سلامت
سلامت
خواص كالري شمار لپه و فوايد لپه و مضرات لپه موضوع اين بخش از مجله پزشكي آسان طب است. حبوباتي مثل لپه داراي پروتئين ، نشاسته و ارزش غذايي بالايي هستند و ميتوانند جايگزين گوشت باشند. همچنين لپه منبع خوب ويتامين B١، B۶ و اسيدفوليك مي باشد.
 
به گزارش آسان طب يك واحد غذايي لپه پخته، حدود 231 كيلوكالري انرژي و 16 گرم پروتئين دارد. از مهمترين خواص لپه اينست كه داراي مقدار زيادي فيبر است و بنابراين براي درمان يبوست، كاهش كلسترول خون،‌ تنظيم قندخون و كاهش بيماري‌هاي قلبي كالري شمار لپه  عروقي كاربرد زيادي دارد.
 
يكي ديگر از مهمترين خواص لپه وجود پتاسيم فراوان در ان است كه باعث كاهش بيماري‌هاي قلبي – عروقي و تنظيم فشارخون خواهد شد. طبق امار بدست امده هر واحد لپه حدود 710 ميلي‌گرم پتاسيم دارد.
يكي ديگر از خواص كالري شمار لپه وجود مقدار سديم پايين است و براي افراد ‏فشار خوني بسيار مناسب است. لپه منبع خوب ويتامين 1‏B، ‏‎ 6B ‎و اسيدفوليك هم هست. اما اگر خيلي پخته شود ويتامين B ان از بين مي رود.
 
يكي از خواص لپه وجود فيبر فراوان و كاهش كلسترول خون و كاهش بيماري‌هاي قلبي – عروقي است.
يكي ديگر از خواص لپه اينست كه از  ايجاد پلاك در رگ‌ هاي خوني جلوگيري كرده و باعث حفظ سلامت قلب مي شود.
همچنين كالري شمار لپه داراي مقدار زيادي آهن است كه براي افراد كم خون بسيار مناسب است. طبق امار بدست امده مصرف هر پيمانه كالري شمار لپه  ، ۱۴درصد نياز روزانه بدن به آهن را تامين خواهد كرد.
 
يكي از مهمترين فوايد لپه وجود كلسيم و منيزيم و اسيد چرب ميباشد و به همين دليل براي بيماران ديابتي مفيد است. لپه باعث خوب كار كردن كليه بيماران ديابتي مي شود و همچنين  فشارخون بالا را كاهش مي دهد.
لپه منبع غني فيبر است به همين دليل براي كاهش كلسترول خون و كاهش بيماري‌هاي قلبي – عروقي توصيه مي‌شود.
لپه از گروه حبوبات، يك گياه دو كالري شمار لپه است و در خانواده نخود جاي مي‌گيرد. مي‌دانيد كه حبوبات ارزش غذايي بسيار بالايي دارند و مناسب‌ترين جايگزين براي گوشت هستند زيرا علاوه بر پروتئين، مقداري نشاسته هم دارند. بنابراين هم انرژي بدن را تامين مي‌كنند و هم پروتئين مورد نياز را به مصرف‌كننده مي‌رسانند.
 
 لپه منبع غني فيبر است به همين دليل براي كاهش كلسترول خون و كاهش بيماري‌هاي قلبي - عروقي توصيه مي‌شود.
عامل ديگري كه باز هم لپه را در كاهش بيماري‌هاي قلبي - عروقي و تنظيم فشارخون برجسته مي‌سازد، وجود پتاسيم است.
به طوري كه هر واحد آن حدود 710 ميلي‌گرم پتاسيم دارد. در مقابل پتاسيم، مقدار سديم لپه كم است و به همين خاطر به افراد فشارخوني خوردن آن توصيه مي‌شود.
كالري شمار لپه مانع از ايجاد پلاك در رگ‌هاي خوني مي‌شود از اين رو به حفظ سلامت قلب كمك مي‌كند.
 
آخرين تحقيقات انجام‌شده بيانگر اين است كه لپه حاوي كلسيم و منيزيم و اسيد چرب است و از اين لحاظ براي بيماران ديابتي فوق‌العاده عالي است. كالري شمار لپه موجب مي‌شود كه كليه‌هاي اين بيماران خوب كار كند و چون حاوي آنتي‌اكسيدان نيز هست براي كاهش فشارخون بالا بسيار خوب و مفيد است.
گفتني است كربوهيدرات و پروتئين موجود در حبوبات باعث مي‌شوند فرد ديابتي مدت زيادي در طول روز احساس سيري كند و به سراغ مواد شيرين نرود.
همچنين لپه داراي فيبر بالايي است و مي‌تواند جايگزين خوبي براي نان و برنج باشد، البته هنگام طبخ نبايد خيلي زياد پخته شود.
بهتر است لپه در برنامه غذايي هفتگي حداقل يكي، دو بار مصرف شود. يكي از ويژگي‌هاي بارز لپه در مقايسه با ديگر حبوبات اين است كه سريع پخته مي‌شود.
البته كالري شمار لپه هم مانند ساير حبوبات نفاخ است اما چون پوست آن گرفته مي‌شود به مراتب نفخش كمتر از ساير حبوبات بوده و خيلي نياز به خيساندن ندارد اما افرادي كه احساس مي‌كنند با مصرف لپه دچار نفخ مي‌شوند، بهتر است آن را خيسانده، آب آن را دور بريزند و بعد آن را به غذايشان اضافه كنند.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۲۸:۵۶ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
كالري شمار لبو پاك كننده عالي است و مي‌تواند معده را شستشو داده و حكم مسهل را براي برخي افراد داراي يبوست دائمي دارد.
مفيدترين و بهترين بخش چغندر، برگ آن است و بعد ساقه‌هاي آن و بعد از آن ريشه كه پخته آن لبو نام دارد.
قند ريشه چغندر براي مبتلايان به ديابت مضر است.
خوردن پخته چغندر رعشه را معالجه مي‌كند.
برگ سرخ رنگ آن اگر خام با سركه و خردل خورده شود طحال را باز مي‌كند و ورم آن را فرو مي‌نشاند.
براي درد پشت و مثانه و امراض مقعد مفيد است.
آب برگ كالري شمار لبو براي درد مفاصل و نقرس، سردرد و دندان‌درد مفيد است. ضماد برگ با اسيد بوريك باعث بهبود كك و مك و طاسي مي‌شود.
لبو به دليل داشتن فيبر كه خاصيت كاهش چربي خون را دارد و همچنين اسيدفوليك، بايد در سبد غذايي بيماران قلبي قرار گيرد.
افراد مي‌توانند با مصرف 105 گرم چغندر قرمز، 53 درصد اسيدفوليك مورد نياز بدن را تأمين كنند.
فيبر زياد موجود در آن، موجب كاهش سطح كلسترول خون و كاهش خطر بروز سكته‌هاي قلبي در بيماران قلبي است. گفتني است، كالري شمار لبو قرمز به دليل داشتن مواد مغذي آهن در كنار اسيدفوليك از بروز كم‌خوني جلوگيري مي‌كند.
 
عضو مركز ايمني محصولات طبيعي و گياهان دارويي دانشگاه علوم پزشكي خراسان شمالي گفت: مصرف لبو از بروز جذام جلوگيري مي‌كند.
مهدي ‌ايماني با اشاره به اين كه چغندركالري شمار لبو گياهي است با فوايد بسيار كه پخته آن را لبو مي‌گويند، افزود: پخته اين گياه، رعشه را معالجه مي‌كند و بسيار آرامش بخش است.
وي با بيان اين كه لبو براي مغز و اعصاب مفيد است، ادامه داد: آب لبوي خام براي التهاب مثانه، رفع يبوست مفيد است و علاوه بر آن اين گياه داراي ويتامين‌هايي است كه اشتها آور است و براي افراد بسيار لاغر حكم كيميا را دارد.
به گفته‌ي ‌ايماني، مصرف لبو، لكه‌هاي سفيدي كه در پوست بدن پديد آمده و موجب مرض پيسي مي‌شود را از بين مي‌برد.
وي با ذكر اين كه چغندر كالري شمار لبو يك ساله بوده و منشأ آن را سواحل مديترانه در اروپا و شمال افريقا مي‌دانند، توضيح داد: انواع چغندر از جمله چغندر لبويي براي درد مفاصل و نقرس مفيد است؛ شيره چغندر، سيستم گردش خون را بهبود مي‌بخشد و سيستم ايمني بدن را ارتقاء مي‌دهد.
 
اين پژوهشگر گياهان دارويي خراسان شمالي، از جمله خواص ديگر اين كالري شمار لبو را توليد گلبول‌هاي قرمز خون، كمك به حفظ سلامت سلول‌ها، كمك به حفظ سلامت كل بدن و كمك به جذب بهتر بسياري از مواد مغذي ذكر كرد.
به گفته وي، كالري شمار لبو پاك كننده عالي است و مي‌تواند معده را شستشو داده و حكم مسهل براي برخي افراد داراي يبوست دائمي دارد.
ايماني با اشاره به اين كه بخش‌هاي خوراكي چغندر لبويي در برگ و ريشه آن است، تصريح كرد: در برگ‌هاي اين گياه طي طول روز، قند توليد مي‌شود و هنگام عصر اگر برگ آن خام خورده شود، كاملاً شيرين است.
وي با ذكر اين كه چغندر كالري شمار لبو حاوي مقدار زيادي عناصر معمولي و كمياب همچون پتاسيم، گوگرد، يد، آهن و مس است، افزود: همچنين عناصر كميابي مثل روبيديوم (RUBIDIUM) و كاسيوم (CAESIUM) از عناصر موجود در آن است.
به گفته ايماني، برگ گياه به عنوان سبزي خام خورده مي‌شود و پخته شده اين گياه غذايي لذيذ و مقوي براي كودكان و خانم‌هاي ضعيف است.
 
افراد مبتلا به هموكروماتوز و يا بيماري ويلسون بايد از مصرف چغندر پرهيز كنند زيرا آهن و مس موجود در خون را بالا مي برد. بيماري هموكروماتوز در واقع تجمع زياد آهن در بدن است كه وجود آهن زياد باعث آسيب بافت ها و بيماري مي شود. در بيماري ويلسون فرد قادر به كالري شمار لبو دفع مس به اندازه كافي از بدن نيست و مس اضافي مي تواند در كبد يا مغز جمع شده و منجر به اختلالات كبدي يا مغزي شود.
 
مصرف كالري شمار لبو باعث كاهش محسوس فشار خون مي شود و براي افرادي كه فشار خون بالا دارند توصيه مي شود. اما بايد به ياد داشته باشيد كه مصرف همزمان داروهاي كاهش فشار خون و چغندر همزمان با هم باعث پايين آمدن بيش از حد فشار خون شده و خطرناك است. بنابراين اگر داروهاي مربوط به فشار خون مصرف مي كنيد بايد در مصرف كالري شمار لبو احتياط كنيد.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۲۸:۱۰ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
كالري شمار لوبيا در مقايسه با ساير حبوبات ارزش تغذيه‌اي بيشتري دارد و ميزان پروتئين آن تا حدودي با گوشت برابري مي‌كند. مصرف منظم و متعادل آن به كاهش چربي و فشار خون كمك كرده و محافظ كبد است. تحقيقات نشان داده است افرادي كه دو بار يا بيشتر در هفته حبوبات بخصوص لوبيا مصرف مي‌كنند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، پروستات، ديابت نوع 2 و بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي در آنها كمتر است. 
 
لوبيا قرمز به دليل شكل قلوه‌اي و رنگ جگري‌اش به لوبياي كليوي معروف است. اين لوبيا هر چه قرمزتر باشد آنتي‌اكسيدان بيشتري داشته و يك ماده غذايي ضدسرطان محسوب مي‌شود و از نظر مقدار اسيد فوليك بر ساير لوبياهاي خشك برتري دارد. اما بايد بدانيد در لوبيا سمي وجود دارد كه مقدار آن در لوبياي سفيد و قرمز بيشتر بوده و باعث بروز مشكلات گوارشي بخصوص درد معده مي‌شود. اين ماده در جوانه كالري شمار لوبيا قرمز بيشتر بوده و نبايد مصرف شود. (نكته بسيار مهم : لوبيا قرمز هم مانند برخي از انواع لوبياهاي ديگر حاوي ماده مسموميت‌ زايي به نام فيتوهائماگلوتينين است كه اين ماده سمي، تنها با 10 دقيقه جوشيدن از بين مي‌رود. بهتر است شما براي از بين بردن اين ماده سمي، لوبيا قرمز را به‌ طور كامل و با دماي حداقل 80 درجه سانتي‌گراد بجوشانيد).
 
كالري شمار لوبيا سفيد مي‌تواند از افزايش كلسترول خون جلوگيري كند و يك ماده ضد باكتريايي مناسب محسوب مي‌شود. در ميان ساير لوبياها بيشترين مقدار سديم را دارد و رشد سلول‌هاي سرطاني را به تعويق مي‌اندازد.
 
طعم لوبيا‌ سياه، طعمي بين گوشت قرمز و قارچ خوراكي است كه اين طعم منحصر به فرد، باعث محبوبيت اين نوع لوبيا در ميان بسياري از افراد در كشورهاي جنوبي قاره آمريكا مانند برزيل و مكزيك شده است! مردم كوبا و آمريكاي شمالي بيشتر از اين لوبيا براي تهيه سوپ‌هاي رسمي‌شان استفاده مي‌كنند و گاهي آن را به‌ صورت پخته و به‌ عنوان وعده صبحانه يا حتي شام، مصرف مي‌كنند. كالري شمار لوبيا ي سياه يكي از غني‌ترين منابع دريافت انواع آنتي‌اكسيدان‌ها است و از اين نظر يك ماده‌غذايي ضدسرطان محسوب مي‌شود. يادتان باشد كه اين لوبيا از نظر مقدار اسيدفوليك بر ديگر لوبياها برتري دارد.
 
كالري شمار لوبيا چشم بلبلي بيشترين مقدار پروتئين و ويتامين B را در ميان لوبياها دارد. قند آن نسبت به برنج، گندم و سيب‌زميني ديرتر جذب مي‌شود و مصرف آن براي افراد مبتلا به ديابت منعي ندارد. گفته مي‌شود كه اين كالري شمار لوبيا به دليل آن‌كه كمتر در معرض آفات و بيماري‌ها قرار دارد از شر سموم دفع آفات در امان است.
 
اين كالري شمار لوبيا مزه خوشايندي دارد و طعم آن در مقايسه با لوبيا قرمز و سفيد بهتر است. از نظر مقدار فيبر بر ساير لوبيا‌ها برتري دارد و بسيار ملين است. 
لوبيا‌ چيتي كه به آن لوبياي رومي هم مي‌گويند، يكي از محبوب‌ترين لوبياها در بين ايتاليايي‌ها، پرتغالي‌ها و تركيه‌اي‌هاست. خيلي‌ها معتقدند كه طعم اين لوبيا نسبت به لوبياي ‌سفيد و حتي قرمز بهتر است و با خوردن آن كمتر دچار نفخ مي‌شوند اما هنوز شواهدي كه نشان بدهند كدا‌م‌يك از انواع لوبياها نفاخ‌تر هستند به دست نيامده است.
 
آمينواسيد فراوان موجود در لوبياچيتي آن را به يك خواص حبوبات، خواص تنقلات حبوبات و تنقلات در سلامت – خوب و عالي براي دريافت پروتئين و جايگزين مناسبي براي انواع گوشت‌ها تبديل كرده است. بنابراين، شما مي‌توانيد گاهي هم از اين نوع كالري شمار لوبيا به جاي گوشت در برنامه‌غذايي‌تان كمك بگيريد!
 
كالري شمار لوبيا اسيد فوليك بالايي داشته و در مقايسه با لوبيا خشك آب بيشتري دارد، اما به دليل نارس بودن ويتامين‌هاي A و B و كلسيم و پروتئين آن كمتر است. به همين دليل افراد مبتلا به نقرس و بيماران كليوي كه رژيم كم پروتئين دارند بايد از خانواده لوبيا سبز استفاده كنند.
 
نقطه ضعف لوبيا نفاخ بودن آن است
به جهت آن‌كه آنزيم تجزيه كننده قندها و مواد سمي طبيعي موجود در حبوبات بخصوص انواع كالري شمار لوبيا در بدن وجود ندارد اختلالات گوارشي بويژه دل درد، نفخ، اسهال و اختلال در هضم در مصرف‌كننده ايجاد مي‌شود كه با خيساندن و جوشاندن حبوبات به مدت 10 دقيقه و دور ريختن آب آن، مي‌توان تا حدودي اين مشكل را رفع كرد.
 
د‌رست است كه گاهي خورد‌ن لوبيا مي‌تواند‌ د‌رد‌سرساز باشد‌، اما د‌ر طبيعت براي اين ماد‌ه مفيد‌ هم مصلحاتي وجود‌ د‌ارد‌ كه تأثيرات منفي‌اش را كم مي‌كند‌. براي اصلاح طبع كالري شمار لوبيا ، خوراكي‌هاي متعد‌د‌ي وجود‌ د‌ارد‌ كه با استفاد‌ه از آنها مي‌توانيد‌ از شر خواص ناخوشايند‌ آن د‌ر امان بمانيد‌. بعضي از مصلحات را مي‌شود‌ همراه با لوبيا پخت و بعضي د‌يگر را بايد‌ به ‌صورت شربت يا چاشني به كار بست.
 
 زنجبيل، خرد‌ل، زيره، نمك، آويشن، فلفل و د‌ارچين اد‌ويه‌جاتي هستند‌ كه د‌ر زمان پخت لوبيا مورد‌ استفاد‌ه قرار مي‌گيرند‌ و باعث بهبود‌ شرايط خورد‌ن و هضم آن مي‌شوند‌. مي‌توانيد‌ يك يا تركيبي از چند‌ اد‌ويه را استفاد‌ه كنيد‌. خورد‌ن كالري شمار لوبيا  همراه روغن‌ زيتون هم باعث اصلاح طبع آن مي‌شود‌.
مي‌توانيد‌ د‌ر كنار لوبيا شربت سكنجبين تهيه كرد‌ه و همراه با آن ميل كنيد‌.
بهترين مصلح لوبيا آن است كه همراه با گوشت طبخ شود‌ بنابراين خورش‌هايي مثل قورمه‌سبزي يا خورش لوبياي مراغه‌اي از جمله غذاهايي هستند‌ كه لوبيا د‌ارند‌ ولي آزار د‌هند‌ه نيستند‌.
 افزود‌ن مقد‌اري سركه به كالري شمار لوبيا هم تا حد‌ي رطوبتش را كاهش مي‌د‌هد‌.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۳۷:۳۴ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

نوع و فراواني ميوه ها و سبزيجات در فصل بهار و تابستان در ايران بسيار زياد است. هركدام از اين محصولات  علاوه بر خوشمزگي، خواص بسياري دارند. يكي از اين سبزيجات پرخاصيت و خوشمزه كه در غذاهاي اصيل ايراني نيز از آن استفاده مي شود كالري شمار لوبيا سبز است .

 

يك فنجان لوبيا سبز (حدود 100 گرم) شامل 31 كالري، 7 گرم كربوهيدرات، 3 گرم فيبر، 3 گرم قند، 2 گرم پروتئين و بدون چربي مي باشد. لوبيا سبز منبع غني ويتامين A ، C و K مي باشد. كالري شمار لوبيا سبز همچنين شامل فولات تيامين، ريبوفلاوين،  10 درصد اسيدفوليك و 6 درصد آهن  مي باشد.

 

كارشناسان تغذيه براي بيماران قلبي كه گرفتگي شريان دارند و نيز براي ديابتي ها كه هر غذايي را نمي توانند استفاده كنند و در واقع ممنوعيت غذايي دارند، مصرف لوبيا سبز را توصيه مي كنند زيرا كالري شمار لوبيا سبز به دليل اينكه حاوي فيبر، پتاسيم، فولات و منيزيم است، نقش موثري در تقويت سيستم قلبي – عروقي دارد و نيز منيزيم و پتاسيم موجود در لوبيا سبز به كاهش فشار خون كمك مي كند.

 

كالري شمار لوبيا سبز به دليل دارابودن ويتامين C و بتكا كاروتن و فولات از تخريب DNA و تغيير سلول هاي روده و در نهايت سرطان روده جلوگيري مي كند.

ويتامين هاي C و بتا كاروتن علاوه بر خاصيت ضدسرطاني هردو خاصيت ضدالتهابي دارند و براي بيماراني كه دچار آسم، آرتروز استخواني و آرتروز هستند، بسيار مفيد است.

 

لوبيا سبز منبعي غني از آهن است و مصرف آن به خانم هاي باردار بسيار توصيه مي شود. نكته قابل توجه در مورد لوبيا سبز اين است كه مقدار آهن موجود در لوبيا سبز با گوشت قرمز برابري مي كند. به همين علت كساني كه نمي توانند از گوشت استفاده كنند مي توانند آهن مورد احتياج بدن خود را با خوردن كالري شمار لوبيا سبز جبران كنند.

 

در خانم هاي سنين باروري مصرف سبزيجات حاوي آهن مانند اسفناج،  كالري شمار لوبيا سبز و ... منجر به افزايش باروري آن ها مي شود. همچنين خانم هاي حامله بايد مقادير كافي اسيدفوليك استفاده كنند تا نوزاد آن ها به نقايص مختلف سيستم عصبي دچار نشود زيرا كمبود اسيد فوليك مي تواند منجر به اختلال در تكامل سيستم عصبي جنين شود.

كالري شمار لوبيا سبز منبعي سرشار از آهن است. ماده معدني كه براي زنان در دوره قاعدگي كه در معرض كاهش شديد آهن هستند بسيار ضروري است. لوبيا سبز در مقايسه با گوشت قرمز كه يكي از منابع مهم براي تامين آهن است.

 

 همچنين لوبيا سبز به دليل اينكه كم كالري و فاقد چربي است، در رژيم غذايي لاغري بسيار استفاده مي شود.

لوبيا سبز شامل مقادير زيادي كلروفيل است كه اين ماده اثر سرطان زايي موادي كه پس از كباب كردن گوشت در دماي بالا ايجاد مي شوند را خنثي مي كند. در نتيجه توصيه مي شود كه گوشت كباب شده با كالري شمار لوبيا سبز مصرف شود. 

 

مصرف مقادير كافي اسيدفوليك همچنين منجر به كاهش ابتلا به افسردگي مي شد. مصرف اسيدفوليك مانع از تجمع تركيبي تحت عنوان هموسيستئين مي شود. تجمع هموسيستئين كالري شمار لوبيا سبز در بدن مانع از رسيدن خون و مواد غذايي به مغز مي شود. همچنين تجمع هموسيستئين در بدن منجر به اختلال در توليد هورمون هاي سروتونين، دوپامين و نوراپي نفرين مي شود. اين هورمون ها در تنظيم خلق و خو، خواب و اشتها نقش كليدي ايفا مي كنند.

 

مصرف كافي ويتامين K منجر به افزايش استحكام استخوان ها شده و جذب كلسيم را افزايش مي دهد و دفع ادراري كلسيم را كاهش مي دهد. 100 گرم لوبيا سبز حاوي 14/4 ميكرو گرم ويتامين K (تقريباً 20 درصد نياز روزانه) و 4 درصد كلسيم مي باشد. نكته مهم و قابل توجه اين است كه مصرف ويتامين ها و مواد معدني در قالب ميوه و سبزيجات است كه اثر بخشي كافي دارد و مصرف ويتامين ها و مواد معدني به تنهايي اثرات مورد انتظار را بر روي سلامتي نخواهد داشت. 

 

در صورتي كه از داروهاي رقيق كننده خون مانند وارفارين استفاده مي كنيد از مصرف بيش از اندازه غذاهايي كه حاوي ويتامين K هستند مانند كالري شمار لوبيا سبز  خودداري كنيد.

 

كالري شمار لوبيا سبز به صورت تازه، يخ زده و كنسرو شده در دسترس مي باشد. در موارد كنسرو شده بايد قبل از مصرف محتويات آن كاملاً شسته شود تا نمك آن كاهش يابد. لوبيا سبز تازه بايد رنگ سبز روشن داشته باشد و مي توان براي حفظ تازگي لوبيا سبز را داخل كيسه هاي پلاستيكي در فريزر نگه داري نمود. لوبيا سبز را مي توان تازه و همراه سالاد مصرف نمود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۳۷:۰۳ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
كالري شمار ليموترش گنجينه اي از خواصي درماني و غذايي است كه سلامتي را ارتقا مي دهد و بسياري از ناخوشي ها را از ما دور مي كند. ليموترش
 
ليمو‬ ترش علاوه بر از بين بردن سلول هاي بد در بدن از بروز انواع ‫سرطان‬ نيز جلوگيري مي كند. يك عدد ليموي 100 گرمي حاوي 29 كيلو ‫‏كالري‬ انرژي است.
ليمو ترش بعلت داشتن خواص اسيدي ضد عفوني كننده قوي است . حتي اگر در مسافرتها به آب آشاميدني مشكوك هستيد و مي ترسيد از آن بنوشيد كافي است چند قطره آب كالري شمار ليموترش را در آن بريزيد . آب ر ا كاملا استرليزه كرده و ميكربهاي موجود در آب را از بين مي برد .
ليمو داراي فيبر بسيار بالايي بوده و در تأمين سلامت فرد بسيار مفيد است. اين ميوه همچنين در ‫كاهش_چربي‬، متعادل كردن فشار خون و باز شدن عروق بدن نقش تعيين كننده اي دارد.
طعم ترش ليمو به دليل وجود ماده اي با نام اسيد سيتريك است كه به هضم غذا كمك مي كند. اين ميوه منبع غني ويتامين C محسوب مي شود.
ليمو ترش يك ماده تقويت كننده زيبايست و باعث افزايش سلامتي، طراوت، شادابي، جواني و نيروي حيات مي شود.
 
مانع شل شدن و چروك پوست و پيري زودرس مي شود، براي پاكسازي لكه هاي پوستي مي توانيد آب ليمو ترش را روي پوست بماليد و از شب تا صبح روز آن بماند، همچنين از عصاره ليمو ترش با گليسيرين مي توانيد خستگي پوست و ترك هاي پوست را از بين ببريد.
اگر تمايل داريد موهايتان شفاف و درخشان شود كالري شمار ليموترش كافيست مقداري ليمو ترش تازه با آب سرد تركيب كنيد و روي موها بريزيد و سپس موها را بشوييد.
پوست ليمو ترش را روي پوست خشك يا جاي پوسته پوسته شده بماليد تا مشكلات پوستي برطرف شود، براي نرم شدن پوست ضخيم شده آرنج نيز پوست ليمو ترش مفيد است.
 
يك عدد ليموترش تأمين كننده 88 درصد نياز روزانه بدن به ويتامين C مي باشد.
ويتامين C آنتي اكسيدان قوي است كالري شمار ليموترش  كه علاوه بر از بين بردن سلول هاي بد و راديكال هاي آزاد در بدن از تشكيل سلول هاي سرطاني و ابتلا به سرطان جلوگيري مي كند.
ويتامين C و آنتي اكسيدان موجود در ليموترش به دفع سموم بدن كه به دليل وجود انواع آلودگي ها مانند سرب و يا ريزگردهاي موجود در هوا ايجاد مي شود كمك شاياني مي كند.
ليموترش منبع خوبي از ويتامين B كمپلكس و پيش ساز ويتامين A مي باشد.  كالري شمار ليموترش اين ويتامين ها ايمني بدن را افزايش مي دهند. مصرف اين ميوه به جهت برخورداري از آهن، مس و اسيد فوليك براي كاهش كم خوني مؤثر است.
 
كالري شمار ليموترش كه ماده اي خنك كننده (سرد كننده) است باعث از بين بردن سموم ميكروب بيماري هايي مانند ديفتري، حصبه و برخي امراض مهلك و خطرناك مي شود؛ ترشح صفرا را افزايش مي دهد و در رفع يرقان(زردي) و دفع سنگ هاي كوچكي كه در مجاري ادرار گير مي كنند موثر است.
 
ليموترش داراي انواع املاح مانند منيزيم، فسفر، سديم و كلسيم است. پتاسيم موجود در ليموترش به كنترل و تنظيم ضربان قلب و همچنين متعادل كردن فشار خون كمك مي كند.
پوست ليمو ترش ويار زنان باردار را كاهش مي دهد و قوه هاضمه آنها را تقويت و تهوع آنها را از بين مي برد.
بهترين دارو براي اسكوربوت(خنريزي لثه ها و تغيير حالت بافت لثه) و مخلوط آب كالري شمار ليموترش و عسل و آب براي رفع خونريزي پيشنهاد مي شود.
ليمو ترش خاصيت ضد پوكي استخوان داردو به افزايش جذب كلسيم كمك مي كند و نوشيدن يك ليوان ليمو ترش به افراد در معرض خطر به خصوص زنان يائسه بسيار توصيه مي شود.
 
كالري شمار ليموترش براي خونريزي هاي ريوي، معده، روده، رحم، كليه ها و ديگر اندام هاي داخلي درمانگر است و لازم است در اين موارد چند بار در روز مقداري آب ليموترش را آب ميل كنيد . ليموترش تقويت كننده حافظه نيز است.
 
ليمو بوي بد دهان كه بر اثر مصرف برخي ادويه ها، كشيدن سيگار و يا كمبود بزاق ايجاد شده را رفع مي كند. كالري شمار ليموترش براي خوشبو كردن دهان، روزي چند بار به طور كامل با يك ليوان آب ولرم حاوي آب يك ليمو غرغره كنيد. جويدن يك برش ليمو پس از هر وعده غذايي نيز مي تواند مفيد باشد. 
 
روي محل گزيدگي، 2 قطره ليمو مخلوط شده با يك قاشق چاي خوري عسل بماليد، براي دور نگه داشتن حشرات، 20 قطره روغن ليمو را به يك ليوان آب اضافه كنيد و در هوا بپاشيد. علاوه بر خوشبو كردن هوا، حشرات را نيز دور كالري شمار ليموترش نگه مي دارد.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۳۲:۳۴ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
كالري شمار ليموشيرين ميوه اي از خانواده ي مركبات است كه بومي آسياي جنوب شرقي است. درخت آن تا ۶۰ متر رشد مي كند و در سال هاي پنجم تا هفتم از رشد درخت، ميوه مي دهد؛ ميوه هايي به رنگ زرد و گرد كه با رشد بيشتر كاملاً زردرنگ مي شوند.
 
اين كه فصل زمستان آرام آرام رخ مي نمايد تنها دليل مصرف ليمو شيرين؛ اين ميوه ي تر و تازه و شاداب نيست، در اين مقاله به چهارده خاصيت برتر اين ميوه ي زردپوش مي پردازيم كه دلايل محكم و متنوعي براي كالري شمار ليموشيرين مصرف آن است.
 
ليمو شيرين تركيب پرآب و شيريني از طعم ليمو و قند دارد كه از آن براي زمستان، ميوه ي پرخاصيتي ساخته است. وقتي مي خواهيد از پالپ هاي زرد و خوشمزه ي يك ميوه لذت ببريد و يا آن را به آرامي بجويد يا مي خواهيد يك ليوان آب ميوه ي تازه مصرف كنيد كالري شمار ليموشيرين را به شما پيشنهاد مي كنيم. اين ميوه علاوه بر تأمين آب مورد نياز بدن مي تواند حس تازگي را به شما تقديم كند. حالا خواص اعجاب انگيز اين ميوه با هم مرور مي كنيم:
 
 
با وجودي كه ممكن است در زمستان كمتر بدنمان دچار كم آبي شود؛ اما به جاي استفاده از آب ميوه هاي صنعتي كه چيزي جز قند نصيب بدن نمي كنند، توصيه مي كنيم در هنگام تشنگي و كم آبي از آب كالري شمار ليموشيرين استفاده كنيد؛ به اين ترتيب علاوه بر ويتامين ها و مواد معدني ضروري براي بدن، احتمال ابتلا به عوارض كم آبي و بي آبي بدن را به حداقل خواهيد رساند.
 
 
ليموشيرين متعلق به خانواده ي مركبات است. ويتامين c بالاي موجود در اين ميوه آن را تبديل به ميوه اي ايمني بخش نسبت به ابتلا به سرماخوردگي و زكام كرده است.
 
ثابت شده است كه ويتامين ث يك حالت دفاعي در برابر كالري شمار ليموشيرين آسيب ناشي از التهاب بافت ها دارد؛ بنابراين مي تواند به شرايطي مانند استئوآرتريت (آرتريت استخوان) و روماتيسم كمك كند خصوصاً در زماني كه سلول هاي ايمني بخش بدن سبب ايجاد التهاب در بافت ها شده اند. همچنين كالري شمار ليموشيرين منبع نسبتاً غني از فوليك اسيد است كه در حمايت از استخوان ها و مفاصل نقش دارد.
 
ليموشيرين حاوي پتاسيم است كه كليه و مثانه را از سموم پاك كرده و توانايي از بين بردن عفونت هاي مثانه را دارا مي باشد..
 
امروزه كم نيستند افرادي كه به دلايلي مايل به كاهش وزن هستند؛ بنابراين توصيه مي كنيم كه از ليموشيرين در برنامه ي غذايي شان استفاده كنند. در واقع كالري شمار ليموشيرين  ميان وعده ي مناسبي است كه مي تواند گرسنگي شما را كاهش دهد و انرژي مورد نياز بدنتان را تأمين كرده و سيرتان كند. يك ليموشيرين متوسط در حدود ۸۶ كالري انرژي دارد. به علاوه اين كه حس شادابي و طراوت را با آب و طبيعت پالپي اش برايتان به ارمغان مي آورد.
 
ليموشيرين ميوه اي است كه پزشكان همواره مصرف آن را به مبتلايان به زردي (يرقان) توصيه مي كنند. علت در حالت خنك كنندگي است كه ليموشيرين در بدن ايجاد كرده و به اين شكل از علائمي همچون تب و تهوع فرد مبتلا مي كاهد. كالري شمار ليموشيرين غذاي سبكي محسوب مي شود و راحت هم هضم مي شود و بر عملكرد كبد اثر مثبت دارد.
 
همه ي ما مي دانيم كه كمبود ويتامين C مي تواند منجر به بيماري اسكوربوت شود؛ اين بيماري علائم باليني همچون خونريزي از لثه ها، ترك لب ها، و تب به همراه دارد. كالري شمار ليموشيرين منبع غني از ويتامين سي است كه به كاهش اين علائم كمك مي كند. در حدود ۱۰۰ گرم ليموشيرين حاوي ۵۰ ميلي گرم ويتامين سي است كه در حدود شصت درصد نياز روزانه ي بدنتان را تأمين مي كند.
 
سوء هاضمه و يبوست دو مشكل رايج در ميان مشكلات دستگاه گوارش هستند كه با مصرف ليموشيرين تازه از بين مي روند. طعم منحصر به فرد ليموشيرين باعث تحريك غدد ترشح كننده ي بزاق مي شود و آنزيم هاي تسهيل كننده ي عمل گوارش و هاضمه رها مي شوند. به علاوه، كالري شمار ليموشيرين تركيبي به نام فلاوونوئيد دارد كه ميزان سطح صفرا و اسيدهاي گوارشي را بالا مي برد كه در نهايت به همراه هم به عمل هضم كمك مي كنند. ليموشيرين منبع بسيار خوبي از پتاسيم است كه اسهال را بهبود مي بخشد درعين حال فيبر موجود در اين ميوه مانع يبوست هم مي شود.
 
زخم هاي گوارشي كالري شمار ليموشيرين در مواردي بسيار دردناكند. آن ها مي توانند در سراسر معده پراكنده باشند؛ دوازدهه و مري را هم درگير كنند. ليموشيرين كمتر حالت اسيدي دارد و محيط روده و معده را قليايي كرده؛ بنابراين مانع اسيديته ي بالاي معده مي شود.
 
كالري شمار ليموشيرين در صنايع آرايشي هم پركاربرد است. عصاره ي ليموشيرين در بسياري از محصولات آرايشي و بهداشتي براي تقويت مو، درمان موخوره و شوره ي سر به كار مي رود. ويتامين C موجود در ليموشيرين يكي از دلايلي است كه پركاربرد بودن آن را براي درخشان كردن پوست، روشن كردن پوست، كاهش آكنه و لك و آب رساني به پوست توجيه مي كند.

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۳۱:۴۷ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

كالري شمار مارچوبه يكي از سبزي‌هايي است كه در تمام دنيا در فصل بهار برداشت مي‌شود. البته زمان برداشت آن در مناطق آب و هوايي مختلف، متفاوت است. در برخي از مناطق دنيا در ماه فوريه معادل با بهمن و در برخي نقاط ديگر در جولاي معادل با تيرماه برداشت مي‌شود؛ اما اوج برداشت آن در اكثر نقاط جهان، در فصول فروردين و ارديبهشت‌ماه مي‌باشد.

 

كالري شمار مارچوبه گياهي است علفي و چند ساله كه ارتفاع آن تا چند متر مي رسد و داراي شاخه هاي نسبتا چوبي و صاف مي باشد .

مارچوبه بصورت وحشي در اكثر نقاط دنيا مي رويد برگهاي آن فلسي شكل بوده كه از كنار آنها شاخه هايي باريك و دراز و سبز رنگ بصورت دسته هاي 3 تا 8 تائي خارج مي شود .

بعلت زيبا بودن اين گياه را بصورت تزئيني در باغچه ها مي كارند مار چوبه را در اوائل پائيز مي چينند .

اين گياه از قديم الايام مورد استفاده بشر بوده است و حتي در اهرام ثلاثه مصر نقاشي هايي وجود دارد كه كالري شمار مارچوبه را نشان مي دهد .

 

مارچوبه را مي توان بصورت مختلف مصرف كرد . بايد مارچوبه را با كمي آب و حرارات كم در ظرف هاي ضد زنگ پخت و تقريبا نيمه خام آنرا برداشت . آب مارچوبه را دور نريزيد و از آن براي سوپ استفاده كنيد زيرا داراي ويتامين و املاح مي باشد . وقتيكه كالري شمار مارچوبه مي خريد دقت كنيد تازه باشد .

شاخه هاي مارچوبه تازه راست و نرم بوده و نوك آن نبايد باز شده باشد و اگر فلسهاي نوك آن باز باشد نشانه اين است كه گياه مدت زيادي مانده و كهنه شده است .

 

كالري شمار مارچوبه داراي آسپاراژين ف كوني فرين ، اينوزيت ، تانن ، اسدي گاليك ، آسپاراگوز ، و اسيد سوكسي نيك مي باشد دانه آن داراي 15 درصد مواد روغني مي باشد اين روغن زرد مايل به قرمز است .

 

چند شاخه مارچوبه را در داخل يك ليتر آبجوش بريزيد و مقدري هم رازيانه و جعفري به آن اضافه كنيد و بگذاريد مدت پنج دقيقه دم بكشد . از اين دم كرده كالري شمار مارچوبه بمقدر دو تا سه فنجان در روز براي تسكين و آرامش قلب استفاده كنيد .

 

 

كالري شمار مارچوبه را نبايد آنهايي كه مبتلا به ورم مجاري ادرار هستند و يا اشخاص عصبي مصرف كنند . كالري شمار مارچوبه همچنين براي مبتلايان به رماتيسم و سنگ كليه خوب نيست .

 

خوردن كالري شمار مارچوبه اگرچه باعث ايجاد بو در ادرار مي‌شود اما زماني كه وارد بدن گردد مزاياي زيادي براي آن خواهد داشت. اين گياه سبز حاوي ويتامين‌ها و مواد معدني مختلفي همچون ويتامين A ، C ، E ، K و B6 و نيز فولات، آهن، مس ، كلسيم، پروتئين و فيبر است. به خاطر وجود اين مواد، مارچوبه مزاياي زيادي براي سلامتي شما دارد كه بايد آن را مصرف كنيد. شما مي‌توانيد اين گياه را به صورت گريل، پخته شده و آب پز در كنار غذاهاي ديگر مصرف كنيد.

 

اين گياه نه تنها چربي و كالري اندكي دارد (يك پيمانه از آن تنها ۳۲ كالري دارد) بلكه حاوي فيبرهاي محلول و نامحلول زيادي است و همين امر آن را به يك ماده عالي براي كاهش وزن تبديل كرده است. از آنجايي كه بدن فيبر را آهسته‌تر از ساير مواد هضم مي‌كند، زماني كه مواد حاوي فيبر مصرف مي‌كنيد حس سيري بيشتري خواهيد داشت و خيلي دير گرسنه مي‌شويد. فيبر به شما كمك مي‌كند حس سيري داشته باشيد و همين امر براي كاهش وزن بسيار مفيد است. همچنين فيبر موجود در كالري شمار مارچوبه براي يبوست نيز عالي است و باعث پايين آوردن كلسترول خون مي‌شود. براي اينكه قدرت اين گياه را چند برابر كنيد، مي‌توانيد آن را با تخم مرغ آب پز مصرف نماييد. تركيب مارچوبه غني از فيبر با پروتئين تخم مرغ باعث ايجاد حس سيري بيشتري مي‌شود.

 

كالري شمار مارچوبه حاوي سطح بالايي از آمينو اسيد آسپاراژين است و همين موضوع باعث مي‌شود يك ادرار آور طبيعي باشد. به عبارت ديگر مصرف مارچوبه به شما كمك مي‌كند مايعات اضافي را از بدن دفع كنيد و از ايجاد عفونت‌هاي مجاري ادرار جلوگيري خواهد كرد. زماني كه زنان به اندازه كافي دفع ادرار ندارند مي‌توانند از اين ماده استفاده كنند.

 

مارچوبه(به خصوص قسمت‌هاي بنفش رنگ آن) سرشار از آنتوسيانين است كه به ميوه‌ها و سبزيجات رنگ قرمز مايل به بنفش مي‌دهد و داراي خاصيت آنتي اكسيداني قوي است كه مي‌تواند به بدن شما در مبارزه با راديكال‌هاي آزاد كمك كند. زماني كه كالري شمار مارچوبه را براي خوردن آماده مي‌كنيد، سعي كنيد زياد آن را نپزيد. اگرچه پختن سبزيجات باعث فعال شدن مواد ضروري آن مي‌شود اما پخت طولاني مدت ممكن است مواد مغذي را از بين ببرد.

 

كالري شمار مارچوبه منبع غني از ويتامين E است كه يك آنتي اكسيدان قوي و مهم محسوب مي‌شود. اين ويتامين به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند و بدن را از تاثيرات مضر راديكال‌هاي آزاد محافظت مي‌نمايد. براي اينكه بتوانيد از مزاياي مارچوبه به صورت كامل بهره مند شويد، آن را با مقدار كمي از روغن زيتون تفت دهيد. بدن ويتامين E را به همراه چربي جذب مي‌كند. زماني كه مارچوبه به همراه روغن زيتون پخته شود اسيدهاي چرب سالم به همراه ويتامين E وارد بدن خواهد شد.

 

زماني كه صحبت از نفخ و روش‌هاي درمان آن به ميان مي‌آيد، كالري شمار مارچوبه انتخاب خوبي است. اين گياه به تقويت كلي سيستم گوارشي بدن كمك مي‌كند. به خاطر وجود كربوهيدرات‌هايي كه هضم نمي‌شوند و به تعادل باكتري‌هاي خوب كمك مي‌كنند، مارچوبه مي‌تواند نفخ معده را كاهش دهد. از آنجايي كه اين گياه ادرارآور طبيعي است مي‌تواند به دفع مايعات اضافي از بدن كمك كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۴:۳۷ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

كالري شمار مارگارين از نوعي چربي غير اشباع ساخته و توليد مي شود. اين نوع چربي را از روغن هاي گياهي مانند روغن ذرت مي گيرند.

اين روغن ها حاوي چربي هاي اشباع نيستند، بنابراين براي سلامتي خطرآفرين نيستند. اما تحقيقات نشان داده است كه مارگارين داراي چربي هايي از نوع ترانس است. چربي هاي ترانس براي سلامتي بسيار خطرناك هستند، از جمله خطرات ناشي از مصرف اين نوع چربي ها، تضعيف سيستم ايمني بدن، آلرژي و تنگي نفس است.

 

روغن زيتون يا روغن هسته انگور را مي توانيد به جاي كره در پخت غذا استفاده كنيد. هر دوي اين روغن ها براي سلامتي بسيار مفيد هستند. هيچ كدام از اين روغن ها، داراي چربي هاي اشباع يا چربي هاي ترانس نيستند.

به جاي ماليدن كره يا كالري شمار مارگارين بر روي نان سفيد، بهتر است از آنها بر روي نان هاي غني شده از قبيل نان هاي سبوس دار استفاده كنيد.

 

كارشناس تغذيه دفتر بهبود تغذيه جامعه گفت:«امروزه  كره گياهي يا مارگارين به دليل اينكه داراي چربي هاي چند غير اشباعي بوده و فاقد كلسترول است جايگزين مناسبي براي كره حيواني كالري شمار مارگارين شناخته شده است.

 

مارگارين محصولي حاصل از امولسيون آب در چربي است ، كه فاز آب را شير بدون چربي و فاز چربي را روغن هاي غير چربي شير تشكيل مي دهند . دو فاز آب و چربي به كمك امولسيفايرهاي مناسب با هم مخلوط شده و يك امولسيون پايدار را ايجاد مي كنند كه در فرآيند توليد كالري شمار مارگارين قرار گرفته و فرآوري حاصل شده كه داراي قوام مناسب و دلخواه همانند كره است. مارگارين در ايران به غلط به كره گياهي معروف رشده است در فرهنگ بين المللي به مادهاي كه از روغن هاي گياهي تهيه مي شود گفته مي شود و تعريفي مجزا از كره دارد .

 

كالري شمار مارگارين داراي قدمتي در حدود 200سال مي باشد و از يك بتاكاروتن به عنوان افزودني رنگ دهنده  در تهيه كالري شمار مارگارين  استفاده مي شود .

ويتامين  E، A  مارگارين  از كره بيشتر است. همچنين مارگارين فاقد آهن ، روي و مس است. به دليل تهيه شدن از روغن هاي گياهي قيمت مارگارين پايين مي باشد.

 

از چربي هاي مختلفي مي توان در تهيه مارگارين استفاده نمود و يا مخلوطي از چربي ها به كار برد. استفاده از چربي هاي گياهي، دريايي و حيواني معمول است ولي اگر از چربي مخلوط استفاده شود بايد نسبت 1:2:2 را به ترتيب در چربي هاي حيواني ، نباتي و دريايي رعايت كرد. چربي پيه يا چربي بدن حيوان از چربي هاي حيواني ، روغن سويا و خرما از مهمترين چربي هاي نباتي و روغن ماهي مثل ماهي هرينگ و آنشوي از چربي هاي منشاء آبزيان در توليد كالري شمار مارگارين است.

 

(نكته قابل توجه آن است كه چربي بعد از تصفيه در صورت لزوم هيدروژنه مي شود كه باعث ايجاد اسيدهاي چرب ترانس در آن مي شود)بايد توجه داشت كه مارگارين هر چه نرم‌تر باشد، داراي مقدار كمتري چربي اشباع و اسيد چرب ترانس مي‌باشد. اما انواع كالري شمار مارگارين عبارتند از:

 

در حدود 40 درصد آن چربي است ( درست نصف مارگارين معمولي) و بين 38 تا 57 درصد ديگر آب مي‌باشد و هيچگاه نبايد آن را به جاي كره يا كالري شمار مارگارين معولي در محصولات نانوايي مصرف كرد. ضمناً‌ هر قاشق غذاخوري آن برابر 50 كالري انرژي دارد.

 

اين نوع مارگارين نسبت به مارگارين معمولي، كمتر هيدروژنه مي‌باشد و به راحتي حتي اگر تازه از يخچال بيرون آورده باشد روي نان ماليده مي‌شود، ولي نبايد آن را به جاي كره يا كالري شمار مارگارين معمولي در كيك، نان و نان شيريني تَر مصرف نمود. هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

اين مارگارين به رواني كچاپ مي‌باشد و به اندازه مارگارين معمولي داراي چربي است، ولي چربي غيراشباع كمتري دارد و هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.

 

مخلوطي از روغنهاي نباتي تصفيه شده و اشباع مي‌باشد كه مقدار كمي مواد نگهدارنده، شير، شير خشك بدون چربي و آب به آن اضافه شده است. مخلوط روغن‌ها را تا اندازه‌اي هيدروژنه مي‌كنند تا سفتي مارگارين توليد شده به اندازه كره شود، ضمناً ويتامين   A و   D نيز به آن اضافه مي‌كنند. اين نوع كالري شمار مارگارين داراي 80 درصد چربي است و هر قاشق غذاخوري آن برابر 100 كالري انرژي دارد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۴۴:۰۴ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

كالري شمار ماست نيز مانند بقيه هم گروه‌هاي خود منبع بسيار خوب كلسيم، فسفر، ويتامين‌هاي گروه B مانند ريبو فلاوين، اسيد پانتوتنيك و روي است. كلسيم موجود در ماست، در حفظ سلامت سلول ‌هاي روده‌اي نيز مفيد است. جالب است بدانيد، مواد غذايي پروبيوتيك به افزايش سطح ايمني بدن نيز كمك مي‌ كنند.

در كتب پزشكي سنّتي ايراني خواص متعدّد و قابل توجّهي براي ماست ذكر شده است. تحقيقات جديد نيز، اين مطالب را تأييد مي كند و ماست را به يك غذاي فراويژه بدل مي كند.

ماست يك غذاي مطلق نيست كه با مصرف درازمدّت و مقادير زياد آن، باعث غلبه كيفيتي در بدن نشود. بلكه چون در درجه دوم سردي و تري است؛ مي تواند اثر دارويي هم در بدن داشته باشد. بخاطر همين سردي و تري است كه برخي، كلّ افراد جامعه را از خوردن كالري شمار ماست نهي مي كنند و بعضي نيز پنداشته اند كه طب سنّتي مخالف مصرف ماست مي باشد.

ماست انسان را از امراضي همانند اگزما و كهير حفظ مي كند و به علت داشتن فسفر تقويت كننده حافظه است.

ماست به علت داشتن ويتامين D ، استخوانها را محكم مي كند

 

براي كاهش وزن بايد مصرف كالري شمار ماست در رژيم غذايي گنجانده شود. زيرا ماست توانايي بدن را براي سوزاندن چربي ها تقويت كرده و حفظ عضلات در وضعيت مناسب را تسهيل مي كنند.

تحقيقات زيادي در مورد اثرات درماني و پيشگيرانه ي ماست و باكتريهايي كه در توليد آن به كار رفته اند بر بيماري هايي مانند سرطان ، عفونت ها ، اختلالات دستگاه گوارش و آسم انجام شده است .

اين نظريه وجود دارد كه افزايش مصرف كالري شمار ماست ، به خصوص در افراد داراي اختلال ايمني مانند افراد مسن ، پاسخ ايمني و مقاومت به بيماري هاي مرتبط با آن را افزايش مي دهد .

 

شير در اثر تخمير توسط باكتري ها ، به ماست تبديل مي گردد . به جز چند تفاوت كوچك ، شير و ماست تركيب ويتاميني و مواد معدني مشابهي دارند . در طي تخمير ويتامين B12.B6.C مصرف مي شوند و اسيد فوليك و كولين توليد مي گردند .

ماست مي تواند عفونتهاي مخمري را كاهش دهد . تحقيقات نشان مي دهد كه خوردن يك ليوان كالري شمار ماست در روز ، تعداد توده هاي مخمري در زنان را كاهش مي دهد

 

كي از بهترين، نيرومندترين و ارزانترين و سهل الهضم ترين غذاها ماست است. اين ماده معده را تقويت و به هضم غذا كمك مي كند.  ماست باعث سلامت روده ي بزرگ مي شود ، وقتي كالري شمار ماست مصرف مي كنيد شما به دو روش از روده خود محافظت مي نماييد ، اول اينكه ماست حاوي لاكتوباكتري است كه از روده ي بزرگ حفاظت مي كند و حتي خطر سرطان روده ي بزرگ را كاهش مي دهد . اين باكتري ها رشد باكتري هاي مفيد روده را افزايش داده و موجب كاهش تبديل صفرا به مواد سرطان زا مي شوند 

 

 همچنين ماست به روده ها كمك مي كند تا به حال عادي خود برگردند؛ باكتريهاي مضر را از روده ها خارج مي كند و در نتيجه هضم و جذب غذا آسان مي شود.

 

كلسيم موجود در كالري شمار ماست براي سالخوردگان بي اندازه مفيد است و اين اشخاص كه هميشه از عفونتهاي روده اي خود مي نالند اگر بطور مرتب ماست بخورند گاز و عفونت روده آنها به كلي برطرف خواهدشد.

ماست بهترين دارو براي معده است، زيرا علاوه بر اثرات درماني كه در يبوستهاي مزمن و اسهال دارد باكتري هاي مفيدي در معده توليد مي كند كه براي سلامت بسيار مفيد است.

ماست  نيرو ، نشاط ، مقاومت و چابكي به فرد مي دهد و دستگاه بدن را از سموم پاك مي كند. به همين دليل است كه در تمام بيماريها ،  كالري شمار ماست خوردن آن را تجويز مي كنند

طبيعت ماست گرم و در درجه دوم سرد است؛ هرچه ماست ترش تر باشد سردي آن زيادتر است.

 

براي رفع ترك خوردگي لب ها از كالري شمار ماست  استفاده كنيد.براي تهيه مرهم لب ها، چند قطره آب ليمو را در كمي ماست مخلوط كنيد. آن را روي لب ها بماليد و بگذاريد 45 دقيقه بماند. سپس مقدار اضافي را با تكه اي پنبه تميز كنيد. در نهايت مقدار مرهم مغذي نيز روي لب ها بگذاريد. اين كار را چندين بار در هفته انجام دهيد.

 

كالري شمار ماست قندخونتان را تنظيم مي كند. علاوه بر اين ماست به آرامي جذب روده ها مي شود و قندخون پس از مصرف اين خوردني خيلي به كندي افزايش مي يابد و به همين خاطر ماست در متعادل نگه داشتن قند خون موثر است.

ماست منبع بسيار خوبي براي جذب پروتئين است. در هر250 ميلي ليتر ماست تقريبا 14- 10 گرم پروتئين موجود مي شد، كه تقريبا برابر با 20 درصد نياز روزانه است.

ماست مي تواند باعث كاهش كلسترول خون شود. اين ممكن است به علت تأثير فعاليت باكتريهاي زنده و سهولت متابوليسم كلسترول باشد.

در كودكاني كه دچار بيماري سوء جذب هستند، ماست به جذب دو تركيب مهم غذايي پروتئينها و مواد معدني كمك مي كند. اسيد لاكتيك موجود در كالري شمار ماست باعث سهولت جذب و هضم اين تركيبات مغذي مي شود.

 مصرف كالري شمار ماست براي افراد لاغر با مزاج گرم و خشك مناسب و اثر دارويي دارد ولي در افراد با مزاج سرد و تر ممكن است باعث بروز علامات نامطلوبي شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۳۵:۴۲ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]

كالري شمار ماهي ماده غذايي مفيدي است كه در مناطق شمالي و جنوبي كشورمان يعني مناطقي كه در كنار دريا واقع شده‌اند، جزو مواد اصلي و اساسي برنامه غذايي مردم اين مناطق محسوب مي‌شود.

 

ماهي داراي ارزش تغذيه اي بسيار بالايي است و اكثر مواد مغذي مفيد و ضروري براي انسان را به تنهايي داراست. ولي ويژگي مخصوص كالري شمار ماهي كه آن را بين ساير مواد غذايي حائز اهميت خاص ساخته است، نوع چربي موجود در آن است.

 

كالري شمار ماهي و محصولات دريايي با وجود آن كه جزو مواد غذايي حيواني هستند، ولي از نظر تركيب چربي با ساير مواد حيواني متفاوت‌اند. چربي موجود در مواد غذايي حيواني به طور عمده حاوي تركيباتي به نام اسيدهاي چرب اشباع شده هستند كه اين تركيبات موجب بالا بردن كلسترول و ساير چربي‌هاي نامطلوب خون مي‌شوند.

 

بنابراين افراط در مصرف چربي‌هاي حيواني، سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و در نهايت منجر به سكته‌هاي قلبي و مغزي مي‌شود. ولي ماهي و آبزيان با وجود آن كه از دسته مواد غذايي حيواني هستند با اين حال نوع چربي موجود در آنها مشابه مواد گياهي است و از اسيدهاي چرب اشباع نشده به نام امگا 3 در كالري شمار ماهي وجود دارد كه اثرات بسيار مهمي‌در سلامت انسان به عهده دارد و در پيش‌گيري از بسياري از بيماريها و كنترل و كمك به بهبود اختلالات و عوارض مختلف نقش مهم و سازنده‌اي به عهده دارد.

 

جالب است بدانيم كه چربي موجود در بافت‌هاي ماهي و آبزيان تنها موجب افزايش كلسترول و ساير چربي‌هاي نامطلوب خون و عوارض قلبي و عروق كمك مؤثري نيز مي‌كند. ماهي از منابع بسيار خوب پروتئين محسوب مي‌شود. پروتئين موجود در كالري شمار ماهي از نظر كميت و كيفيت قابل توجه است، بدين معني كه پروتئين موجود در ماهي به شكلي است كه به آساني در دستگاه گوارش هضم و جذب مي‌شود و به طور تقريبا كامل در بدن به مصرف مي‌رسد.

 

ماهي يكي از منابع خوب آهن است و آهن در خونسازي و همچنين در حفظ مقاومت بدن در برابر ميكروب‌ها نقش مهمي‌به عهده دارد. آهن موجود در ماهي به گونه‌اي است كه جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبي در بدن به مصرف مي‌رسد. علاوه بر آن آهن موجود در كالري شمار ماهي ، جذب آهن منابع گياهي را هم افزايش مي‌دهد بنابراين نقش مهمي‌در پيشگيري از كم خوني ناشي از فقر آهن به عهده دارد.

 

كالري شمار ماهي حاوي مقدار قابل توجهي ويتامين‌هاي گروه "B" در تنظيم فعاليت سلول هاي عصبي و در نتيجه در سلامت سيستم عصبي و نيز در سلامت پوست تاثير دارند. همچنين بعضي از انواع ويتامين‌هاي گروه "B"در خون سازي نيز مؤثرند. بنابراين با مصرف ماهي مي‌توانيم به سلامت اعصاب، شادابي، طراوت پوست و پيشگيري از كم خوني كمك كنيم .

 

ماده مغذي ديگري كه در ماهي به مقدار كافي وجود دارد روي مي‌باشد. روي يك ماده مغذي است كه در رشد كودكان و نوجوانان و نيز در بلوغ جنسي نوجوانان تاثير مهمي‌دارد. كمبود اين ماده مغذي در دوران رشد موجب كوتاهي قد و در صورت كمبود شديد باعث كوتولگي مي‌شود. همچنين در دوران بلوغ منجر به تاخير در بلوغ جنسي مي‌شود. كالري شمار ماهي اين ماده غذايي مفيد با دارا بودن روي به ميزان كافي مي‌تواند به رشد و تنظيم بلوغ جنسي كمك كند.

 

ماهي از منابع غني فلوئور در سلامت و استحكام دندان‌ها و در پيشگيري و پوسيدگي دندان تاثير مهمي‌دارد. پس با مصرف كالري شمار ماهي مي‌توانيم به سلامت و استحكام دندان‌هاي خود كمك كنيم فلوئور همچنين در پيشگيري از استئوپروز يا پوكي استخوان مؤثر است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: كالري شمار،
موضوع: كالري شمار
[ ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۳۵:۰۲ ] [ سلامت ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 77
دیروز : 21
افراد آنلاین : 1
همه : 13509
چت باکس
موضوعات وب
امکانات وب