سلامت
سلامت

كالري شمار كاكائو درختي از تيره پنيركيان كه برگهايش ساده و متقابل است و گلهاي منظم، كوچك و قرمز رنگي در همه فصل‌ها دارد. ميوه‌اش بسته، زرد رنگ و به اندازه يك خيار و حاوي ۲۵ تا ۴۵ دانه است. ميوه‌هاي اين گياه را پس از چيدن انبار مي‌كنند تا بپوسد و پس از آن دانه‌ها را جمع‌آوري مي‌كنند و به مصرف مي‌رسانند؛ معمولاً از آن‌ها پودر كاكائو تهيه مي‌كنند. امروزه بيشتر درخت هاي كالري شمار كاكائو در نواحي استوايي قاره آفريقا، مخصوصاً ساحل طلا و همچنين در بخشي از آمريكاي جنوبي (مخصوصاً در برزيل) كشت مي شود. در سراسر جهان از پودر كاكائو، شكلات و ديگر فراورده هاي به دست آمده از دانه هاي اين گياه استفاده مي كنند. كشور بلژيك بيشترين ميزان مصرف سرانه ي كاكائو را دارد. مصرف سرانه ي كاكائو در اين كشور 5/5 كيلوگرم است؛ يعني ده برابر ميزان مصرف كاكائو در بقيه ي دنيا.

 

در واقع كاكائو ماده‌اي تلخ مزه است كه از دانه‌هاي درخت گرمسيري كاكائو به دست مي‌آيد.لازم به ذكر است كه دانه‌هاي كاكائو از نظر طعم، تلخي و عطر با هم متفاوت‌اند و گران‌‌ترين نوع كالري شمار كاكائو از دانه‌هاي درخت كرئيولو به دست مي‌آيد كه تلخي آن نسبت به ساير كاكائوها خيلي كمتر است و تنها 10 درصد شكلات‌هاي دنيا با استفاده از اين نوع كاكائو تهيه مي گردد. بهتر است بدانيد كه در نوع مرغوب شكلات‌ها، تنها 10 درصد كاكائو به كار مي‌رود.

 

از طرف ديگر مصرف روزانه 30 گرم شكلات تلخ فشار خون را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد وسبب افزايش حافظه نيز مي‌گردد.در واقع اين ماده خوراكي لذيذ مي‌تواند روند سخت شدن عروق در افراد سيگاري را نيز كند نمايد.جالب است بدانيد تئوبرومين موجود در شكلات در داروهاي ضد سرفه استفاده مي‌گردد و خوردن شكلات تلخ مي‌تواند دفعات سرفه و تاثير سوء‌ آن بر سيستم قلبي عروقي و اعصاب مركزي را كاهش ‌دهد.گفتني است كه شير كالري شمار كاكائو نيز سبب سرحالي و تقويت عضلات مي‌شود و براي ورزشكاران بسيار مفيد مي باشد.

 

آنتي اكسيداني قوي : كالري شمار كاكائو مقدار زيادي آنتي اكسيدان دارد. آنتي اكسيدان ها موادي هستند كه از تشكيل راديكال‌هاي آزاد در سلولها جلوگيري مي‌كنند. آنتي اكسيدان‌ها نقش مهمي در پيشگيري از سرطان دارند.

كاهش بروز سكته قلبي : كاكائو باعث كاهش احتمال لخته شدن خون و انسداد رگها مي شود كه به نوبه خود باعث مي گردد احتمال بروز سكته قلبي كاهش يابد.

سرشار از كربوهيدرات : دانه هاي كالري شمار كاكائو داراي مقدار زيادي كربوهيدرات مي باشند. بيشتر اين كربوهيدرات به صورت نشاسته، فيبر محلول و غير محلول است. تنها بخش اندكي از اين كربوهيدرات به صورت قند ساده است.

مقدار كمي كافئين : دانه هاي كاكائو داراي مقدار بسيار كمي، به مراتب كمتر از قهوه و چاي، كافئين هستند.

 

انواع ويتامين : كالري شمار كاكائو داراي مقداري ويتامين A، ويتامين B1، ويتامين B2، ويتامين B3، ويتامين C و ويتامين E است.

انواع مواد معدني : كاكائو مقدار زيادي مواد معدني شامل منيزيم، كلسيم، آهن، روي، مس، پتاسيم و منگنز نيز دارد.

مقابله با چاقي و ديابت : كاكائو التهاب مربوط به چاقي را محدود كرده و از ابتلا به ديابت پيشگيري مي‌كند. اين گفته نتيجه پژوهش محققان دانشگاه پنسيلوانيا است كه در European Journal of Nutrition به چاپ رسيد. بر خلاف شكلات كه به دليل داشتن كره‌ي كاكائو يك ماده‌ي غذايي چرب محسوب مي‌شود، پودر كاكائوي به‌دست آمده از كاكائوي جامد حاوي كالري، چربي و قند كمي مي‌باشد و در عين حال سرشار از فيبر است. محققان معتقدند كه كالري شمار كاكائو مي‌تواند حالت مقاومت به انسولين و مشكلات كبدي را كاهش دهد.

 

فلاوونوئيدها غير از كاكائو، در انواع توت، انواع فلفل، هويج، گوجه فرنگي و بسياري از مواد غذايي ديگر يافت مي شوند. كاكائوي خالص و تصفيه نشده، تلخ مزه است كه توليد كنندگان براي تهيه شكلات كالري شمار كاكائو و بهتر شدن طعم تلخ كاكائو، مقدار زيادي شكر و روغن به آن اضافه مي كنند در نتيجه با خوردن شكلات كاكائويي مقدار زيادي انرژي اضافي دريافت مي‌كنيد كه براي بدن نياز نيست و ممكن است شما را براي ابتلاء به بيماريهاي قلبي مستعد كند. همچنين شكر و روغن خواص آنتي اكسيداني كاكائوي خالص را از بين مي برد.

 

بنابراين مي توان گفت شكلات تهيه شده از كالري شمار كاكائو به دليل انجام عمل فرآيند در كارخانه، خواص مفيد دانه كاكائوي خالص را ندارد ولي كاكائوي خالص و تصفيه نشده اثر آنتي اكسيداني قوي در پيشگيري از بيماريهاي قلبي دارد.

تحقيقات جديد نشان داده است شكلات براي سلامت قلب مفيد است و مانع از لخته شدن خون مي‌شود. كلسترول خون را تنظيم كرده و به دليل داشتن خواص آنتي‌اكسيداني از التهاب و نابودي سلول‌ها جلوگيري مي‌كند.

از طرف ديگر مصرف روزانه 30 گرم كالري شمار كاكائو فشار خون را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد وسبب افزايش حافظه نيز مي‌شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۵۹:۴۳ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

كالري شمار كاهو  يكي از قديمي ترين سبزيجات دنيا به شمار مي آيد كه منشأ آن در هندوستان و آسياي مركزي است. پيشينه ي مصرف كاهو در ايران شش قرن قبل از ميلاد است. اين سبزي يك قرن قبل از ميلاد به روم راه يافت و جزو غذاهاي مهم روميان شد.

 

كالري شمار كاهو گياهي است يك ساله و داراي برگ هاي پهن و دراز و سبز، با طعم كمي شيرين. كاهو موجب افزايش گلبول هاي قرمز خون شده و آهن موجود در آن براي درمان كم خوني مفيد است؛ از همين رو در گونه ها، سرخي مطلوب پديد مي آورد و اعصاب را منظم مي كند و بر قدرت بينايي مي افزايد.

 

اين ماده غذايي به ويژه حاوي ويتامين «ث» - ضد اسكوربوت - است. كالري شمار كاهو ارزش غذايي چنداني ندارد، اما از لحاظ درماني فوق العاده و سرشار از نمك هاي معدني با خاصيت قليايي است؛ به همين سبب خون را تصفيه مي كند و به حفظ هوشياري مغز و سلامت بدن كمك مي نمايد.

 

برگ هاي بيروني كاهو ارزش خوراكي بسيار دارد؛ زيرا اين برگ ها بيشتر در معرض نور آفتاب قرار دارد و نسبت به برگ هاي داخلي حاوي ويتامين بيشتر است. هر چه كالري شمار كاهو سبزتر باشد، ويتامين بيشتري دارد. كاهوي پخته براي ازدياد شير مادر مناسب است. اين سبزي محتوي چند ماده مهم و شفابخش است. آب كاهو، خنك و شادابي بخش است و ميزان فراواني منيزيم در آب آن سبب تقويت بافت عضلاني، اعصاب و مغز مي شود. آب كاهو جنبه درماني دارد.

 

سلولز موجود در كاهو حجم مواد داخل روده و حركات روده را افزايش مي دهد كه اين امر درمان يبوست را آسان مي سازد. كالري شمار كاهو براي رفع بي خوابي نيز مؤثر است؛ زيرا داراي ماده اي خواب آور به نام لكتوكاريوم است كه حاوي كربوهيدرات است. اين ماده غذايي براي درمان ديابت ماده غذايي مناسب است و افراد ديابتي مي توانند به راحتي از آن استفاده كنند. استفاده از كاهو به علت داشتن املاح فراوان - به خصوص منگنز و روي - براي جلوگيري از ريزش و سفيد شدن مو مفيد است.

كالري شمار كاهو موجب افزايش گلبول هاي قرمز خون در بدن شده و آهن موجود در آن براي درمان كم خوني مفيد است؛

مس و آهن موجب توليد سلول‌هاي خوني در بدن مي‌شود.

 

كالري شمار كاهو حاوي زيكسانتين است كه جذب شبكيه شده و باعث ارتقاء بينايي مي‌شود.

زيكسانتين همچنين حاوي ويژگي‌هاي آنتي اكسيدان است كه از بيماري‌هاي لكه دار شدن در اثر بالارفتن سن جلوگيري مي‌كند. هم‌چنين از آب آوردن چشم جلوگيري مي‌كند. فالانوئيد موجود در كاهو از سرطان ريه و دهان جلوگيري مي‌كند.  با اين وجود در مصرف كاهو افراط نكنيد . زيرا زياده روي در مصرف كاهو براي بينايي مفيد نيست.

 

كاهو تازه مقادير زيادي اسيد فوليك و ويتامين اسيد فوليك و ويتامين C است. اسيد فوليك در طول بارداري جنين را سالم نگه مي‌دارد. همچنين به ارتقاء سلامت توليد مثل زنان و مردان كمك مي‌كند. كالري شمار كاهو بنابراين براي تقويت باروري موثر است.

ويتامين C سيستم ايمني بدن را ارتقاء داده و در برابر عفونت‌ها مقاومت مي‌كند. 

 

۸درصد سيليس، ۹ درصد فسفر و مقدار سولفور موجود در كاهو براي حفظ سلامت پوست، مو و ناخن مفيد است.

ويتامين ها و مواد مغذي كالري شمار كاهو ، از ريزش مو پيشگيري مي كند. مصرف كاهو در گونه ها، سرخي مطلوب پديد مي آورد

استفاده از كاهو به علت داشتن املاح فراوان – به خصوص منگنز و روي – براي جلوگيري از ريزش و سفيد شدن مو مفيد است. همچنين با برطرف كردن كمبود هموگلوبين و نمك هاي معدني باعث شادابي پوست مي شود.

استفاده از كمپرس تهيه شده با جوشانده چند برگ كالري شمار كاهو  به مدت ۲۰ دقيقه، در برطرف كردن آكنه و پسوريازيس موثر است. براي تأثيرگذاري، آب كمپرس بايد به دماي اتاق برسد و به مدت ۱۰ دقيقه روي پوست گذاشته شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۱۶:۳۱ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

كالري شمار كدو از نظر تغذيه اي داراي ارزش زيادي است و به عنوان يك منبع خوب ويتامين C، ويتامين A (به دليل داشتن سطوح بالاي كاروتنوئيدها مانند بتاكاروتن)، منيزيم، پتاسيم، مس، فيبر، فولات، فسفر وريبوفلاوين شناخته مي شود.

كدو سبز همچنين يكي از بهترين منابع غذايي منگنز نيز مي باشد.

 

اين گياه مقدار قابل توجهي از ويتامين B1 و B6 مورد نياز بدن را نيز تأمين مي كند.

از ديگر مواد مغذي موجود در كالري شمار كدو  مي توان به پروتئين، روي، كلسيم، آهن، نياسين، تريپتوفان،ويتامين K و… اشاره كرد.

 

كدو سبز يكي از بهترين غذاهايي است كه به پيشگيري از بيماري اسكوربوت، كبودي و… كه در نتيجه ي كمبود ويتامين C به وجود مي آيد كمك مي كند.

كالري شمار كدو حاوي مقدار زيادي مواد ضد سرطان و آنتي اكسيدان است و مصرف آن از بروز سرطان و پيري زودرس سلول ها جلوگيري مي كند.

خوردن سبزيجاتي با فيبر بالا از جمله كدو سبز باعث مي شود سموم سرطان زا از سلولهاي كولون دفع شده و فولات و بتاكاروتن و ويتامين C موجود در آن از اين سلولها در برابر موادشيميايي كه باعث سرطان كولون مي شوند محافظت مي كند.

 

كدو سبز به دليل دارا بودن  آلفا و بتا كاروتن در كاهش خطر سرطان پروستات مردان بالاي ۶۰ سال موثر است.تحقيقات اخير نشان داده است كه عصاره ي كدو سبز به تخفيف علايم بزرگي خوش خيم پروستات كمك مي كند؛ همان طور كه مي دانيد بزرگي خوش خيم پروستات منجر به مشكلاتي در عملكرد دستگاه ادراري و جنسي مي شود؛ فيتونوترينت هاي موجود در كالري شمار كدو سبز عامل اين تسكين هستند.

 

كدو سبز حاوي عناصر ضد سرطاني است و از سرطان كولون (روده بزرگ) پيشگيري مي كند.

آب كدو سبز از نظر توانايي مقابله با جهش هاي سلولي همانند تره فرنگي، تربچه و كدوتنبل است.

مصرف كالري شمار كدو سبز در ديابت ؛ كلسترول و فشار خون بالا

 

بيشتر مواد مغذي موجود در كدو سبز به پيشگيري از آترواسكلروزيس (گرفتگي عروق) و بيماري هاي قلبي در ديابتي ها كمك مي كند و همچنين خطر حمله ي قلبي و سكته ي مغزي را به وسيله ي كاهش فشار خون بالا، كاهش مي دهد.

كالري شمار كدو سرشار از پتاسيم بوده و براي كاهش فشارخون بسيار مفيد است.

مصرف كدو از افزايش قند، و چربي خون جلوگيري مي كند.

 

كدو سبز از اكسيداسيون كلسترول كه يكي از دلايل اصلي تجمع كلسترول در ديواره ي رگ هاي خوني مي باشد جلوگيري مي كند.

به اين ترتيب كدو سبز يكي از بهترين غذاها براي مبارزه با بيماري ها است چرا كه حاوي تركيبات آنتي اكسيداني و ضد التهابي مي باشد. آب كالري شمار كدو  به صورت ناشتا مصرف شود.

اين باور وجود دارد كه كدو سبز آسم را درمان مي كند؛ زيرا حاوي ويتامين C بالايي مي باشد.

 

پيشگيري از سكته قلبي و مغزي با مصرف كدو سبز

دريافت منظم اين سبزي موجب كاهش سطوح بالاي هموسيستئين خون مي شود؛ كالري شمار كدو حتما مي دانيد كه سطوح بالاي هموسيستئين منجر به حمله قلبي و سكته مغزي مي شود.

 

مقدار بالاي ويتامين C و لوتئين موجود در كدو سبز به چشم هاي شما كمك مي كند تا بهتر ببينيد و سلامت آن ها را بهتر حفظ نماييد.

فولات، پتاسيم و ويتامين A با هم در جهت  كالري شمار كدو حفظ و بهبود سلامت عمومي مشاركت مي كنند.

 

مصرف كالري شمار كدو سبز به عنوان يكي از منابع ويتامين A در بارداري مفيد است. منابع ويتامين A عبارتند از هويج، كدو تنبل، اسفناج، كدو سبز، برگ چغندر، زردآلو و طالبي.

توجه: زياده روي در مصرف ويتامين A در بارداري (بيش از ۱۰۰۰۰ واحد در روز) خطر ابتلا به نقايص مادرزادي جنين را افزايش مي دهيد.

 

اين اعتقاد وجود دارد كه كالري شمار كدو سبز حاوي تركيبات ضد پيري بسيار خوبي است. آنتي اكسيدان هاي موجود در آن موجب تقويت حافظه و كاهش مشكلات وابسته به سن به ميزان ۴۰ درصد مي شود.

بر طبق تحقيق انجام شده توسط دانشگاه راش در شيكاگو، ويتامين A و E در تركيب با اسيدهاي چرب امگا ۳ جذب آنتي اكسيدن هاي محلول در چربي را تقويت مي كند و به بازسازي مؤثر سلول هاي مغزي كمك مي كند.

 

كدو سبز حاوي بيش از ۹۵ درصد آب مي باشد كه آن را به عنوان يكي از بهترين غذاها براي افرادي كه رژيم دارند، مطرح مي كند.

كدو سبز همچنين حاوي كالري كمي است، به طوري كه هر ۱۰۰ گرم آن فقط حدود ۲۵ كالري دارد. علاوه بر اين مشخص شده است كه كالري شمار كدو سبز متابوليسم يا سوخت و ساز بدن را بالا مي برد. كدو سبز براي اشخاص گرم مزاج و صفراوي بسيار مفيد و خون ساز است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۱۵:۵۵ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

كالري شمار كدو حلوايي يك گياه علفيست كه داراي ساقه هاي بلند و خزنده و برگ هاي پهن است ، گل هاي اين گياه زرد و ميوه آن شبيه خربزه و يا خيلي بزرگتر از آن است ، قسمت هاي مورد استفاده كدو حلوايي ميوه ، پوست ، تخم ميوه ميباشد و گل كدو حلوايي را پخته و در تهيه ترشي ، مربا و … مورد استفاده قرار ميدهند.

 

كالري شمار كدو حلوايي طعم شيرين و بافت نرم و لطيفي دارد اما بسيار كم كالري است به طوري كه در هر 100 گرم از اين گياه تنها 20 كالري وجود دارد.

كدو حلوايي يكي از نيروگاه هاي توليد ريزمغذي هاي حيات بخش در طبيعت است كه با بيش از يكصد ماده مغذي و شفابخش بسته بندي شده و در عين حال براي حفظ زيبايي نيز بسيار مفيد است.

 

اين گياه خوراكي حاوي اكسيد هاي قدرتمند آنتي هيدروكسي است كه يك اسيد طبيعي در ميوه است و سلول هاي مرده پوست را برطرف كرده و پوست را درخشان مي كند. همچنين حاوي ويتامين A است كه به توليد سلول هاي پوستي جديد و نرم تر و جوان تر شدن اين بافت كمك مي كند.

كالري شمار كدو حلوايي با داشتن غني ترين ريزمغذي ها، مجهز به سلاح هايي موثر براي مقابله با بيماري ها است.

 

كالري شمار كدو حلوايي به دليل داشتن مقادير بالاي كاروتنوئيد30 درصد از بروز تمام انواع سرطان ها پيشگيري مي كند

علاوه بر اين كدو حلوايي به دليل دارا بودن مقادير بالاي بتاكاروتن كه در ميوه ها و سبزي هاي نارنجي رنگ مثل هويج و كدو به وفور يافت مي شود، از پوست در برابر تشعشعات ماوراء بنفش محافظت مي كند و مصرف عصاره آن به طور روزانه حتي تاثير محافظتي كرم ضد آفتاب را افزايش مي دهد.

 

به علاوه عصاره كدو حلوايي لايه محافظتي روي پوست در برابر فاكتورهاي محيط زيستي ديگر مثل آلودگي هوا، استرس و دود سيگار ايجاد مي كند.

تخمه هاي كدو حلوايي به دليل اين كه منابع سرشار از عنصر روي و اسيدهاي چرب امگا ـ 3 هستند، مهارت و توان مغز را بالا برده و به شما كمك مي كند بهتر و سريع تر فكر كنيد، ذهن شما را تيزتر كرده و در عين حال سبب تقويت تراكم كالري شمار كدو حلوايي استخوان هاي سالم مي شود.

 

كدو حلوايي، سينه را نرم و اخلاط و سرفه را آسان مي كند.

اگر كالري شمار كدو حلوايي را پخته و به صورت كرم به صورت بماليد و نيم ساعت صبر كنيد، رنگ چهره و رخسار باز شده و صورت براق و زيبا ميشود ، خوردن كدو موجب برطرف شدن غم و اندوه است 

كدو براي درمان قولنج مفيد است.

مغز را تقويت مي كند.

 

روغن تخم كدو براي تسكين درد بواسير بسيار مفيد است.

خوردن كالري شمار كدو حلوايي باعث تجديد قواي جسمي و روحي بدن و موجب استحكام بافت هاي بدن ميشود.

 كدو طبيعتي سرد دارد ، صفرا را تسكين ميدهد ، شيره تخم كدو يبوست را برطرف ميكند لذا بايد صبح ناشتا يك فنجان از آن ميل شود ، ابن سينا كدو را براي رفع سرد درد و رفع بي خوابي و درمان خستگي اعصاب تجويز ميكرد.

 

براي مبتلايان به سنگيني معده و اسهال ، گوشت كدو را تكه تكه كنيد و در يك ليتر آنقدر بجوشانيد تا نصف آب بخار شود و پس از صاف كردن آب آن را بگيريد و با مقداري شكر آن را شيرين كرده و هر وقت مايل بوديد آن را مصرف كنيد ، آب كالري شمار كدو حلوايي كه به اين صورت به دست مي آيد براي تسكين درد بواسير مؤثر است لذا نوشيدن سه بار در روز از آب كدو تجويز شده است.

 

 

كمپوت كالري شمار كدو حلوايي مخلوط با سيب از غذاهاي مفيد براي بيماران مبتلا به ورم پروستات است ، آب كدوي پخته ادرار آور بوده و براي رفع اختلالات كليه و مثانه مفيد است ، كوبيده كدو براي درد سر و درد شقيقه بسيار سودمند است ،  مرهم كدو حلوايي براي درمان دمل مفيد است.

مرباي كدو تقويت كننده بدن و اعصاب است ؛ ترشي كدو اشتها آور و هضم كننده غذا ميباشد

 

كالري شمار كدو حلوايي را پخته و به صورت مرهم براي رفع ورم و التهاب در محل قرار ميدهند ، غرغره با آب كدوي پخته براي درمان گلو درد مفيد است ، سوخته شده پوست كدو براي بند آوردن خون اثر معجزه آسا و بسيار سريعي دارد به طوري كه فوراً خونريزي را بند مي آورد و دو لبه زخم را به هم مي چسباند و سوزش و ناراحتي زخم را خيلي زود تسكين ميدهد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۳۸:۳۲ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

خواص كالري شمار كرفس بسيار است چنانچه كرفس را سلطان سبزي ها مي نامند. در ميان هزاران خواص كرفس مي توان درمان انواع بيماري هاي داخلي و پوستي را به دست آورد . فوايد برگ و آب كرفس براي تناسب اندام و زيبايي در سرتاسر جهان شناخته و مورد استفاده قرار مي گيرد. در اينجا ليستي از خواص و فوايد كرفس و آب كرفس براي درمان انواع بيماري ها و سلامت بدن را به شما معرفي مي كنيم.

 

خوردن كرفس شما را از دردهاي معده، فشار خون بالا، بوي بد دهان، يبوست، ناراحتي هاي اعصاب، عفونت مجاري ادراري، آرتروز، روماتيسم نجات مي دهد.

پيشينيان كشورمان در گذشته به كالري شمار كرفس ، اسامي ديگري نسبت مي دادند و اين گياه به كرسب يا كرفش معروف بود اما با گذشت زمان اين اسامي تغيير يافته و اين روزها همگي آن را با نام كرفس مي شناسيم. كرفس انواع متفاوتي مثل ريشه اي، برگي، دمبرگي، آبي و كرفس مشك دارد.

 

كرفس گياهي از خانواده ي چتريان است و در سراسر جهان مي رويد. كرفس سرشار از ويتامين B6، منيزيم، كلسيم و فسفر است. ويتامين هاي A و K، پتاسيم، منگنز و فيبر غذايي از ديگر مواد مفيد موجود در كرفس هستند.

كالري شمار كرفس چربي اشباع شده وكلسترول بسيار پاييني دارد. اين گياه را مي توان تا هفت هفته در دماي 0 تا 2 درجه ي سانتي گراد نگه داشت؛ گياه در اين شرايط خواص غذايي خود را حفظ مي كند.

 

برگ كرفس حاوي مقدار قابل توجهي ويتامين A  (بتاكاروتن) است در حالي كه ساقه كرفس منبع ويتامين هايB6,B2,B1 ويتامين C و همچنين پتاسيم، اسيد فوليك، كلسيم، منيزيوم، آهن، فسفر، سديم و چند نوع از اسيدهاي امينه ضروريست. هورمونهاي گياهي موجود در گياه كالري شمار كرفس به همراه روغن هاي ضروري آن نه تنها طعم معطري به كرفس مي دهند، بلكه در كنار بقيه املاح و ويتامين ها كرفس را به معجوني تبديل مي نمايند كه در حقيقت مي تواند داروي هردردي باشد.

 

كرفس حداقل هشت تركيب ضد سرطاني را در خودش جاي داده است و از رشد تومورهاي سرطاني پيشگيري مي كند و مي تواند تخريب ناشي از راديكال هاي آزاد را به حداقل برساند.

گياه كالري شمار كرفس منبعي فوق العاده از ويتامين ث است. اين ويتامين به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي كند. مصرف سبزيجات و ميوه هاي غني از ويتامين ث مي تواند علايم سرماخوردگي را كاهش دهد يا از شدت اين بيماري بكاهد. بيش از 20 نتيجه تحقيقاتي معتبر نشان مي دهد كه ويتامين ث بهترين ويتامين براي جنگ با سرماخوردگي است و همينطور با تخريب ناشي از راديكال هاي آزاد مقابله مي كند.

 

كالري شمار كرفس به طور طبيعي ملين خوبي است و براي درمان يبوست داروي گياهي موثري به شمار مي رود. بنابراين به افراد مبتلا به يبوست توصيه مي شود در اين فصل بيش از هر چيز كرفس بخورند.

 

از جمله فوايد كرفس و آب كرفس ميتوان به كاهش وزن و لاغري اشاره كرد. اگر اضافه وزن داريد به جاي دنبال كردن رژيم هاي سفت و سخت در روز چندبار آب كالري شمار كرفس بخوريد. بدين ترتيب اشتهاي شما براي خوردن شيريني جات و غذاهاي چرب و سنگين كم مي شود و به تدريج با مصرف غذاي كمتر به وزن دلخواهتان مي رسيد.

 

راديكال هاي آزاد مي توانند با اكسيداسيون كلسترول احتمال بروز حمله قلبي و سكته مغزي را افزايش دهند. بنابراين مصرف ويتامين ث در سلامت قلب و عروق تاثيرگذار است و شما را از بيماري هاي قلبي، سكته و سرطان دور نگه مي دارد. پس ميتوانيم نتيجه بگيريم كه يكي ديگر از خواص كالري شمار كرفس كاهش ابتلا به حمله قلبي و سكته مغزي ست.

 

يكي ديگر از خواص كرفس كاهش فشار خون است پس اگر نگران بالارفتن فشار خونتان هستيد بهتر است بدانيد كه كرفس پتانسيل كاهش فشار خون را هم دارد و در طب سنتي چيني ها به عنوان داروي ضدفشار خون تجويز مي شده است. تحقيقات اخير دانشمندان هم اين خاصيت كالري شمار كرفس را تاييد مي كند.

اگر مدام عصبي هستيد و به قرص هاي آرامش بخش پناه مي بريد بهتر است كرفس را بيشتر در برنامه غذايي تان بگنجانيد.از ديگر خواص كرفس ميتوان به آرامش بخش بودن آن اشاره كرد.

 

 در واقع كرفس تركيبي را در خود جاي داده كه مي تواند به آرامش ماهيچه هاي اطراف سرخرگ ها كمك كرده و به آنها اجازه مي دهد كمي گشاد شوند. وقتي داخل سرخرگ ها فضاي بيشتري وجود داشته باشد، خون مي تواند با فشار كمتري به جريان درآيد. اين يكي از خواص كالري شمار كرفس است كه سبب پايين آمدن سطح هورمون استرس هم مي شود و استرس يكي از عوامل بالارفتن فشار خون است.

 

استفاده از آب بعضي از سبزي ها به خصوص آب كرفس، جعفري يا شويد براي كاهش وزن مرسوم است، آب سبزي ها باعث لاغري نمي شود و تنها به دليل داشتن مقدار زياد فيبر و  كالري شمار كرفس آب فراواني كه دارند، جذب برخي از چربي ها را كاهش مي دهد.

 مصرف آب سبزي، باعث دفع مقداري آب نيز مي شوند كه اين امر به فرد حس خوشايندي مي دهد و گمان مي كنند كه كاهش وزن داشته چرا كه هيچ گونه كاهش وزني را نيز پديدار نمي كند.

 

استفاده روزانه از آب كرفس به هيچ عنوان به افراد توصيه نمي شود چرا كه كرفس از سبزي هايي است كه ( اگزالات) فراواني دارد و تجمع اگزالات در بدن، به خصوص در افرادي كه كليه و مثانه سنگ ساز دارند، مي تواند باعث به وجود آمدن يا بزرگ تر شدن سنگ هاي اگزالاته شود.

 دريافت بيش از اندازه اگزالات عاملي مهم در از بين رفتن كالري شمار كرفس عناصر 2  ظرفيتي مانند كلسيم، روي، فسفر، منيزيم و منگنز است كه براي بدن بسيار ضروري هستند و كمبود آنها نيز بسيار خطرناك است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۳۸:۱۱ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
يكي از مواد غذايي كه بسياري از افراد به ويژه ايراني ها از آن استفاده مي كنند كره است. در كل كره را مي توان به دو گروه گياهي و لبني تقسيم كرد. از نظر متخصصان تغذيه كالري شمار كره براي سلامت قلب مضر به حساب نمي آيد.كره
 
در سال هاي اخير نسل جديد و به اصطلاح رژيمي اين فرآورده با نام كره گياهي يا مارگارين پا به بازار عرضه گذاشته است.اين محصول در ابتدا طرفداران زيادي به خود جلب كرد، ولي با گذشت اندك زماني به توصيه همان متخصصاني كه مصرف زياد كالري شمار كره لبني را منع كرده بودند، مصرف زياد اين محصول نيز محدود شد.
 
تركيب كره با مربا، عسل و براي بعضي سليقه ها با پنير ، خيلي از افراد را براي گذاشتن اين ماده غذايي سر ميز صبحانه وسوسه مي كند اما بد نيست بدانيد انتخاب كره مناسب كار ساده اي نيست و حساسيت هاي خاص خود را دارد. 
كالري شمار كره جزو آن دسته از خوراكي هاست كه براي انتخاب آن، بايد مضرات و فوايد آن را در دو كفه ترازو بگذاريد و بسنجيد تا تصميم بگيريد كه بالاخره خوردن اين ماده لذيذ براي شما مفيداست يا مضر؟ اصلا مي دانيد چند نوع كره وجود دارد و كدام نوع آن فوايد بيشتري دارد؟
 
در چند دهه گذشته كره به ناحق به علت بيماري هاي قلبي و عروقي سرزنش شده است چرا كه درصدي از چربي هاي اشباع شده در خود دارد. با اين حال به مرور زمان نظر افكار عمومي در خصوص خواص و فوايد كره تغيير كرد.
 
كره شامل 80 درصد چربي است و بقيه ي آن از آب تشكيل شده است. درواقع در ساخت كره بخش چربي شير از پروتئين ها و كربوهيدرات ها جدا مي شود. كره يكي از پيچيده ترين چربي هاي رژيم غذايي است. اين ماده غذايي شامل 400 اسيد چرب متفاوت است. حدود 70 درصد از اين اسيد ها شامل اسيد هاي اشباع و 25 درصد آن اسيدهاي غيراشباع است. چربي هاي اشباع نشده در يك مقدار حداقل وجود دارند و حدود 2.3 درصد از محتوي كل چربي كالري شمار كره را تشكيل مي دهند. انواع ديگري از چربي هاي موجود در اين ماده غذايي شامل كلسترول و فسفوليپيدها است.
 
حدود 11 درصد از اسيدهاي چرب موجود در اين ماده غذايي داراي زنجيره ي كوتاه هستند كه رايج ترين آن ها اسيد بوتريك است. اسيد بوتريك جزأ منحصر به فرد چربي شير بوده و در شير كالري شمار كره حيوانات نشخوار كننده مانند گاو و بز و گوسفند ديده مي شود. بوتيرات يك شكل اسيد بوتريك است كه به منظور كاهش التهاب در دستگاه گوارش و به عنوان درمان بيماري كرون استفاده مي شود.
 
برخلاف چربي هاي ترانس در غذاهاي فراوري شده، چربي ترانس محصولات لبني سالم به شمار مي آيد. اين ماده غذايي غني ترين منبع چربي هاي ترانس لبني است. چربي هاي ترانس در محصولات لبني معمولا اسيد واكسينيك و اسيد لينولئيك مزدوج يا همان CLA است. CLA يك نوعي از چربي با خواص درماني مختلف است كه حتي طبق مطالعات اخير مي تواند در مقابل بسياري از سرطان هاي خاص موثر باشد. كالري شمار كره به علاوه اين ماده مي تواند در از دست دادن وزن و حتي به عنوان يك مكمل كاهنده وزن كمك كننده است. با اين حال نگراني هايي وجود دارد كه دوز هاي بالاي اين ماده در بدن بتواند اثرات سوئي در سلامتي بدن داشته باشد. در انتها كره عمدتا از چربي تشكيل شده است. انواع چربي در كره اشباع شده ، اشباع نشده و چربي هاي ترانس است.
 
يماري هاي قلبي يكي از علل اصلي مرگ و مير هستند. رابطه ي بين چربي هاي اشباع شده و بيماري قلبي يك موضوع به شدت بحث برانگيز براي دهه هاي اخير بوده است. ما به خوبي مي دانيم كه مصرف بالاي چربي هاي اشباع مي تواند به بالا بردن سطوح كلسترول در خون كه يك عامل بيماري هاي قلبي و عروقي است كمك كند. با اين حال بالا رفتن كلسترول لزوما باعث نگراني نيست. كالري شمار كره مشخصات چربي خون و يا نوع كلسترول نيز بسيار مهم است.
 
مصرف چربي هاي اشباع شده مي تواند به بهبود چربي خون كمك كند چرا كه:
آن ها سطح ليپوپروتئين با چگالي بالا (HDL) را كه به عنوان كلسترول خوب هم شناخته مي شود افزايش مي دهد كه اين روند با كاهش بيماري هاي قلبي عروقي در ارتباط است.
آن ها ممكن است سطح ليپوپروتئين ها با چگالي كم (LDL) را افزايش دهند كه تا حدودي با تبديل آن ها به كالري شمار كره ذرات بزرگ LDL در كاهش بيماري هاي قلبي عروقي موثر هستند.
 
با تمام اين صحبت ها بسياري از مطالعات كه هدف پيدا كردن يك ارتباط مستقيم بين چربي هاي اشباع شده و بيماري هاي قلبي عروقي را داشته اند با شكست مواجه شدند. همين امر در خصوص مصرف كالري شمار كره هم صدق مي كند و مطالعات نشان مي دهند كه مصرف اين ماده ي خوراكي با افزايش بيماري هاي قلبي عروقي در ارتباط نيست. حتي مطالعاتي هستند كه اثبات مي كنند مصرف محصولات لبني با چربي بالا براي سلامت قلب و عروق سودمند نيز هستند. با اين حال مصرف بيش از اندازه ي آن مي تواند مشكل ساز باشد.
 
بسياري از مردم معتقدند كه اين ماده غذايي مي تواند سبب چاقي شود چرا كه درصد بالايي از كالري و چربي را با خود دارد. با اين حال به نظر نمي رسد كه اگر كره را به عنوان بخشي از رژيم غذايي نرمال مصرف كنيد خطري در خصوص چاقي شما را تهديد كند. بايد توجه داشته باشيد كه اصولا كره در مقادير بالا مصرف نمي شود بلكه به عنوان يك تكميل كننده رژيم غذايي و يا به عنوان روغن پخت و پز به كار مي رود كه خود مقادير زيادي به نظر نمي رسد. به عبارتي كالري شمار كره به عنوان يك همراه و بخشي از وعده ي غذايي مصرف مي شود نه به عنوان يك وعده ي غذاي اصلي.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۵:۳۵ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

كالري شمار كشمش با حذف آب از انگور بدست مي آيد. از آنجا كه دهيدراتاسيون حجم را كاهش مي دهد محتواي قند و كالري كشمش بطور قابل توجهي در يك وعده كوچكتر، در مقايسه با ميوه هاي تازه بالاتر مي باشد. با توجه به نظر وزارت كشاورزي ايالات متحده (USDA)، يك وعده كشمش يك چهارم فنجان است. كه اين شامل 108 كالري و 21 گرم قند است. ولي يك چهارم فنجان انگور بي هسته، كه شامل 26 كالري و 5.9 گرم قند مي باشد.

 

از فوايد كالري شمار كشمش تسكين يبوست، اسيدوز، كم خوني، تب و اختلال عملكرد جنسي است. كشمش براي كمك به تلاش در افزايش وزن از راه سالم موثر شناخته شده است و همچنين بر سلامت چشم، مراقبت از دندان و كيفيت استخوان تاثير مثبت دارد.

كشمش يك عضو سالم از رده ميوه هاي خشك مي باشد. اين خوراك طلايي، سبز يا سياه رنگ مورد علاقه ي تقريباً همه شما به ويژه كودكان مي باشد. كشمش به طور گسترده در پخت و پز فرهنگي در سراسر جهان ( به خصوص در دسر ) استفاده مي شود و نيز به عنوان مكمل هاي غذايي با انرژي بالا براي كوهنوردان و اردوها استفاده مي شود.

يبوست – وقتي كشمش را قورت مي دهيد فيبر موجود در آن شروع به تورم و با توجه به مايعات طبيعي بدن مي كند اين فرم كالري شمار كشمش خشك منقبض شده به مواد غذايي در حال حركت از طريق دستگاه گوارش اضافه شده و به تسكين يبوست كمك مي كند. نوع فيبر در نظر گرفته شده در كشمش فيبر نامحلول است علاوه بر كاهش يبوست، كشمش نيز مي تواند به متوقف كردن مدفوع شل كمك كند زيرا دوباره با جذب مايع مدفوع شل و دفعات اسهال را بصورت غير قابل پيش بيني كاهش مي دهد.

 

افزايش وزن – كالري شمار كشمش ، مانند تمام ميوه هاي خشك، ابزار بسيار خوبي براي به دست آوردن وزن از يك راه سالم است از آنجايي كه آنها پر از فروكتوز و گلوكز هستند و حاوي مقدار زيادي از انرژي بالقوه است. كشمش بخش ايده آل از يك رژيم غذايي براي ورزشكاران و يا بدنسازان كه نياز انرژي بالا دارند مي باشد آنها علاوه بر رژيم غذايي سالم بيشتر به دليل بسياري از ويتامين ها، اسيدهاي آمينه و مواد معدني در كشمش، مانند سلنيوم و فسفر، كه جذب ساير مواد مغذي و پروتئين را در بدن تسهيل مي كند.

پيشگيري از سرطان: كشمش داراي سطوح بالايي از تركيب هاي آنتي اكسيدان پلي فنلي در خون مي باشد. آنتي اكسيدان ها راديكال هاي آزاد كه در اطراف بدن شناور هستند تميز مي كنند راديكال هاي آزاد يكي از عوامل اوليه كه منجر به رشد خود به خود سلول هاي سرطاني مي شود و همچنين به عنوان ماده اي است كه مي تواند بر روي متاستاز تحريك اساسي بگذارد. بنابر اين، با مصرف كالري شمار كشمش در رژيم غذايي خود سطح اين آنتي اكسيدان قوي را در سيستم خود افزايش دهيد شما مي توانيد از شكل گيري سرطان جلوگيري يا سرعت پيشرفت آن را كم نماييد.

 

فشار خون بالا: براي سال هاي بسياري، برخي از مردم اعتقاد دارند كه كشمش داراي قدرت براي كاهش فشار خون و حفاظت از يكپارچگي سلامت قلب دارد مطالعات فشرده همبستگي مثبت بين كاهش فشار خون بالا و مصرف كشمش را نشان مي دهد هر چند اين يافته ها هنوز هم كاملاً قطعي نيستند بسياري از مواد غذايي كالري شمار كشمش بسته بندي شده، مفيد است اما كارشناسان بر اين باورند كه سطح بالايي از پتاسيم در كشمش است و به كاهش فشار خون كمك مي كند پتاسيم يك راه خوب براي كاهش تنش رگ هاي خوني و كاهش فشار خون است.

 

كم خوني: كشمش حاوي مقدار قابل توجهي از آهن است كه به طور مستقيم به درمان كم خوني كمك مي كند. اين همچنين شامل مجموعه از ويتامين B است كه براي تشكيل خون جديد ضروري است. محتواي مس بالا در كالري شمار كشمش نيز به تشكيل سلول هاي قرمز خون كمك مي كند.

تب: موادغذايي گياهي فنوليك، به عنوان ميكروب كش، داراي خواص آنتي بيوتيكي و آنتي اكسيدان شناخته شده است و در كشمش مي تواند در درمان تب با جنگيدن با عفونت هاي باكتريايي و ويروسي كمك كند.

مراقبت از چشم: كشمش حاوي مواد مغذي گياهي پلي فنلي است كه داراي خواص آنتي اكسيداني مي باشد. اين مواد مغذي گياهي براي سلامت چشم بسيار خوب هستند آنها همچنين چشم ها را از آسيب هاي ناشي از راديكال هاي آزاد ( اكسيدان ها )، در قالب دژنراسيون ماكولا، ضعف بينايي مرتبط با سن و آب مرواريد محافظت مي كنند. علاوه بر ويژگي هاي آنتي اكسيداني خود، كالري شمار كشمش حاوي مقادير قابل توجهي از ويتامين A، A – بتا كاروتن و A – كاروتينوييدهاي است كه همه براي سلامت چشم ضروري مي باشد.

 

اختلال عملكرد جنسي: كشمش به مدت طولاني براي تحريك ميل جنسي و القاء تحريك شناخته شده است كه عمدتاً به دليل حضور يك اسيد آمينه به نام آرژينين است كه در درمان اختلالات نعوظ سودمند است. آرژينين همچنين سطح تحرك اسپرم را افزايش مي دهد كه مي تواند شانس حاملگي را افزايش دهد.

سلامت استخوان: كلسيم، كه عنصر اصلي استخوان هاي ما است كه در كالري شمار كشمش وجود دارد و اين ميوه هاي خشك نيز يكي از بهترين منابع بور مي باشد. بور براي تشكيل استخوان مناسب و كارآمد و جذب كلسيم حياتي است. بور به خصوص در جلوگيري از پوكي استخوان دوران يائسگي در زنان، مفيد است و نشان داده شده است كه براي استخوان ها و مفاصل بسيار مفيد است. پتاسيم يكي ديگر از مواد مغذي ضروري كه در سطوح بالا در كشمش وجود دارد و مي تواند به تقويت و رشد استخوان ها كمك كند در نتيجه احتمال پوكي استخوان را كاهش مي دهد.

 

مراقبت از دندان: اسيد اولئونوليك يكي از مواد شيميايي گياهي موجود در كالري شمار كشمش  است كه نقش بسيار مهمي در محافظت از دندانهاي شما در برابر پوسيدگي دندان، حفره ها و شكنندگي دندان ايفا مي كند. آنها به طور موثر از رشد استرپتوكوك موتانس و پورفيروموناس ژنژيواليس دو تن از گونه هاي باكتريايي كه بيشتر مسئول حفره ها و ديگر مشكلات دنداني هستند جلوگيري مي كند. علاوه بر اين، غني از كلسيم است كه براي ترويج بهداشت دهان و دندان خوب است.

 

انگور احتمالاً زماني كه از راه دهان در مقادير دارويي مصرف شود ايمن است. خوردن مقدار زيادي از انگور، انگور خشك شده، كالري شمار كشمش ، ممكن است سبب اسهال شوند. برخي از افراد واكنش هاي آلرژيك به انگور و محصولات انگور دارند. برخي ديگر از عوارض جانبي بالقوه شامل ناراحتي معده، سوء هاضمه، تهوع، استفراغ، سرفه، خشكي دهان، گلو درد، عفونت، سردرد و مشكلات عضلاني پيدا مي كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۳:۴۰ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

اگر مي خواهيد پوست باطراوت و سيستم ايمني قوي داشته باشيد كه با انواع بيماري ها مقابله كند، مصرف كالري شمار كلم برگ را فراموش نكنيد. اين گياه سرشار از سولفور و ويتامين C است.

دفع سموم از سلولها: مطالعات حاضر نشان داده است، افرادي كه گياهان چليپايي مصرف مي نمايند، احتمال ابتلاء به سرطان پروستات و سرطان ريه در آنها نسبت به افرادي كه حتي از گياهان ديگر استفاده مي نمايند كاهش مي يابد.

حفظ سلامتي زنان: تحقيقاتي كه بر روي خواصيت ضد سرطاني كالري شمار كلم انجام گرفته است نشان داده است، زناني كه گياهان خانواده براسيكا را به ميزان زياد مصرف مي نمايند، احتمال ابتلاء به سرطان سينه در آنهاكاهش مي يابد.

معالجه زخم معده سطحي: آب كلم براي معالجه زخم معده بسيار موثر است. در مطالعه اي، دانشمندان تاثير ۱ ليتر آب كلم را در درمان زخم معده به مدت ۱۰ روز مشاهده نمودند. به نظر مي رسد كه وجود گلوكز و آمينو اسيد بالا در آب كلم دليل درمان زخم معده مي باشد.

اگر احساس خستگي زيادي مي كنيد و دچار كم خوني شده ايد توصيه مي كنيم به مدت سه هفته هر روز ۱ ليوان آب كلم نوش جان كنيد.

علاوه بر اين براي رفع يبوست هاي موقتي نيز مي توانيد به آب كالري شمار كلم اعتماد كنيد .

كلم، سردردهاي مزمن را رفع مي كند. كافي است روزي ۲۵ تا ۵۰ ميلي ليتر آب آن را بخوريد يا اين كه پارچه آغشته در آب آن را روي پيشاني قرار دهيد.

پتاسيم موجود در آن، رگ هاي خون را باز مي كند و روند خون رساني را بهبود مي بخشد.

تركيب هاي ضدسرطان موجود در كلم، فعاليت آنزيم ها را افزايش مي دهد و از رشد تومور پيشگيري مي كند.

در يك مطالعه انجام شده مشخص شد با افزودن كلم به برنامه غذايي زنان، احتمال ابتلا به سرطان سينه كاهش مي يابد.

ويتامين C و سولفور موجود در كالري شمار كلم سموم و اسيد اوريك را كه علت اصلي آرتريت، بيماري پوستي، روماتيسم و نقرس است، از بدن دفع مي كند.

ويتامين K و آنتوسيانين آن به عملكرد ذهني و تمركز كمك مي كند. اين ماده مغذي از آسيب ديدگي اعصاب پيشگيري مي كند و سيستم دفاعي بدن را براي مقابله با آلزايمر تقويت مي كند. بالاترين ميزان ماده مغذي ذكر شده در كلم قرمز است.

 يونانيان در قديم عقيده داشتند مصرف كلم، شير مادر را زياد مي كند.

در قديم از برگ كلم براي تميز كردن جراحت و زخم ها استفاده مي كردند.

مردم چين از قديم تا زمان حاضر، برگ هاي كلم را خشك مي نمايند و آن ها را براي زمستان ذخيره مي كنند و در زمستان آن را به سوپ مي افزايند.

با مصرف كالري شمار كلم ، چاقي را از خود دور كنيد. تحقيقات نشان داده است كه وجود ماده اي به نام “تارتاريك اسيد” در كالري شمار كلم ، باعث مي شود از تبديل قند و كربوهيدرات ها در بدن به چربي جلوگيري شود. ۱۰۰ گرم كلم، فقط ۲۵ كالري دارد و از آنجا كه فاقد چربي اشباع و كلسترول و داراي مقدار زيادي فيبر مي باشد، پس براي كاهش وزن بسيار مفيد است.

 

كلم يك سبزي بدون چربي و كم كالري، كه حاوي فيبر، اسيدفوليك، كلسيم و بسياري از ويتامين ها و ديگر مواد معدني لازم براي يك رژيم غذايي مناسب در دوران بارداري است.

 

مصرف كلم در بارداري جنبه هاي مثبت و منفي دارد: يكي از جنبه هاي مثبت خوردن كالري شمار كلم در حاملگي، وجود فيبر زياد در كلم است كه جلوي يبوست(به عنوان يكي از شايع ترين مشكلات دوران بارداري) را مي گيرد؛ منفي از اين جهت كه اين مقدار فيبر ممكن است باعث نفخ شود.

 

همچنين دقت كنيد كلم حاوي پروتئين نيست و بهتر است در طول حاملگي در وعده هاي غذايي به همراه گوشت خورده شود.

 

از طرف ديگر مصرف كلم خام براي مادران بارداري كه يد بدن آنها در حاشيه است  مي تواند عملكرد غده تيروئيد مادر باردار را مختل و مادر را دچار كم كاري تيروئيد كند. و منجر به بيماري تيروئيد و عقب ماندگي ذهني براي جنين نيز خواهد شد.

البته اگر اين دسته از مواد غذايي حرارت ديده(پخته) باشند و خام نباشند و يد بدن مادر در حاشيه بالا قرار داشته باشد مصرف آن براي مادران باردار منعي ندارد.

 

پژوهشگران متوجه شدند رژيم غذايي سرشار از گياهاني مانند كالري شمار كلم و كاهو مي‌تواند خطر ابتلا به ديابت نوع دوم را تا ۱۴ درصد كاهش دهد.

رنگدانه هاي قرمز موجود در كلم قرمز، ميزان قند خون را كاهش و توليد انسولين خون را افزايش مي دهد.

طبق نتايج اين تحقيق مصرف كلم بروكلي ممكن است عوارض مخرب ديابت را از بين ببرد؛ عوارضي كه ديابت بر روي عروق خوني قلب مي گذارد.

 

كالري شمار كلم قرمز داراي رنگدانه هايي است كه تحت تاثير محيط قليايي يا اسيدي و همچنين در هنگام پخت، رنگش زود تغيير مي كند.

اگر مي خواهيد كلم قرمز، رنگ خود را در زمان پخت از دست ندهد، به آن مقداري سركه و يا آب ليمو اضافه كنيد و از چاقوهايي با تيغه ي استيل براي بريدن آن استفاده كنيد.

براي كم كردن بوي كالري شمار كلم ، مي توانيد در هنگام پخت، مقداري پوست گردو و يا يك ساقه كرفس را به مواد درون قابلمه بيافزاييد.

همچنين، مي توانيد مقداري زيره و يا رازيانه قبل از پخت به آن اضافه نماييد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۸ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۵۹:۴۹ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
كالري شمار كله پاچه يكي از غذاهاي بسيار سنگين است و پروتئين و چربي بالايي دارد كه قسمت هايي از آن مفيد و قسمت هايي از آن بسيار مضر هستند كه به هيچ عنوان خوردن آنها توصيه نمي شود. در واقع بايد گفت كله پاچه يك منبع غذايي است كه چربي بسيار بالايي دارد و نه تنها غذاي مفيدي به شمار نمي رود بلكه بسيار نيز مضر است .
 
 كله پاچه به ميزان بالايي كلسترول دارد . كلسترول يكي از چربي هايي است كه در رگ هاي خوني رسوب مي كند و موجب گرفتگي آن مي شود و مي تواند در دراز مدت موجب سكته مغزي و قلبي شود. مقدار كلسترول مغز گاو و گوسفند بسيار زياد است و مغز گاو كالري شمار كله پاچه حدود 120 گرم وزن دارد كه حدود 2 هزار ميلي گرم كلسترول دارد و حدود 130 كيلوكالري انرژي دارد.
 
كله پاچه براي افراد ضعيف تقويت كننده است و چون هضم آن به درستي انجام گردد قواي جنسي را افزايش مي دهد. براي كساني كه ضعف معده دارند با كمي اصلاح غذاي خوبي است و گاهي توليد قولنج سخت مي نمايد. بروز اين قولنج در  كالري شمار كله پاچه اثر خوردن زياد پوست و غضروف طرفين صورت و كاسه سر و گوش ها و بيني ها مي باشد.
 
كالري شمار كله پاچه غذايي بسيار سنگين است كه مي تواند موجب مشكلات گوارشي شود ؛ بهتر است كله پاچه در وعده صبحانه استفاده شود و مصرف آن در وعده شام مي تواند، موجب بي خوابي و ناراحتي هاي معده شود.
 
از نظر تغذيه اي، بهترين قسمت پاچه است كه چربي كمي دارد و بدترين بخش مغز است كه سرشار از كلسترول است. جالب است بدانيد مغز گاو يا گوسفند به اندازه 8 زرده تخم مرغ كلسترول دارد و جزو مواد غذايي بسيار پرچرب محسوب مي شود. كالري شمار كله پاچه  البته توام بودن چربي هايي مثل تري گليسيريد با كلسترول، جذب كلسترول را بالا برده و باعث افزايش چربي خون مي شود.
 
 پس طبق گفته هاي متخصصان تا حد امكان از خوردن مغز در كله پاچه خودداري كنيد تا از مضرات آن در امان بمانيد.
 
زبان گاو و گوسفند سرشار از ويتامين هاي گروه B مخصوصاً ويتامين B12 است و 100 گرم زبان گوساله حدود 130 كيلوكالري انرژي و 100 گرم زبان گوسفند حدود 260 كيلو كالري انرژي دارد.
 
در واقع  همه ي اعضاي موجود در يك دست كالري شمار كله پاچه از كالري و چربي زيادي برخوردار است به عنوان مثال چربي موجود در چشم از نوع چربي ترانس است و اصلا مناسب براي بدن نيست. مغز نيز كلسترول بسيار بالايي دارد به طوريكه هر يك مغز معدل 8 زرده تخم مرغ كلسترول دارد كالري شمار كله پاچه و كساني كه چربي خون بالايي دارند به هيچ عنوان مجاز به استفاده نيستند.
 
 بر اساس هرم غذايي، زبان معادل 3 واحد گوشت است و نياز روزانه بدن نيز همان 3 واحد گوشت مي باشد در حاليكه در يك دست كله پاچه هم زبان معادل 3 واحد گوشت است و هم اينكه هر پاچه نيز معادل 2 واحد گوشت به حساب مي آيد بنابراين از نظر ميزان واحد گوشت روزانه براي بدن بيشتر مي شود.
 
 قابل ذكر است افرادي كه بيماري ندارند و كلسترول پاييني دارند مي توانند ماهي يكبار آن را استفاده كنند و چنانچه كله پاچه  را به عنوان وعده صبحانه مصرف مي كنند در وعده ناهار بايد از يك كالري شمار كله پاچه غذاي گياهي سبك استفاده كنند.
 
 خوردن پاچه براي مبتلايان به تب و كساني كه غذاي كم نياز دارند و مبتلايان به خونريزي رحم و سستي روده و خونريزي بواسير و به طوركلي براي كساني كه بدن شانمحتاج به محكم نمودن اندام است مفيد مي باشد.
 
كالري شمار كله پاچه غذايي پرانرژي و با كيفيت پروتئين بالا محسوب مي‌شود. پروتئين موجود در آن براي رشد و ترميم بسياري از بافت‌‌هاي بدن مفيد است. زبان گوسفند سرشار از ويتامين‌‌هاي گروه B بخصوص ويتامين 12 B مي‌‌باشد كه اين ويتامين‌ها نقش‌هاي مفيد زيادي براي بدن دارند. بعنوان مثال ويتامين 12 B، در خونسازي و عملكرد سيستم عصبي نقش دارد.
 
پاچه گوسفند داراي طبع سرد است و خواصي چون رقيق كنندگي خون، ملين، التيام دهنده زخم‌‌‌هاي داخلي و افزايش دهنده شير مادر را دارد. نشان داده شده است كه اين غذا حاوي ماده مغذي به نام كوآنزيم Q10 است. كوآنزيم Q10 بعنوان يك آنتي‌اكسيدان قوي است كه از كالري شمار كله پاچه طريق دفع مواد مضر توليد شده در بدن در نتيجه فرايند‌‌هاي متابوليكي مختلف و جلوگيري از آسيب سلول‌ها نقش مهمي‌‌را ايفا مي‌كند. همچنين استحكام عملكرد سلول، تحريك سيستم ايمني، بهبودي و كنترل بيماري‌هاي فشار خون، سكته قلبي، پاركينسون، انواع سرطان و غيره از ديگر نقش‌هاي كوآنزيم Q10 مي‌باشد.
 
كالري شمار كله پاچه با وجود دارا بودن پروتئين و ويتامين‌ها، سرشار از كلسترول و اسيدهاي چرب مضر است. كلسترول بعنوان چربي است كه خاصيت رسوب كردن در عروق خوني بدن را داشته و در كنار ساير عوامل خطر منجر به انسداد و گرفتگي رگ شده و زمينه‌ساز بروز بيماري‌‌هاي قلبي- عروقي، سكته و بسياري ديگر از بيماري‌‌‌هاي مزمن مي‌شود.
 
شايان ذكر است كه در ميان قسمت‌‌هاي مختلف كالري شمار كله پاچه ، مغز گاو و گوسفند محتواي كلسترول بيشتري دارند. بگونه‌اي كه مغز گوسفند به‌ اندازه 8 زرده تخم مرغ كلسترول دارد و جزء مواد غذايي بسيار پرچرب محسوب مي‌‌شود. از اين رو كساني كه چربي خون بالايي دارند، كلسترول و اسيد اوريك خونشان بالا است و مبتلا به نقرس و ناراحتي كليوي هستند، بايد از مصرف بي‌رويه كله‌پاچه اجتناب كنند.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۸ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۵۹:۲۹ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

يكي از مهمترين خواص كالري شمار كنجد براي سلامتي انسان، تاثير آن در كاهش كلسترول بد خون است.  فيتواسترول هاي تركيباتي هستند كه در گياهان يافت مي شوند و ساختمان شيميايي مشابهي با كلسترول دارند. با دريافت ميزان مناسبي از فيتواسترول ها، ميزان كلسترول خون كاهش مي يابد كاهش مي يابد. در گزارش هايي كه در مورد ميزان فيتواسترول گياهان ارائه شده است، معلوم مي شود كه كنجد، از غني ترين مواد غذايي از نظر فيتواسترول هاست. در هر ۱۰۰ گرم از كنجد ۴۰۰ تا ۴۱۳ ميلي گرم فيتواسترول وجود دارد.

 

از سوي ديگر، دانه‌هاي كالري شمار كنجد جزو خوراكي‌هايي هستند كه حاوي بيشترين ميزان ليگنان‌ها مي‌باشند. ليگنان‌ها تركيبات گياهي هستند كه همانند هورمون استروژن عمل مي‌كنند براي همين به آن‌ها لقب فيتواستروژن داده‌اند. ليگنان‌هاي موجود در كنجد به خصوص كنجد آسياب نشده همانند ليگنان‌هاي موجود در دانه‌ي كتان جذب بدن مي‌شوند. «سزامين» يكي از ليگنان‌هاي اصلي كنجد محسوب مي‌شود. ليگنان‌هاي موجود در كنجد برخي از چربي‌هاي خون مانند كلسترول بد (LDL) را كاهش مي‌دهند، به همين دليل مصرف كنجد براي افرادي كه كلسترول خون بالايي دارند خوب است.

 

گرچه تصور بر اين است كه پوكي استخوان اغلب گريبان گير زنان سالمند مي شود، اما حقيقت اين است كه مردان سالمند نيز در معرض پوكي استخوان قرار دارند. تقريبا ۳۰ درصد شكستگي هاي استخوان لگن در مردان اتفاق مي افتد و از هر ۸ مرد بالاي ۵۰ سال يك نفر شكستگي ناشي از پوكي استخوان را تجربه مي كند. در مطالعه اي كه بر روي ۳۹۶ مرد در گسترده ي سني ۴۵ تا ۹۹ سال انجام شد، كالري شمار كنجد مشخص شد كه بين دريافت كم روي و كمبود املاح معدني در بدن، با بروز پوكي استخوان در ناحيه ي لگن و ستون فقرات ارتباط واضحي وجود دارد. به دليل تاثير روي در چگالي املاح معدني استخوان، به مردان سالمند توصيه مي شود غذاهاي غني از “روي” را به طور مرتب در برنامه هاي غذايي خود بگنجانند؛ خوشبختانه كنجد بو داده يك منبع فوق‌العاده از اين ماده‌ي معدني محسوب مي‌شود.

 

مصرف منظم و روزانه كالري شمار كنجد باعث مي شود تا روي و مواد معدني لازم براي عملكرد طبيعي دستگاه توليد مثل در مردان تامين گردد. فقدان برخي مواد معدني و مغذي مي ‌تواند به كاهش تستوسترون(هورمون مردانه) منجر شود به همين دليل دريافت روي كافي براي رفع اين مشكل مفيد و موثر است. توصيه مي شود مردان روزانه ۱۱ ميلي گرم روي دريافت نمايند، هر چند مصرف بيش از ۴۰ ميلي گرم آن خطرناك است.

 

از قرن ها پيش در چين از كنجد براي تسكين درد دندان استفاده مي شده است. كنجد حاوي تركيباتي است كه درد را بهبود مي بخشد. خواص كنجد شبيه آسپيرين است و مانند مسكن عمل مي كند. اين دانه ها براي تسكين درد دندان بسيار مؤثر هستند. ظرف آبي را روي حرارت بگذاريد تا به جوش بيايد. سپس دانه هاي كالري شمار كنجد را در آن بريزيد. براي هر مقدار كنجد دو برابر آب لازم هست. براي اينكه تركيب تاثير بهتري داشته باشد، بايد منتظر شويد تا نيمي از آب تبخير شود. مرهم را مستقيما روي قسمت دردناك دندان بگذاريد، با درد آن فروكش نمايد.

 

ويتامين B1: ويتامين B1 كه تيامين نيز ناميده مي‌شود، در كنجد به ميزان فراواني وجود دارد، وظيفه اين ويتامين، توليد انرژي از گلوسيدهاي مصرفي مي باشد. اگر احساس بي‌حالي مي‌كنيد و انرژي كم مي‌آوريد كنجد ميل كنيد. از اين گذشته ويتامين B1 براي مغز نيز مفيد است.

 

ويتامين B2: ويتامين B2 را ريبوفلاوين نيز مي‌نامند و دانه هاي كنجد منبع فوق‌العاده اين ويتامين محسوب مي‌شود. اين ويتامين نيز مانند ويتامين B1، در توليد انرژي براي همه‌ي سلول‌ها نقش دارد. علاوه بر اين، كالري شمار كنجد ويتامين B2 به رشد و احياي بافت‌ها، توليد هورمون‌ها و ساخت گلبول‌هاي قرمز كمك مي‌كند.

 

ويتامين B3: ويتامين B3 يا نياسين نيز در كنجد وجود دارد. اين ويتامين در بيشتر سوخت و سازها به خصوص در توليد انرژي از گلوسيدها، چربي‌ها و پروتئين‌هاي مصرفي نقش فعالي دارد. ويتامين B3 همچنين در فرآيند تشكيل DNA شركت دارد و به رشد بدن كمك مي‌كند.

 

ويتامين B6: اگر دنبال منبعي براي تأمين ويتامين B6 بدنتان هستيد كنجد را دريابيد. ويتامين B6 كه پيريدوكسين ناميده مي‌شود در متابوليسم يا سوخت و ساز پروتئين‌ها و اسيدهاي چرب شركت دارد. اين ويتامين همچنين به ساخت گلبول‌هاي قرمز كمك مي‌كند و باعث مي‌شود كالري شمار كنجد كه اكسيژن بيشتري حمل كنند. ويتامين B6 همچنين كمك مي‌كند كه گليكوژن به گلوسيد تبديل شود و به عملكرد خوب سيستم ايمني كمك مي‌كند. در نهايت بايد بگوييم اين ويتامين در ساخت برخي از تركيبات سلول‌هاي عصبي و تنظيم دريافت كننده هاي هورموني نقش دارد.

 

كالري شمار كنجد سبوس دار سرشار از آهن است. هر يك از سلول‌هاي بدن ما حاوي آهن مي‌باشد. وجود اين ماده‌ي معدني براي حمل اكسيژن مورد نياز سلول‌ها و براي ساخت گلبول‌هاي قرمز خون لازم و ضروري است. بايد بدانيد آهن همچنين در ساخت سلول‌هاي جديد، هورمون‌ها و ناقل‌هاي عصبي نقش دارد. اين دانه‌ها براي گياهخواران كه از گوشت استفاده نمي‌كنند منبع خوبي براي جذب اين ماده‌ي معدني محسوب مي‌شود. البته بايد توجه داشته باشيد كه آهن موجود در گياهان به اندازه‌ي آهن موجود در مواد غذايي حيواني جذب بدن نمي‌شود. براي اينكه آهن منابع گياهي بيشتر جذب بدنتان شود آن را همراه با يك ماده‌ي غذايي كالري شمار كنجد حاوي ويتامين C ميل كنيد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۷ آذر ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۶:۳۱ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 36
دیروز : 21
افراد آنلاین : 1
همه : 13468
چت باکس
موضوعات وب
امکانات وب

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم