما چاي آويشن بنوشيد.

 

تقويت سيستم ايمني بدن

دريافت همه ويتامين‌هاي مورد نياز بدن از طريق مواد غذايي، آن هم به‌صورت روزانه، ‌واقعا كار سختي است. خوش‌بختانه، آويشن سرشار از ويتامين C است و همچنين منبع خوبي براي دريافت ويتامين A محسوب مي‌شود. اگر احساس كرديد كه درحال مبتلا شدن به سرماخوردگي هستيد، مصرف چاي آويشن و فشار خون مي‌تواند به بهبودي سريع‌تر شما كمك كند. در كنار اين‌ها، آويشن حاوي اين عناصر نيز هست: مس، فيبر، آهن و منگنز.

 

خوش‌بوكننده

امروزه بيشتر محصولات ارگانيك و طبيعي مراقبت از پوست حاوي آويشن هستند. با توجه به خاصيت‌هاي ضدقارچي و ضدعفوني‌كننده آويشن، اين گياه در تهيه دهان‌شويه‌ها نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. آويشن و فشار خون حتي در توليد دئودورانت‌هاي طبيعي نيز كاربرد دارد.

 

تقويت‌كننده خلق‌وخو

عصاره آويشن معمولا براي عطردرماني و كسب آرامش مورد استفاده قرار مي‌گيرد و اين كاربرد بيش از همه به نوعي تركيب فعال در آويشن به نام كارواكرول ارتباط دارد. محققان در سال ۲۰۱۳ ميلادي متوجه شدند كه كارواكرول، فعاليت‌هاي نورني در مغز را تحت تاثير قرار مي‌دهد و علاوه بر افزايش احساس رضايت از زندگي، خلق‌وخوي افراد را هم تقويت مي‌كند. پس استفاده منظم از عصاره آويشن مي‌تواند احساسات مثبت را زياد كند و باعث بهبودي در وضعيت خلق‌وخو شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: آويشن، فشار خون،
موضوع: سلامت
[ ۱۶ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۲۴:۰۹ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

يكي از علت هاي اصلي پيري و چين و چروك هاي پوستي كم شدن تزريق چربي صورت پوست است كه به دنبال اين اتفاق، مشكلاتي از قبيل ايجاد شدن خط خنده، خط اشك،خط اخم، چين و چروك در نواحي از جمله روي پلك ها، اطراف چشم، گونه و شقيقه ها رخ مي دهد. اما تا زماني كه اين چروك ها عميق نشده باشند، مي توان در برخي از نواحي با كمك بوتاكساين مشكل را تا حدودي برطرف كرد اما زماني كه چروك ها عميق مي شوند ديگر از بوتاكس كار چنداني برنمي آيد و بايد به تزريق فيلرها رو آورد كه بهترين پركننده، تزريق چربي صورت است؛ چرا كه در اين روش بافت چربي از قسمتي از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت ديگري از بدن پيوند زده ميشود . چربي نوعي فيلر يا حجم دهنده طبيعي است كه كاربرد هاي زيادي در طب و زيبايي دارد .

 

موارد استفاده تزريق چربي صورت :

به غير از برطرف كردن، چين و چروك هاي عميق مي توان از اين روش در ساير بخش هاي ديگر جوانسازي از جمله:

 

پر كردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه وزير چشم

برجسته سازي لب ها , گونه ها ,چانه

برجسته سازي باسن

بزرگ كردن سينه ها و بازسازي سينه

جوانسازي دست و كاهش ظاهري عروق زير پوست

پركردن اسكار يا جاي زخم فرورفته و سوختگي ها

مورد استفاده قرار مي گيرد. 

 

چه مناطقي براي برداشت چربي مناسب هستند؟

بهترين محل‌هايي كه مي‌توان چربي را برداشت كرد در افراد مختلف متفاوت است و منطقه‌اي مناسب است كه چربي آن با رژيم غذايي كم نمي‌شود .عموما بهترين مناطق قسمت خارجي ران و باسن هستند. اما به طور كلي  تقريبا از چربي زير پوست در هرنقطه اي از بدن ميتوان بدين منظوراستفاده كرد ولي نواحي پهلو ها ،رانها، كنار زانو وزير شكم معمولا چربي مقاومتري دارد 

 

آيا با يك‌بار تزريق چربي صورت مي توان به نتايج مطلوب رسيد؟

كلا تزريق چربي صورت بايد 4-2 بار تكرار شود تا نتايج كاملا مطلوبي ايجاد كند، برخي پزشكان هربار از چربي تازه كشيده شده استفاده مي كنند، برخي نيز چربي را فريز كرده و ماه‌هاي بعد تزريق مي‌كنند.

 

چرا اين روش جزو پرطرفدارترين روش پركنندگي است؟

چون اين چربي تزريق چربي صورت از بدن خود فرد گرفته مي شود، احتمال بروز واكنش آلرژيك وجود ندارد و بروز مشكل پس زدگي بسيار كم است. همچنين دوام و ماندگاري اين روش از ساير فيلرهاي ديگر بيشتر است. همچنين امكان جابجايي ويا حركت در زير پوست ندارد. 

 

دوره نقاهت چقدر است و عوارضي به همراه دارد؟

دور نقاهت آن معمولا 2 هفته مي باشد كه در اين 1تا 2 هفته تورم در ناحيه تزريق چربي صورت شده وجود دارد . عوارض تزريق چربي نادر است، گاه تجمع كوچكي از چربي اتفاق مي‌افتد كه عموما برطرف مي‌شود، از عوارض ديگر ادم، كبودي، نامنظمي و ايجاد كيست است.

 

بعداز تزريق چربي  اين نكات را جدي بگيريد!

براي جلوگيري از بروز عفونت، نياز است زير نظر پزشك براي مدت چند روز از آنتي بيوتيك استفاده شود. همچنين بعد از تزريق چربي نبايد چند روز به محل تزريق دست زده شود چرا كه ممكن است چربي تكان بخورد. همچنين توصيه ميشود كه از وارد كردن فشار زياد به محل تزريق چربي صورت به مدت 7 تا10 روز ونيز ازفعاليت سنگين، ورزش شديد و خم شدن تا چند هفته پرهيز كند. به علاوه در سه هفته ي اوّل تزريق، از قرار گرفتن طولاني مدت در آفتاب، استفاده از فضاهاي گرم (سوناي خشك و بخار) و حمام هاي طولاني مدت شديدا بپرهيزيد.

 

به طور كلي توصيه مي شود از روش تزريق چربي صورت در سنين بالاتر استفاده شود. حتي افرادي كه صورت لاغري دارند و قصددارند با اين روش تا حدودي اين مشكل خود را برطرف كنند توصيه مي شود در سنين پايين از انجام اين كار پرهيز كنيد. درست است كه چربي از بدن خود فرد برداشته مي شود و احتمال بروز آلرژي در اين روش بسيار كاهش پيدا مي كند اما بهتر است سن تزريق با پزشك معالج چك شود. يكي ديگر از مزيت هاي اين روش اين است كه دوام چربي از فيلرهاي هيالورو نيك اسيد بيشتر است. همچنين چون بدون بيهوشي انجام مي شود مي تواند يكي از روش هاي جوانسازي با كمترين عارضه هاي احتمالي باشد. در آخر بهتر است بدانيد كه گاهي اوقات براي حصول نتايج ماندگارتر نياز به چند جلسه تزريق چربي صورت داريم. در بعضي از بيماران اثرات تزريق چربي براي مدت يك سال يا بيشتر باقي مي ماند اما معمولا چربي به آهستگي توسط بدن جذب مي شود. 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تزريق چربي،
موضوع: سلامت
[ ۱۳ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۳۵:۵۴ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

افراد علاقه‌مند به تزريق چربي معمولا سوالات زيادي درباره اين روش دارند، اما نمي‌دانند كه اين سوالات را از چه كسي بپرسند. در ادامه به تعدادي از مهم‌ترين سوالات در اين زمينه پاسخ مي‌دهيم، ولي بهتر است كه سوالات جزئي‌تر را از متخصصان پوست بپرسيد.

آيا پيوند اتولوگ چربي، تزريق چربي و ميكروليپواينجكشن با همديگر تفاوت دارند؟

همه اين اصطلاحات به يك روش اشاره دارند و هيچ تفاوتي بين آن‌ها نيست. درواقع، تزريق چربي، پيوند اتولوگ چربي يا ميكروليپواينجكشن، همگي نام‌هايي هستند كه براي اشاره به روش برداشتن چربي از بدن و تزريق آن به قسمت ديگري از بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

 

بيشتر بخوانيد: آشنايي با گام به گام تزريق چربي

 

چرا بايد تزريق چربي را به‌جاي فيلرهاي پوستي ديگر انتخاب كنم؟

تزريق چربي كه از بافت‌هاي بدن خود فرد براي اين كار استفاده مي‌كند، يك فايده مهم و خاص نسبت به فيلرهاي مصنوعي ديگر دارد: خطر به‌وجود آمدن واكنش‌هاي آلرژيك نسبت به تزريق چربي صفر است. اين درحالي است كه استفاده از فيلرهاي پوستي ديگر همواره با خطر برانگيختگي واكنش‌هاي آلرژيك همراه مي‌شود. در روش تزريق چربي از بافت‌هاي بدن خود فرد استفاده مي‌شود و بدن هم به‌راحتي بافت‌هاي خودش را در قسمت‌هاي ديگر مي‌پذيرد.

آيا تزريق چربي با درد همراه است؟‌

درد ناشي از تزريق چربي بايد در همه موارد بسيار كم و حداقلي باشد. ناراحتي‌هاي ناشي از اين روش هم بايد در كوتاه‌مدت از بين بروند و معمولا با استفاده از مسكّن‌هاي خوراكي قابل كنترل هستند. اگر نسبت به درد نگراني داريد، حتما درباره مصرف دارو با پزشك مشورت كنيد.

 

بيشتر بخوانيد: تزريق چربي صورت براي چه افرادي مناسب‌تر است؟

 

دوره بهبودي بعد از تزريق چربي چطور خواهد بود؟

دوره بهبودي بعد از تزريق چربي، نسبت به روش‌هاي زيبايي ديگر واقعا سريع و راحت است. با توجه به اين‌كه در اين روش معمولا از ايجاد برش و شكاف در پوست پرهيز مي‌شود، ناراحتي‌ها و دردها نيز حداقلي و ناچيز هستند. بسياري از مراجعه‌كنندگان مي‌توانند در همان روز تزريق چربي، فعاليت‌هاي عادي و هميشگي خودشان را دوباره شروع كنند.

چربي تزريق‌شده معمولا تا چه زماني باقي مي‌ماند؟

هيچ زمان قطعي و مشخصي را نمي‌توان براي ماندگاري تزريق چربي تعيين كرد، چون همواره مقداري از چربي تزريق‌شده توسط بدن جذب و پراكنده مي‌شود. با اين‌حال، ماندگاري چربي تزريق‌شده در حالت عادي از چند ماه تا يك سال متغير است. درنهايت هم حدود يك‌سوم از حجم چربي اوليه در ناحيه تزريق باقي مي‌ماند.

 

بيشتر بخوانيد: ماندگاري تزريق چربي بيشتر است يا تزريق ژل؟

 

آيا براي رسيدن به نتيجه دلخواه بايد چندين بار تزريق چربي انجام داد؟

هرچند كه اين مساله به خواست مراجعه‌كننده بستگي دارد، اما جراحان زيبايي هم معمولا تزريق چربي در چند مرحله را توصيه مي‌كنند. تقسيم‌بندي تزريق چربي به چند مرحله متوالي، امكان تزريق چربي بيشتر را همراه با كمترين آسيب فراهم مي‌كند. البته درنهايت پزشك متخصص يا جراح بايد درباره اين مساله نظر بدهد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: تزريق چربي،
موضوع: سلامت
[ ۱۳ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۳۵:۰۸ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
سوپ مرغ و قارچ را شايد بتوان يكي از لذيذترين غذاهايي به شمار آورد كه هضمش نيز بسيار ساده است. البته سوپ مرغ و قارچ منهاي لذيذ و سريع الهضم بودن، اثرات بسيار منحصر به فردي نيز بر سلامت افراد از خود به جاي مي‌گذارد.
 
چرا سوپ مرغ و قارچ براي سرماخوردگي خوب است
كارشناسان علت واقعي اثر گذاري مصرف سوپ مرغ و قارچ در حين سرماخوردگي و يا ابتلا به آنفلوآنزا را در افراد پيدا كرده‌اند. گفتني است، براساس تحقيقات مصرف سوپ مرغ و قارچ داغ باعث رفع احتقان و گرفتگي بخش‌هاي تنفسي بدن و از بين رفتن عفونت سيستم ايمني بدن مي‌شود.
 
بررسي‌ ها نشان مي‌دهند، مصرف سوپ مرغ و قارچ داغ حتي موثر‌تر از بخور صورت مي‌تواند التهاب ريه ‌ها و مخاط بيني را كاهش دهد و به پشتيباني از گلبول ‌هاي سفيد خون براي مقابله با عوامل بيماري زا بپردازد. پزشكان عنوان كرده‌اند پروتئين و كلسيم موجود در سوپ مرغ و قارچ داراي اثر ضد التهابي در بدن است. اين يافته ‌ها حاصل تحقيقات محققان دانشگاه هال بر روي اثرات مواد غذايي در مقابله با بيماري‌ ها است.
 
در فصل سرد از سوپ مرغ و قارچ غافل نشويد
كارشناسان مصرف خواص سوپ مرغ و قارچ را به ويژه در فصول سرد سال به زنان باردار و افراد سالمند، افراد دچار سيستم ايمني ضعيف و بيماران توصيه اكيد مي‌كنند. بر اساس شواهد تاريخي اثر گذاري سوپ مرغ و قارچ بر سلامت افراد ريشه در قرون قبل دارد و پزشكان سنتي نيز آن را به بيماران خود تجويز مي‌كردند.
 
كارشناسان مصرف سوپ مرغ و قارچ با انواع سبزيجات و آبليمو تازه را به بيماران توصيه مي‌كنند.
 
۱. سوپ مرغ و قارچ حاوي آنتي اكسيدان است
خواص سوپ مرغ و قارچ حاوي اسيد آمينه‌ي طبيعي به نام سيستئين است،  و به همين خاطر مي‌تواند با عفونت‌ها مبارزه كند. نوعي از اين اسيد آمينه وجود دارد به نام استيل‌سيستئين كه آنتي‌اكسيداني قوي است و همه‌ي ما مي‌دانيم، آنتي‌اكسيدان‌ها دستگاه ايمني‌مان را تقويت مي‌كنند. بنابراين، سوپ مرغ و قارچ مي‌تواند هم از ابتلا به بيماري جلوگيري كند، و هم آنفولانزا را درمان نمايد.
 
۲. مخاط را از بين مي‌برد
در ۱۹۷۸، ماروين سكنر پژوهشي به عمل آورد و طي آن ثابت كرد سوپ مرغ و قارچ در از بين بردن مخاط بيني و مجاري تنفسي بيش‌تر از آب داغ يا آب سرد موثر است. اين مطالعه توسط پژوهشگري ديگر به نام ايروين زيمنت در ۱۹۸۰ دنبال شد؛ وي ثابت كرد تاثير سوپ مرغ و قارچ در از بين بردن مخاط به دليل آن است كه اين خوراكي داغ و دلپذير مي‌تواند مخاط مجاري تنفسي را رقيق كند؛ پس از آن، مطالعه‌اي مشابه در ۲۰۰۰ توسط استفان رنارد صورت گرفت؛ وي اظهار داشت سوپ مرغ و قارچ ميزان مخاط را در ريه كاهش مي‌دهد و با اين كار، به گلبول‌هاي سفيد خون در مبارزه عليه عفونت‌ها كمك مي‌كند.
 
۳. مجاري تنفسي را نرم مي‌كند
البته شايد سوپ مرغ و قارچ به تنهايي كافي نباشد. اگر سوپ مرغ و قارچ تان را آن‌قدر تند كنيد كه با خوردن‌اش اشك از چشمان‌تان سرازير شود و آب بيني‌تان راه بيفتد، مي‌تواند به بدن‌تان كمك كند تا از طريق سرفه از شر مخاط مجاري تنفسي خلاص شود. بسياري از داروهايي كه براي درمان گرفتگي مجاري تنفسي تجويز مي‌شوند، براي مدتي مي‌توانند اثربخش باشند، و در بسياري از موارد، با تمام شدن دوره‌ي مصرف دارو، بار ديگر اين بيماري باز خواهد گشت.
 
اگر با خوردن مقداري خواص سوپ مرغ و قارچ مرغ تند، بتوانيد گرفتگي مجاري تنفسي‌تان را برطرف كنيد، لطفي بزرگ در حق بدن‌تان كرده‌ايد؛ و اگر هم اين مخاط‌ها بازگردند، ديگر همراه اسپاسم برونش‌ها (سرفه) نخواهد بود. بخور دادن نيز از ديگر راه‌هاي مفيد است كه مي‌توانيد آن را نيز امتحان كنيد.
 
۴. درد و التهاب بدن را كاهش مي‌دهد
هنگام پخت سوپ مرغ و قارچ ، كلسيم و كندروايتين موجود در استخوان مرغ وارد سوپ مرغ و قارچ مي‌شود، و اين غذاي خوشمزه را سرشار از كلسيم مي‌كند. كلسيم و كندروايتين داراي تاثيرات ضدالتهابي هستند – بنابراين خواص سوپ مرغ و قارچ مي‌تواند بدن درد ناشي از آنفولانزا را كاهش دهد.
 
۵. پروتئين بدن‌تان را تامين مي‌كند
مرغ منبع پروتئين است و از آن‌جا كه بعد از پخت خواص سوپ مرغ و قارچ ، گوشت‌ها را از استخوان جدا مي‌كنيد و به سوپ مرغ و قارچ بر مي‌گردانيد، از پروتئين موجود در اين غذا كاسته نمي‌شود. غذاي قابل هضم و سرشار از پروتئين به شما كمك مي‌كند براي گذراندن دوره‌ي درمان در طولاني‌مدت انرژي كافي داشته باشيد. معمولا دست و پنجه نرم كردن با آنفولانزا انرژي‌مان را كاهش مي‌دهد – يك كاسه سوپ مرغ و قارچ مي‌تواند ما در دوره‌ي طولاني مبارزه با آنفولانزا پرقدرت نگه دارد.
 
طرز تهيه‌ سوپ مرغ و قارچ دلپذير و شفابخش
فرهنگ‌هاي مختلف داراي راه‌هاي مختلف براي مبارزه عليه آنفولانزا هستند. ولي براي آن‌هايي كه چنين راه‌هايي را بلد نيستند، و طرز تهيه سوپ مرغ و قارچ را هم نمي‌دانند، طرز پخت اين خواص سوپ مرغ و قارچ را توضيح مي‌دهيم. دستورالعمل اين سوپ مرغ و قارچ دلپذير آن‌قدر ساده است كه حتي آن‌هايي كه كوچك‌ترين سررشته‌اي از آشپزي هم ندارند مي‌توانند به آساني از پس آن بر بيايند. قابلمه را روي اجاق بگذاريد و در آن مقداري روغن زيتون بريزيد، و سپس مقداري پياز و ۳ حبه سير خرد شده به آن اضافه كنيد. وقتي پيازها روي حرارت كمي تغيير رنگ دادند، مقداري هويج خرد شده و ساقه‌ي كرفس قطعه قطعه شده نيز به آن بيفزاييد. وقتي هويج و كرفس كمي نرم شدند، تكه‌اي بزرگ از مرغ را به همراه استخوان در قابلمه بگذاريد و آن‌قدر آب بريزيد تا مرغ كاملا در آن غوطه‌ور شود.
 
برگ‌ها و ادويه‌جات دلخواه‌تان را به آن اضافه كنيد – زعتر، علف ليمو، رزماري، ريحان، ميخك يا برگ بو از جمله چيزهايي هستند كه مي‌توانيد به خواص سوپ مرغ و قارچ اضافه كنيد. به ميزان لازم نمك و فلفل به آن بيفزاييد. ابتدا اجازه دهيد آب جوش بيايد، پس از آن كمي شعله را كم كنيد و بگذاريد ۲۵ دقيقه به آرامي بپزد. اگر اين سوپ مرغ و قارچ را براي شخصي تهيه مي‌‌كنيد كه به شدت بيمار است، بهتر است مواد جامد را جدا كنيد، و پس از برگرداندن گوشت خرد شده‌ي مرغ به مايع، آن را به بيمار بدهد. در غير اين صورت، پس از ۱۰ دقيقه‌ي اضافه، قابلمه را از روي حرارت بر داريد؛ اكنون مي‌توانيد سوپ مرغ و قارچ را به صورت كامل ميل نماييد. در نهايت مي‌توانيد با برگ رزماري و ليمو، آن را تزيين كنيد.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۳۵:۵۸ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

اين دستور پخت سالم سوپ مرغ و قارچ ، مملو از سبزيجات ريشه‌اي درشت و جو غني ‌شده است. شما مي‌توانيد هر تركيبي از قارچ خشك و تازه كه مي‌خواهيد در اين مدل سوپ استفاده كنيد. سوپ هرچه بيشتر روي گاز بماند غليظ‌تر مي‌شود؛ در نتيجه به هر اندازه كه مي‌خواهيد آن را با آب مرغ يا آب سبزيجات رقيق كنيد.

 

مواد لازم براي ۸ نفر:

۳۰ گرم قارچ خشك

۲ فنجان آب در حال جوش

۲ قاشق غذا خوري روغن زيتون فرابكر

۳ تره‌ فرنگي متوسط (فقط قسمت‌هاي سفيد و سبز كم رنگ) به صورت شسته شده و درشت خرد شده

۲ حبه سير خرد شده

۲ هويج متوسط خرد شده

۲۵۰ گرم قارچ تازه؛ بدين صورت كه ساقه‌ها كنار گذاشته شوند و كلاهك‌ها درشت خرد شوند

۲۵۰ گرم قارچ سفيد؛ به صورت باريك برش داده شود

يك قاشق چاي خوري نمك

فلفل دانه درشت براي طعم دهي

نيم كيلوگرم ران مرغ بدون پوست و استخوان، به صورت پاك شده و خرد شده به قسمت‌هاي نيم سانتي‌متري

۶ فنجان آب مرغ كم نمك

نيم فنجان جو كوبيده

يك قاشق غذا خوري آويشن ريز شده تازه يا يك قاشق چاي خوري آويشن خشك

يك قاشق چاي خوري سركه سيب

 

طرز تهيه سوپ مرغ و قارچ :

قارچ‌هاي خشك را به مدت ۲۰ دقيقه در آب در حال جوش بخيسانيد. آنها را از يك صافي رد كنيد و مايع را كنار بگذاريد. قارچ‌ها را فشار دهيد تا مايع باقي مانده استخراج شود و سپس قارچ‌ها را خرد كنيد.

در همين حين، روغن زيتون را در قابلمه‌اي بزرگ روي درجه حرارت متوسط قرار دهيد. سير و تره فرنگي‌ها را اضافه كنيد و تا زماني كه بسيار نرم شوند، حدود ۴ دقيقه هم بزنيد؛ سپس هويج‌ها، قارچ‌هاي تازه، قارچ‌هاي سفيد، نمك و فلفل را اضافه كنيد و به مدت ۳ تا ۴ دقيقه تا زماني كه سبزيجات شروع به نرم شدن كنند هم بزنيد. مرغ را اضافه كنيد و حدود ۴ دقيقه تا زماني كه روي مرغ ديگر صورتي نباشد هم بزنيد.

 

 آب مرغ، جو، آويشن و مايع استخراج شده از قارچ‌ها و قارچ‌هاي خيس‌ خورده خرد شده را اضافه كنيد. درجه حرارت را زياد كنيد؛ تا پيش از آن كه سوپ بجوشد. سپس درجه حرارت را تا متوسط رو به پايين كاهش دهيد، در قابلمه را تا نيمه بگذاريد و اجازه دهيد سوپ به مدت ۵۰ دقيقه يعني تا زماني كه جو نرم شود، به آرامي بجوشد. در آخر سركه را روي آن بپاشيد.

 

ارزش تغذيه‌اي براي يك‌ويك‌چهارم فنجان:

۲۴۱ كالري، ۹ گرم چربي (۲ گرم چربي اشباع)، ۴ گرم فيبر، ۲۴ گرم كربوهيدرات، ۱۸ گرم پروتئين، ۴۴ ميكروگرم فولات، ۳۸ ميلي‌گرم كلسترول، ۴ گرم قند،۰ گرم قند افزوده، ۳۱۴۷  واحد بين‌المللي ويتامين آ، ۶ ميلي‌گرم ويتامين ث، ۴۷ ميلي‌گرم كلسيم‌، ۲ ميلي‌گرم آهن، ۴۰۱ ميلي‌گرم سديم، ۶۱۱ ميلي‌گرم پتاسيم

اين وعده غذايي ۶۳ درصد از نياز روزانه ما به ويتامين A سوپ مرغ و قارچ  را تأمين مي‌كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: سوپ مرغ و قارچ، سوپ،
موضوع: سلامت
[ ۱۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۳۵:۲۲ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 96
دیروز : 12
افراد آنلاین : 1
همه : 2245
چت باکس
موضوعات وب
امکانات وب

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی باربری در تهران /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / عکس پروفایل غمگین / بسته بندی لوازم منزل / دستگاه برش لیزر / طراحی سایت در بجنورد / خدمات نظافتی در مشهددستگاه فایبر لیزر / دستگاه فایبر لیزر / خرید vpn